Poslední návštěva: Právě je 23 dub 2024 09:03


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 14 srp 2020 20:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Před časem jsem získal pár trofejních 12" širokopásem Philips. Jsou to repráky konstruované někdy na přelomu 50. a 60. let, v kouzlem opředené éře elektronek a velikánských reproskříní. Pokud se podíváte po netu, najdete na ně samou chválu. Milovníci stylu je doporučují používat ve velkých deskových nebo TML ozvučnicích, se všelijakou tou omáčkou okolo.

Zbyla mi dnes chvilka, tak jsem si je rozhodil na takovou hodně letmou zkoušku. Tyhle repráky s vlnkovým závěsem a lehkou tenkou membránou se dají v podstatě zkusit jen tak navolno v ruce. Jestli mají nějaký potenciál k zabasování se dá odhadnout podle přiložení k nějaké dutině mezi nábytkem, nebo lépe nasazením na kus trubky s průměrem toho repráku (metr délky by měl odpovídat čtvrtvlně při cca 80Hz).

Popravdě řečeno, nejsem z té legendy nijak urvanej. Hraje to stejně, jako většina podobných širokopásem novějších. Typicky jako ARZ660X. Že to brutálně směruje, není divu. V ose to na první poslech zní prezentně, snad i atraktivně (takové ty oblíbené highendistické kytarky, strunky, brnkačky, cinkání, ťukání...). Po chvíli si ale člověk uvědomí, že to prostě jenom protivně ječí jako vzteklej jorkšír. S přidáváním Volume jekot roste exponenciálně. Jediným plusem tedy bude, že v nějaké obrovské ozvučnici to zahraje snad i 60Hz bez poklesu. Ani citlivost není nijak zázračná. Na kytaru to nesnese velké příkony. Tak co s tím.

Původně jsem myslel, že s nimi podniknu nějakou sranda konstrukci. Že bych to pak s vážnou tváří pustil na srazu a čekal, jestli se někdo jako první odváží říct, že to hraje divně. Ale ono to je vážně na nic. Takže kdyby je někdo chtěl na pokusy, klidně je pustím dál.

Příloha:
filips.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 15 srp 2020 08:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Tak dalo se to pochopitelně čekat. Jsou samozřejmě i šíra, které hrajou příjemně. No je to pouze za určitých okolností, do určitý hlasitosti a člověk po tom nesmí moc chtít celopásmový zvuk a poslouchat nějakou náročnou komplexní muziku. Většinou je to v celým pásmu různě prolezlý rezonancemi, takže to na těch frekvencích začne okamžitě zvonit a je vymalováno...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 24 srp 2020 15:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
ransom: Fázi velkého očekávání následuje fáze velkého zklamání :) Já mám na chalupě starý RFT receiver Proxima Nova SR 2410, a k tomu náležící jednopásmové basreflexové bedničky RFT B 2410. Spadlo mi to do klína po předchozím majiteli domu, nečekal jsme od toho vůbec nic, ale poslouchá se to pro nenáročný tichý poslech překvapivě příjemně. Tož tak.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 24 srp 2020 17:18 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já mám malý širokopásma v podkrovní ložničce na chatě. Večer na usínání více než dobrý. Fůře lidí by to možná stačilo na celej život.
Tady u těch je až příliš velký kontrast mezi pověstí a skutečností. Osloví to určitě hledače fantomů jako "lokalizace", "předozadní prostor", "metličky na činelu"... Mně se to nelíbí ani potichu. Nechceš je?

Ty dederony znám. To byl kdysi úplně první reprák co jsem fyzicky měl v ruce. Přežil asi dva dny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 24 srp 2020 20:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ransom: Díky za nabídku! Ale někdo jiný je určitě ocení víc. Já jsem poměrně nedávno doma zprovoznil VÚRT Studio Monitory od B. Sýkory. Předpokládám, že tohle by znamenalo ještě větší bednu => WAF jistojistě hluboko pod mezí přijatelnosti :) Málokdo z nás je doma sám...

A na chalupě mě stačí ty dederóni. Chudáci tvoji, co jsi s nima vyváděl? Vždyť ten receiver má 2x4,5 W, tím se snad nedá odpálit vůbec nic.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 24 srp 2020 22:21 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já neměl přijímač, jenom jeden ten reprák bez bedny. Bylo mi dvanáct a hrál jsem si. Na 30V dráťák napřímo to šlo, ten byl omezenej už v rozvodný skřínce na chodbě bytovky rezistorama na zkrat. Pak ale přišly na řadu špendlíky, sirky, plochá baterie, velký trafo na 24V...

Kdyby sis chtěl hrát, mám ještě párek zmenšenin. Vypadá to stejně, ale má to 13cm. Též Philips, též s papírovým difuzorem, stejná řada, stejný původ (varhany).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 25 srp 2020 11:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Chudák dederon.

Jinak ty Philips repráky jsou krásný, a dovedu si představit, že v nějaké obrovské polootevřené skříni elektrofonických varhan to muselo vydávat opravdu mocný zvuk. To je asi jejich ideální aplikace. Ale na druhou stranu - co s tím dneska v hifi nebo jinde? A z čeho jsi to vlastně vybrakoval?


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 25 srp 2020 12:11 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vyraboval jsem je z vraku německých elektrických varhan na sběrném dvoře. Ty dva velké byly v čele a dva menší mezi nimi křížem přes sebe (jeden tedy o 45° doleva a druhý 45° doprava). Byl v tom primitivní zesilovač třídy B s výkonem okolo 15-20W. To není vůbec málo, pokud si uvědomíš, že varhany nemají žádné dynamické špičky a využijí celý výkon naplno a trvale. Takže to burácelo docela obstojně. Varhan přesně stejného typu (i jiných podobné koncepce) jsem za život potkal několik. Krásná věc, pokud ovšem na to někdo umí hrát.
Samozřejmě - u nástroje reprák dotváří celkový zvuk, takže je šumafuk, že to nehraje věrně. Na reprodukci nahrávky už to ale není. Stejně jako třeba kytarové repráky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 25 srp 2020 14:03 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Byly značky Wartburg (https://youtu.be/NfIcF3Y-d2I)? Jestli tys neokradl chudáka Poláška, který dodnes shání své varhany.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 25 srp 2020 19:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Myslíš Šimaru? :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 25 srp 2020 21:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Ne, myslím řidiče trolejbusu Kubečku.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 26 srp 2020 11:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Hele, je mi to trapný, ale fakt neznám...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 12" širokopásma
PříspěvekNapsal: 26 srp 2020 12:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Odkaz na příslušný díl Comebacku jsem vložil a Kubečku najdeš na TyTrubce pod názvem "Zlínský trolejbus". Já jako bývalý trolejbusák (m.j.) jsem se u toho skoro umlátil smíchy, jak je to věrné.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group