Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:29


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 07 črc 2009 23:14 

Registrován: 07 črc 2009 22:27
Příspěvky: 12
Jsem bývalý urputný hifista a stavím boxy už fakt dlouho.Nejprve plánky z AR-pamětníci vědí,pak "zaručené" návody od kámošů...posledních asi 10let docela slušný soft: LspCad, popř. v DOSu VisatonPro. Protože se u mně projevuje asi nějaká choroba-touha po stále se zvyšujícím požadavku na akustický tlak na basech,nebo abych ušetřil za vstupné na live akce :) ,tak už mi nestačí pro domácí poslech ani PA s dvoucívkovým subwooferem JBL 15" a 2x240W konec(velký obývák) :D .Tak hledám po netu a ejhle: Repromania !!! Hledal jsem tady konstrukci s fakt pěkným SPL tak kolem 40 Hz asi šneka nebo TL,no a překvapuje mě tady jedna věc.Návody tu jsou,ale nachápu jak můžou fungovat,když i v doporučených reproduktorech k těm konstrukcím jsou velké rozdíly v TS parametrech.Podle mě tyhle "hornflexy",basreflexy,šneky
pracují zprávně s měničem,pro který byly navrženy(a to dost kriticky),hlavně aspoň Qtotal,Fres,Vas,ne?Nebo to jsou jen moje hifistické předsudky a jsem zpitomělý z požadavků LspCadu,který po mě chce aspoň 6
parametrů TS jinak neumí ani ten basreflex navrhnout? Přece pro specifikaci měniče nestačí,že je to 18" či 15" "fakt dobrej basák".Nebo je to u těchle "muzikantských" konstrukcí jedno?
Díky za nějakou zprávu.
Petr


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 12:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Je to asi tak že každý typ ozvučnice má nějaké požadavky na TS parametry, pokud jsou splněny tak je to v pořádku. Navrhneš-li bednu pro nějaký basák, tak se klidně může stát že se najde nějaký jiný který tam bude hrát ještě lépe, i když ta pro něj nebyla navržena. Takže se vždy najde několik reproduktorů které do té jedné bedny "pasují". Pro představu pro 15" hornflex jsou požadavky Qes a Qts 0,2 až 0,3 a EBP 120 a více, no a takovýchto basáků se jistě najde dost.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 12:31 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Já to vidím tak že PAčkáři nejsou tak citliví na průběh charakteristiky a na některé aspekty projevu reproduktorů a kladou mnohem větší důraz zase na jiné vlastnosti. Při takovém zjednodušení platí to co tady napsal Martin.S že v určitém parametrovém tolerančním poli platí že hrát to bude, může to hrát i dobře s tím že celkový projev se může mírně i lišit ale to už zase pro jejich potřeby není až tak podstatné. Prostě jim to stačí a ono opřímně v podmínkách ve kterých ty reproduktory reálně pracují se leccos ztratí. HiFisti řeší mnohem víc věcí protože mají prostředí vhodné k tomu aby ty zdánlivě drobné rozdíly projevu danými tím jak přesně si reproduktor a ozvučnice sednou mohli dobře prozkoumat a vychutnat si to. je to úplně to samé jestli si půjdeš užíznout kus trámku na to abys s ním někoho majznul po hlavě. Budeš řešit jen jestli je dostatečně dlouhý abys s ním dosáhnul kam potřebuješ a dost masivní aby to vydržel, případně ještě aby nebyl moc ostrý abys ho první ranou nezabil. Zbytek tě nezajímá protože ten kdo to schytá rozdíl nepozná. Ale když budeš řešit trámek do nábytku tak tě bude mnohem víc zajímat přesnost opracování protože tam to poznáš dost rychle že je to křivé.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 12:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Charka se příliš lišit nebude, nějaké rozdíly budou na konci pásma (respektive trošku se bude měnit frekvenční rozsah). Spíš to s každým reproduktorem bude mít trošku jiný zvukový projev a někomu to se bude líbit a to a druhýmu zas to. Třeba LF18X400 vs LF18G400 v MT18SUB, s Xkem to hraje dynamičtěji, Géčko zas udělá větší kotel kolem 40Hz. A teď mi řekni který že je do MT18SUB vhodnější? Oba úplně stejně, jen záleží co po té bedně člověk chce.

Thalesi já bych zrovna s Tebou nesouhlasil, my PAčkáři jsme na basech vybíravý a hodně, ale každému se líbí něco malinko jiného, takže každému se v té jedné bedně bude líbit něco trošku jiného. I v Hifi se najde několik basáku vhodných do jedné bedny, a jednomu se bude líbit to a druhýmu zas to... Ale taky bych řekl že v Hifi je mnohem větší rozdíl mezi repráky než v profi.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 13:21 

Registrován: 07 črc 2009 22:27
Příspěvky: 12
Každopádně moc díky za odpověď ,jen připomínám,že jsem psal ,že je jasné- konstrukci boxu musí odpovídat Q,Fres...a to dost kriticky,...jen namátkově jsem zkoušel porovnávat doporučení lidí a návodů a to se dost lišilo,možná proto se pak objevují poznámky typu: "hraje to super,ale má to menší tlak kolem 40ti Hz" atd... Tak kdyby náhodou někdo věděl o konstrukci "subíku" pro 15" - 18" měnič,který by fakt dával dobrý tlak i na nízkých kmitočtech kolem 30ti Hz-přece jen to používám na HiFi,budu rád.Postavil jsem asi tři taková věci s 12"(všechno bandpass1 i 2), 30Hz z toho lezlo jako blázen ,ale jakmile se box naladí hodně dolů,hrozně klesá energetická účinnost a výsledný tlak je malý-i poměrně velký zesák vypíná ochrana !!! -repráky na zakázku od p.Cimbaly ale fakt drží!!! díky :D .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 13:51 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Já bych to až tak kriticky neviděl, zvlášť u Fs. I když budeš mít reproduktory se stejnými TS, tak můžou hrát velice rozdílně...
Tobě by se asi líbil basák 15TBX100 nebo 18TBX100 od B&C Speakers...
http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=83039
Dát do bassreflexu a trošku tomu pomoct ekvalizérem nebo udělat nějaký veliký hornflex.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 14:23 

Registrován: 07 črc 2009 22:27
Příspěvky: 12
Dík za radu,nemáš po ruce TSka pro ten 15TBX100,ať to nemusím hledat nebo odkaz? :)
Zkusím to nasimulovat co to udělá v basreflexu.Mám ale zkušenost,že v BReflexu to po rezonančních kmitočtech portu klesá hrozně strmě a nevím,nevím jestli to jde tím ekvalizérem dohonit,myslím,že roste jen výchylka a...samá jalovina.Narovinu hlásím,že hledám asi něco jako
jsem teď viděl na fotkách- rozdělaný sub od Beymy,kde byly dva repro proti sobě v takovým ostrým Véčku a zadní strany pracovaly do krátkého společného "jako" zvukovodu. Zdá se mi,že tam by ta fyzikální účinnost měla být vyšší-že mebrány pracují do nějaké reálné zátěže (to ostré V a zvukovod vzadu) než jako Breflex nebo obyč.uzavřená bedna,kde vlastně ta membrána jde do úplného prázdna-nekonečna-bez zátěže.Návod na to jsem zazím ale nenašel nikde,když nepočítám šílenosti od Lowther Accoustic a pod.,kde jsou 6ti metrové zvukovody :shock: .


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 14:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=82938

To Véčko co jsi viděl mohla být kopie EAW SB1000R, ale ty mají docela velkou komoru za reproduktorem. Většinou se jedná o otevřené bandpassy.
Ukaž fotky jukneme na to o co jde.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 15:24 

Registrován: 07 črc 2009 22:27
Příspěvky: 12
Tak tady to je.Je to celé origo Beyma-jejich prospekt,použité repro Beyma má Qtot 0.34,Fres 37 Hz
Příloha:
Beyma.JPG


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 15:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Výsledná SPL opravdu není vše. Musí se to spasovat s prostředím kde to hraje, a s charakterem zvuku. Různé materiály membrán mají jinou barvu zvuku, přestože můžou mít ve svém pásmu naprosto stejnou SPL charakteristiku.

Spasování reproduktoru s bednou v dobré toleranci musí být, ale je potřeba dávat pozor na ZÁMĚR KONSTRUKTÉRA, protože v jedné ozvučnici se opravdu dají použít reproduktory dost rozdílné, Obě konstrukce můžou být dost funkční, ale každá pro trochu jiný účel. Se sekerkou se taky dá štípat dříví, kácet stromy, bourat dům, nebo zabíjet lidi.... Naopak kácet stromy jde jak se sekerkou tak s motorovou pilou, tak s plastickou trhavinou, a přitom to jsou dost rozdílné nástroje.

Na domácí subwoofer bych přemýšlel, zda se nevyplatí počkat na nové verze 18" reproduktorů B&C Speakers. Zrovna teď vydali nějaké pěkné plandáky dobré i pro hifi, kde by se to u 30Hz využilo.
Musím tě ale upozornit, že live koncerty se na 30Hz rozhodně nezakládají, a pokud to chceš jako na koncertě, postav nějakou větší známou konstrukci, co se ti hodí do bytu, ale s 30Hz bez poklesu bych se rozloučil. Budeš to sice mít hifi, ale ne jako na koncertě.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Subwoofer nejasno
PříspěvekNapsal: 08 črc 2009 15:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Martin S. ale vždyť já s tebou i souhlasím. jen jsem si do úvahy dovolil zahrnout i faktory které zde nebyly zmiňovány. Například i u velkých HiFi třípásem je dělička mnohem výše než u PAček a ty repra se tam chovají jinak. Proto jsem psal ten příměr s trámkem že je třeba zohlednit na co to člověk chce. také je jasné že doma kde člověk poslouchá v klidném prostředí vylezou věci které někde na koncertě kde se poslouchá s velkou hlasitostí, v jiném prostředí a hlavně s několika sty řvoucích fanoušků nemají šanci se nějak rušivě projevit a tudíž není třeba je řešit. + navíc ten záměr autora jak tu bylo psáno. Autor má nějakou představu o výsledném zvuku a co bude vyhovovat jehom potřebám nebude vyhovovat někomu jinému.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group