Poslední návštěva: Právě je 19 říj 2020 23:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Širokopásmový repro + basák
PříspěvekNapsal: 27 zář 2020 22:18 

Kraj: ČR - hl. m. Praha
Začal jsem měřit, ale výsledky s RS52AN jsou hrozné. Měřím v REW s UMIK-1 s nahranou kalibrací pro 0 stupňů, mikrofon namířený přímo na reproduktor. Není zásadní rozdíl mezi měřením venku a doma, uvnitř je nezbytné 3ms right IR okno, ale používám ho i na měření venku. Také není zásadní rozdíl u druhého RS52AN, tam je rozdíl 1dB. Charakteristika je ale úplně jiná než od výrobce nebo https://hificompass.com/en/speakers/mea ... o-rs52an-8
Je to normální nebo mám hledat někde chybu?

Repro mám na takovéhle štangli
https://imgur.com/a/bO3dqjA

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 27 zář 2020 22:59 

Já teda s měřením nemám zkušenosti vůbec žádné, ale neměl by ten reproduktor být v ozvučnici? Ten hrb na 2 kHz vypadá (a vychází) na difrakce od toho kruhového rozměru 13 cm.
Viz tady
https://trueaudio.com/st_diff1.htm

Online Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 28 zář 2020 00:13 

Netuším :) Plánoval sem zaoblené hrany/minimální ozvučnici pro střeďák/výškáč. Ten článek není dlouhý, ale "já ne fyzik", jaký je ten použitý vzorec?

Asi nezbývá než porovnat měření v nekonečné (infinite) ozvučnici a bez ozvučnice, desek mám dost.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 03 říj 2020 22:58 

Nenašel jsem separátní téma VituixCadu, tak dávám dotaz sem - jak zapnout off-axis čáry i pro úhly nad 40 stupňů? Udělal jsem 10 měření (0-90 po 10 stupních), VituixCad u driveru vidí správně 10 měření, ale v Directivity zobrazuje jen 0-40.

Jinak ten hrb na 2kHz je i při near-field (mikrofon těšně u krycí mřížky) https://imgur.com/XzMgrCs tak je to asi vlastnost. Ono těch EQ bude víc.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 04 říj 2020 20:33 

Ve VituixCadu jsem měl ještě měl pro RS180 soubory FRD od Dayton a ty jsou jen 0-45. Jakmile jsem driver odebral, tak to ukazuje 0-90.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 14 říj 2020 20:21 

Stala se podivnost. Když reproduktory přišly, měřil jsem RS180 impedanci v REW a ukázalo to u obou fs 38Hz. Ale bohužel jsem to neuložil, říkal jsem si, že si na to udělám čas a změřím všechno. Dnes jsem to měřil znovu, zadal stejné parametry a ukazuje fs 47Hz. Rozdíl je v tom, že jsem je "zahořoval", nechal bez ozvučnice kmitat při 20Hz pár hodin. Okometricky slušná výchylka, ale žádné pazvuky nebo nedejbože nárazy.
Zkusil jsem ještě TS parametry s added mass (14g, RS180 má mít 17,9g a někde píší alespoň 60% ale ne víc než membrána) a hodnoty jsou úplně mimo to, co píše výrobce. Je někdo v Praze a okolí, kdo by byl ochotný ty dvě RS180 změřit?

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 15 říj 2020 13:46 

Kraj: ČR - Jihomoravský
Fs není potřeba zjišťovat přes přidávání hmotnosti. Možná tě špatně chápu, ale změř impedanci bez zátěže a nahrej sem printscreeny. Rozhýbáním membrány Fs nejde rozhodně nahoru, ale o 5-10Hz dolu.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 15 říj 2020 23:20 

RS180 impedance měřená v REW podle https://www.roomeqwizard.com/help/help_ ... ement.html

Příloha:
rs180.jpg

s plastelínou
Příloha:
rs180_14g.jpg

Je možný, že jsem je připálil?

Zkusil jsem to teď změřit ještě v LIMP, tam neumím udělat graf, ale fs = 46.33 Hz je stejný výsledek.

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 16 říj 2020 06:05 

Oba kusy s jedním overlay v LIMPU. Tohle je jeden kus volně a se zátěží ne?
Když kmitačka hoří, smrdí. Kolik jsi do toho pouštěl V? Podle impedance to vypdá v cajku.

Impedance měřím v LIMPU pomocí ref. 100R odporu. Přečti si kdyžtak návod, je to easy přípravek. Tím ale nechci říct, že měření impedance v REWu je naprd. Jen je lepší porvnat různý výstupy z programů.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 16 říj 2020 11:07 

Ano, první obrázek volně a druhý ten stejný repro s plastelínou. Doplním druhý repro, ale není tam podstatný rozdíl. Určitě nic nesmrdělo. Pouštěl jsem sinus 20Hz z https://www.szynalski.com/tone-generator/ nastavená 100% hlasitost, DSP ubírám kvůli clippingu -1dB a na VSX-924 nastavena hlasitost -23dB. To běželo asi 3h. Zkoušel jsem před tím i krátkodobě -20dB a vyšší frekvence, abych ověřil, že nic neklepe.

Jestli chápu správně obrázky
http://www.artalabs.hr/AppNotes/LIMP_Tu ... nglish.pdf
https://www.roomeqwizard.com/help/help_ ... ement.html
tak jediný rozdíl je v tom, že maj prohozené kanály pro loopback. Taky jsem použil 100R (Rref v LIMPu resp. Rsense v REW).

Tak jestli jsem ho neoddělal, tak má příliš vysoký fs a budu muset hledat jiný model.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 16 říj 2020 11:29 

Asi to neni pripad zde, necetl jsem to vse, ale pro jistotu, pozor na nastaveni ruznych frekvenci u zvukovky a v REWu, stalo se mi, ze jsem meril dvojnasobnou Fs.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: 17 říj 2020 22:26 

Tak jsem gůgloval a zjistil, že RS52AN dělají jinak než dříve a přesně ty jsem dostal.
http://www.htguide.com/forum/showthread ... post636859

Moje měření je identické, takže i měření RS180 bude správně. Takže v případě RS52AN bude co equalizovat. Měření RS180 jsem poslal s dotazem výrobci, ale vzhledem k tomu, že v té diskusi k RS52AN američani píšou, že s nimi výrobce nekomunikuje, tak je šance velmi malá. Vzhledem k tomu, že je a bude s tím dost práce, tak se mi nechce stavět něco s výrazně horší komponentou. Takže pravděpodobně RS180 nepoužiju a budou na prodej. Nabízí se jít do RS225 anebo zůstat u 7" tj. L18RNX/P - H1224. Nebo něco jiného? Ten Seas ale není levný a nechce se mi riskovat, že přijde něco mizerného. Víte o nějakém obchodě, kde jsou ochotní změřit alespoň impedanci?
Edit: co Seas H1252-08?

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: včera, 07:20 

Hlíny od seasu bych se nebál. Pouze do třípásma.
Pojedeš v aktivu? Když mlivíš o ekvilizaci.

Nevím přesně co řešíš, ale jestli to, že nebude sedět rezonančí frekvence oproti datasheetu v toleranci ±5% tak se na to vykašli a ulehči si život. Od té doby co umím měřit TSP si vždy repra změřím a když nevykazují vyloženě průser, nevzrušuje mě, že TSP jsou trochu jinde než udává výrobce.

Finál osazení projektu?

A asi bych změnil název vlákna.

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: včera, 12:30 

Ta RS180-8 měla mít fs 35,7Hz a má 47. Počítal jsem s tím, že by to zahrálo 40Hz..protože 4 ohm verze má mít podle datasheetu 38,4 a https://hificompass.com/en/speakers/measurements/dayton-audio/dayton-audio-rs180-4 změřil 39,03.

Dělit aktivně, používám teď CamillaDSP a snažím se proniknout do FIR filtrů.

Přejmenováno, no s tou RS180 je to teda nejistý.

Offline Profil E-mail  

Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo RS180, RS52AN, AMT2
PříspěvekNapsal: včera, 13:50 

Já bych je použil. Postni simulace s vlivem bafflestepu na základě naměřených TSP. Oba měniče do jednoho grafu.

Mám miniDSP. Aktivní řešení je mnohem variabilnější. Jaké koncové zesy k tomu?

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: včera, 16:05 

K PC mám připojený Pioneer VSX-924 přes HDMI (jinak to ani nejde) z druhé ruky. Na něm samozřejmě nepoužívám nic kromě hlasitosti, je zapnutý do Pure Direct, celá cesta je 192k, což je asi zbytečné, ale jde to. Nemám s čím ho porovnat, takže vlastně netuším jak hraje. Jediný co jsem kontroloval bylo na osciloskopu, jestli při PureDirect jsou kanály ve fázi, jestli do toho DSP v receiveru nehrabe a bylo to ok.

Na analog moc zařízený nejsem, to je vidět při těch měřeních :)

BS nezvládnu poslat, to jestli správně chápu souvisí s ozvučnicí a ty nemám domyšlené a protože je chci zakulatit, tak je ani nedokážu ve Vituixcadu "namalovat".

Offline Profil E-mail  

PříspěvekNapsal: včera, 16:45 

A jsou k dispozici nějaké výkresy, nebo vizualizace beden?

Edit: Tak se vykašli na započtení vlivu bafflestepu, ale postni průběhy těch basů dle TEBOU naměřených korektních dat. Do jednoho grafu. Simulace BS není NUTNÁ. Ve Vituixu, Bastě stejně neadáváš detailní popis tvaru ozvučnice.

Offline Profil E-mail  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]