Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:02


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 30 črc 2022 10:07 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
To chápem.
Ale keď to hrá podobne, ako kalota vo WG, tak by to malo smerovať viacej, ako kalota bez WG.
Alebo nie?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 30 črc 2022 10:59 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nemusí.
WG má stejný účel, akustické impedanční přizpůsobení. Kalota, která je bez WG použitelná od 3.5 kHz, se dá s WG navázat od 2kHz. Na nejvyšších frekvencích má na směrovku jen malý vliv.
Směrovky klasické bedny se rozbíhají nad nějakým kmitočtem jako vějíř. Tak to je u minihrombeden stejně jako u dvoj a trojpásem s WG i bez.
Když se podíváš na typický OSWG, tak ten zajistí svým průběhem konstantní směrovost už od už 1kHz výš a směrovky jsou více méně rovnoběžné. Pokles pro každý úhel mimo osu je pro kmitočty od 1 kHz do 20kHz skoro stejný.
Proto jsou široce směrující bedny vhodné do zatlumené místnosti a je lhostejné, jak jsou konstruované. A OSWG jsou vhodné do místnosti s množstvím odrazů. Kde spektrum odraženého zvuku méně kazí dojem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 30 črc 2022 17:39 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
K UCD2100-TB: Vzhledem k tomu že u úhlu 60° je SPL na kmitočtu 8kHz o téměř 15dB nižší, než na kmitočtu 1kHz, rozhodně se jedná o soustavy s úzkou směrovostí. Ten zvukovod samozřejmě nemá tak dokonalou kontrolu nad svazkem od 1k až po 15k, jako špičkový OSWG.
Klasická kalotová široce vyzařující bedná mívá útlum 1k/8k zpravidla do -5dB v úhlu 60°. Záleží samozřejmě na výškáči, jak daleko udrží svazek. U některých větších kalot se stává, že už nad 6,5kHz začíná svazek dost strmě padat.
Emge má pravdu.
Ten cca 10-ti dB rozdíl při úhlu 60° na kmitočtech 1k a 8k (a celkově průběh 1k-10k) mezi širokosměrujícími soustavami URS3100, UMD365 a soustavami se zúženou směrovostí (UCD280, UCD2100-TB) by měl být zřejmý z obrázku.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 30 črc 2022 18:17 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zdá se, že jsem byl načapán při nepravdě...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 06:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Stejně mi to furt neštymuje. Já pořád za směrové považuju bedny, co směrujou už na středním pásmu. Když se podívám na směrovky OSWG, tak tam vidím na každým úhlu mimo osu plus minus stejný pokles pro 15kHz, pro 6kHz, ale i pro 2kHz. Asi mám trochu problém se vymáčknout, ale myslel jsem tohle.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 08:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jop, to oznaceni smerove je mozna trochu zmatene. Myslim ze smerove vetsina lidi mysli bedny, kde se vychylenim od stredu, osy, vyrazne zmeni zvuk, ubytek vysek. Je to tedy treba bedna s ringradiatorama, typicky, atd.
Naopak u wg beden je zvuk mimo osu stale charakterem velmi podobny osovemu. Nicmene vyzarovacim diagramem je smerova bedna ta s wg.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 11:39 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo.
Já radši přestanu teoretizovat a prostě ty hrombedýnky vezmu na sraz. Mě baví. Což ale může být i projev počínající stařecké hluchoty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 11:58 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Dík všetkým za zdieľanie svojich vedomosti a skúsenosti. Základné informácie mám a ďalej sa už musím rozhodnúť sám. Prípadné ďalšie tipy si rád pozriem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 15:36 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Se tady prostě pletou pojmy "směrové bedny", "bedny s úzkou konstatní směrovostí" a se "širokou konstatní směrovostí". Ale myslel jsem si, že po těch letech by to už mohlo být trochu jasný, že u WG bedny se směrující bednou nemyslí případ, kdy to je do 5k jede ve všech úhlech stejně a pak to začne mimo osu prudce padat...
A který ten OSWG má v každým úhlu mimo osu (především pro 90°) plus minus stejný pokles pro 15kHz, pro 6kHz, ale i pro 2kHz? Nebo spíš myslíš to, že má konstatní index bez zvlnění?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 03 srp 2022 17:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No, vycházel jsem z podobných obrázků jako třeba tenhle...
Tam vidím na 60° pokles 20dB proti ose v podstatě od 2kHz po 7kHz. A ty jednotlivé průběhy mimo osu nejsou vůči sobě skoro vůbec skloněné. Mně to dává smysl, protože v netlumené místnosti slyším nad určitou nevelkou hlasitostí velmi nepříjemně roztlučené vyšší středy, což připisuju právě odrazům. Typicky - velké Hrombedny na dílně, zatímco venku je radost vohulit je do ohluchnutí. Respektive jakékoli běžné HiFi bedny na dílně.
Předpokládám, že právě tohle výrazné zúžení směrovosti už ve středním pásmu je právě to, proč se dělají OSWG.
Hele, já to tu nechci nějak rozmatlávat. Klidně přiznávám, že jsem nakecal nesmysly. Takže to tu nedávám jako tvrzení, spíš jako svého druhu dotaz.

Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 08:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Dobře...to máš surové měření danýho zvukovodu s nějakým driverem. A teď si to měření zkus představit normalizovaný.
Napovím Ti obrázkama měření Mabatových Sandhornů, které měřil BV s driverem CD11ND v úhlech 0-70°. První obrázek je surové klasické měření, druhé je normalizované zobrazení, kde se 0° prezentuje jako rovná čára.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 12:05 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jo, už to nevypadá rovnoběžný.
Hele, těch -20dB na 2kHz v 70° od osy tam je.
Jak by vlastně vypadalo podobně normalizovaný měření klasickýho dvoj- nebo trojpásma?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 12:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
No, spíš -12dB na 2kHz a cca -17dB na 10kHz, ale na tom teď nezáleží. Ono samozřejmě záleží od velikosti zvukovodu, do jaké frekvence to pak dole dokáže tu směrovost řídit. Proto je primárně dobré, když je ten zvukovod co největší. UCD2100 a ani UCD280 nemohou být OSWG už proto, že jsou ve vertikálním směru prostě malé. Neřídí svazek dobře na frekvenci, kde už začíná výrazněji směrovat basák. Je to ovšem daň za levné tovární řešení.
Klasický dvoupásmo bude mít v normalizovaným průběhu u všech směrovek hrb na cca 4kHz. V úhlech do 30° půjdou klidně několik dB přes nulu. Třípásmo na tom bude líp. Jestli se k tomu dostanu, klidně udělám normalizované průběhy třeba UC280, UMD365, URS3100 a UCD2100TB pro srovnání. Pokud to tedy někoho zajímá.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 12:50 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ježišmarjá, já už neumím ani odečítat....
Do prdele se mnou. To je konec.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 17:45 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
TheLastUnicorn píše:
Jestli se k tomu dostanu, klidně udělám normalizované průběhy třeba UC280, UMD365, URS3100 a UCD2100TB pro srovnání. Pokud to tedy někoho zajímá.

Udelej, urcite zajima :) D.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 19:09 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Aj UMM380, prosím :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 04 srp 2022 20:33 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Jednoznačne zaujíma, vždy sa rád dozviem niečo nové.

V minulosti ma dosť zaujalo (z technického hľadiska), že aj konštantne smerujúce reprosústavy môžu byť úplne bez smerovosti. Nesmerujúca konštantná smerovosť :D
https://www.stereophile.com/floorloudspeakers/1004mbl/index.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 14 srp 2022 10:05 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Sice mi to trvalo, než jsem se k tomu dostal (ale je léto a audiu se teď nemám čas věnovat skoro vůbec), ale lépe později, než nikdy. Myslím, že na těch normalizovaných grafech bude nejlépe vidět reálný rozdíl mezi "kalotabednou" a bednou s WG, resp. dvoupásmem s řízenou směrovostí.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 14 srp 2022 12:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 01 říj 2013 13:13
Příspěvky: 62
Bydliště: u Olomóca
Kraj: ČR - Olomoucký
Díky Majo...nikdy jsem si nezobrazil ty čáry normalizované. Neptej se proč, sám to nevím :D
Každopádně mi teď dává smysl, proč mě většina beden nejvíc sere právě na 2-3khz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dospelé bedne
PříspěvekNapsal: 15 srp 2022 10:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Není zač.
Pouze bych chtěl upozornit, že tyhle normalizované grafy nazobrazují reálné vyzařování těch soustav. Je to spíš takový, "coby kdyby", resp. jak by vypadaly směrovky těch soustav v případě, že by v ose byly rovné, jako když střelí (za předpokladu stejné výhybky). Proto je velmi často u beden klasické koncepce vhodné, když se prostě osovka obětuje a jako referenční osa se zvolí úhel 10-30°. Pak to všechno vyjde líp, což vidíme na klasických (nenormalizovaných) směrovkách. Ono totiž ty klasické směrovky, celkový vyzářený výkon a charka v referenční ose jsou tím důležitým pro zvuk. Tohle normalizované zobrazení berte jen jako takovou pomůcku pro snažší pochopení směrovosti dvou koncepcí v klasické kvádrovité bedně.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group