Poslední návštěva: Právě je 25 dub 2024 07:45


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 led 2016 19:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11103
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kondy vyměnit bez milosti. Všechny.
TC180 časem křehnou a rozpadají se. Modré bipoláry byly často nepoužitelné sotva opustily rodnou fabriku. Unipolární elyt tam už vůbec nemá co pohledávat, i když na druhou stranu jsem leckdy takový našel ve čtyřicet roků staré výhybce v dobrém stavu. Tam to je ale tím, že byly bedny buď nepoužívané, nebo provozované jen na pianko poslech. Dlouhodobý provoz na několik V střídavých bez SS polarizace spolehlivě rozleptá elektrody i u sebelepšího elytu.
Do výškové sekce výhybky dej jakékoli MKT nebo MKP svitky na minimálně 100V. Stačí i výprodejní TC205, dederonské TGL, laciné MKT z Hadexu, nebo prostě cokoli, jenom ne ty hnědé polystyrénové. Někdy stačí do nich jen neopatrně strčit nebo zatáhnout za přívod a je po nich. Je možné, že na některém už najdeš povrchové praskliny.
Ostatní vyměnit za značkové bipoláry. Při těch kapacitách co tam jsou to je opravdu jen pár korun.
Pouze v případě, že máš doma diagnostiku, abys mohl změřit kapacitu, ztrátový činitel a ESR při frekvenci 1 a 10kHz, se dá uvažovat o tom, že z nich vytřídíš dobré kusy. I tak jich ale pár poletí do koše. Tam už opravdu nejde o to jestli to stačí nebo nestačí, ale o to aby výhybka vůbec fungovala jak má.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 led 2016 20:41 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Konečně odpovědi na mé dotazy ;)

Na úvod připomínam, že nemám "vysokou vyhýbkovou"
při čtení vašich rad jsem zkončil někde u kondenzátor a cívka ... nějaký svitek, MKT, MKP,TC205,TGL atd. je už pro mě dost španělská vesnička ...

Koukal jsem se na GME, ale nic podobného bipolárního-boco se stejnýma hodnotama jsem tam bohužel nenašel. Buď to tam nemají, nebo čumim někam jinam ...

Teď pro Vás začnu být určitě dost otravné stvoření, ale potřeboval bych nějaký laický popis. Nejlépe, kdyby si dal někdo tu práci a ty náhradní kondíky a špuntíky někde našel a dal sem třeba odkaz ... Druhá věc je, jak na vyhýbce poznám, kde je výšková sekce, nebo které součástky jsou míněné na výměnu za svitek, MKT, MKP,TC205,TGL :oops: :oops: :oops:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 led 2016 21:02 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Mrkni tady http://www.hadex.cz/_18kondenzatory-ele ... denzatory/
Svitkové kondenzátory stačí k výškovému repru.Při těch cenách bych to moc neřešil.
Od každého repráku vedou vodiče ,když se podíváš na výhybku kam vodič od jednotlivého repra směřuje a kde ze zase vrací najdeš v cestě kondíky které patří k dannému repráku. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 led 2016 21:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11103
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nedá mi, abych si nerejpnul: Myslel jsem, že "víš a znáš"?

MKT a MKP jsou provedení svitkových kondenzátorů vhodná pro výhybky. TC206, TGL jsou konkrétní typy, jakých se u nás od bolševika stále vyskytuje dost.
Bipoláry dostaneš i přímo tady na Reproobchodě, na Prodance a podobně. Protože se za léta změnily konkrétní hodnoty ve vyráběné řadě, je velmi pravděpodobné, že dostaneš velmi blízkou hodnotu, ne ale přesně tu co je ve schématu. Například 47uF místo 50M, 22uF místo 20M atd.

Pokud ale potřebuješ pomoct i s orientací ve schématu výhybky - nebylo by lepší nechat to udělat odborníkovi?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 led 2016 21:57 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
V pohodě ... rejpnutí beru a chápu, vypadám jak cukrář co chce stavět vyhýbku :mrgreen:

Odborník nebude asi přímo nutnej, ale přímo nějakým kondíkům a svitkům nehovím. Poznám kondík, cívku, plašňák, odpor, diodu atd. ale neorientuju se v tom jako vy. Takže když mi napíšeš provedení kondenzátorů, tak vím hovno to se přiznávám. Pokud mi ale poradíte, tak myslím že to splácám i sám, jen si nejsem vůbec jist co je který kondík atd.
Nemohl jsem nic najít právě proto, že hledám hodnoty 8u2 a na těch eshopech nic takovího neni. Netuším zda 50 lze nahradit 47 a zda ten rodíl těch 3 neni moc, ale asi né když píšeš že jsou zámněné ...

Třeba výhýbku do těch Dexonu jsem taky dal do kupy sám a funguje, ale musel jsem si dle popisu objednat všechny součástky, protože samozřejmě nechápu co k čemu na tom plošnáku přesně je , co co dělá, a jak se k tomu dostanu nějakým výpočtem ... ale splácal jsem se tenkrát sám a fungují jak mají ...

Tady bych potřeboval podobný náhod typu ... kondíky 8u2 nahraď tím to, kondík 50uF nahraď tímhle a na výškovou sekci dej tyto svitky ...
(jinak kdybych se nad tou výškovou sekci na 5 vteřin zamyslel, tak mi samotnému došlo, že když půjdu po kabelu a jeho cestě, tak dojdu na součátky které k ní patří - občas nejdřív píšu a pak přemýšlím :D )


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 02 úno 2016 10:51 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravím pánové, tak reproduktory do ARS 1034 jsem už posháněl. 2x 4604 a 2x 6614 jsem sehnal komplet za 900,- ... což si myslím je príma cena. Mám jen ještě jeden dotaz a to ohledně křížového plechu, který je před středem 4604. Je NUTNÉ tam ten plech dávat? Slouží jako nějaké pasivní snížení středů aby nebyly tak ostré? Nebo tam ty plechy jsou z nějakého jiného důvodu? Osobně se mi tam před tím středem teda nepáčej, tak jen jestli tam ty středy mohu dát bez nich.

Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 02 úno 2016 14:28 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Nevím, jak jsi daleko se sháněním kondenzátorů do výhybek, ale já nakupuji potřebné hodnoty u Prodance, anebo v Hadexu. V novější verzi výhybky jsou již místo krabicáků bipoláry. V obvodu výšek je místo původních kapacit 4M hodnota 4M7. Hodnota 20M ve středové větvi je složená z kondů 2x10M.
Ty samozřejmě použij ve středové a výškové větvi svitky, hodnota 50M u hloubkového repro může být levnější variata - bipolár 47M.
Před nějakou dobou jsem také tyto bedny skládal z postupně sehnaných komponentů a rovněž vznikla potíž se sehnáním kříže před středové repro. Zpočátku jsem je tedy provozoval bez něj. Po čase se mi kříž povedlo sehnat, ale ať jsem "špicoval" uši co nejvíce, tak rozdíl v projevu středového spektra s křížem a bez něj jsem nezaznamenal. Snad by něco zaregistroval nějaký měřící mikrofon.
Napiš pak, jak jsi po dokončení spokojen s jejich zvukovým projevem. Mi nevyhovovala reprodukce středového spektra, takže to nakonec skončilo výměnou středového ARZ za polské repro STX.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 02 úno 2016 18:18 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Díky za info. Zatím jsem pořešil jen ty repra. Střeďáky dnes dorazily, takže jsem je tam namontoval bez těch plechů. Čekám ještě na doručení ARNek. Pak osadím a poslechnu. Zkusím asi po nějaké době poslouchání hudby tam přiložit ty plechy, ale taky si osobně nemyslím, že by to mělo udělat rozdál 1-2dB.

Na tu vyhýbku se nějak nemůžu rozhoupat. Budu muset až bude čas prolezt nějaké ty e-shopy a dát sem odkazy na ty svitky a bipoláry a od někoho se dozvědět zda to takto mohu udělat nebo ne. Abych zbytečně neobjednal nějaký součástky, který budou špatně zvolený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 03 úno 2016 13:36 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Koukal jsem se i po tom STXku, bohužel s tím jsem namydlenej, protože koukám že dělají pouze 8Ohm verzi...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 úno 2016 07:25 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
elyt píše:
Napiš pak, jak jsi po dokončení spokojen s jejich zvukovým projevem.


Včera dorazily basáky. Takže jsem doplnil do ozvučnic ještě ARNka a šel to poslechnout. Naslouchal jsem tomu asi hodinku. Poslech hudby byl přez Youtube a skladby ve formátu flac. Podle zdejších komentů na tyto Tesly jsem čekal teda horší přednes. Neni to sice špičkoví, ale na ten účel který mají splnit budou sloužit dobře.
Porovnat je mohu pouze s Dexony co mám doma. Při poslechu jsem mezi Teslama a Dexonama přepínal pro srovnání. V přímém porovnání mají ARSka opravdu trochu uSSSičené výšky, méně basů (je to hold uzavřenka) a trochu horší prostorovost. Poslech z nich mi přijde takovej syrovější. Dexony hrajou příjemnějš, na nich mi chybí oproti ARSkám malinko středy.

Dnes porovnání zopakuju, člověk druhý den slyší věci co se mu den předem nedostaly do uší :)

Jinak v celku spokojenost, za cenu necelé tisícovky bych nic lepšího asi nesplašil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 04 úno 2016 22:26 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak nevím, ale po stránce reprodukce basového spektra, jsem byl s nimi plně spokojen. Dokonce se mi jevily lépe, než větší 1PF 067 08. Máš ve výhybce zapojený předřadný odpor ve středové větvi? Já jsem jej ještě zvětšil na 2R2.
Když jsem si jen pro vyzkoušení a zábavu vloni koupil obdobně osazené bedny z bratislavské produkce - 1PF067 67, tak už při prvním poslechu mě zarazilo, že měly proti jejich obdobě ARS1038 právě daleko slabší přednes basů - středy a výšky byly značně výraznější. Dodnes se s jejich různými úpravami občas ještě bavím, ale po mírném utlumení středů a výšek už basy zní dobře.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 07:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11103
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Problém je v tom, že ze jmenovaných beden nebasuje ani jedna a v principu ani nemůže a nikdy nebude. Tlumením středu se nic nezmění, pokud výhybka ponechá basák ať si dělá co chce. A on si prostě chce mít směrem ke středům nějakých +12dB převýšení. Musela by se odměřenou a odladěnou výhybkou snížit citlivost celý soustavy a to počínaje už brutálním srovnáním basáku do lajny a kompenzací bafflestepu. Pokud vím, tak jediný kdo byl ochoten si hrát i s těmahle reprákama byl Godz a snad i něco odladěnýho má.
Dobře udělaná bedna s ARN664 nebo 6604 ve 30l uzavřených si na basech vytře prdel i s ARS 1054. Tohle hračičkování naslepo nevede k ničemu. A ani to basování není všechno. Toho si člověk jenom všimne jako prvního.
Já sám jsem si přesně takhle hrával dvacet roků a celou tu dobu jsem nechápal proč to nefunguje, než jsem pochopil že tudy prostě ne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 08:10 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Tak já psal že basují míň, né že vůbec. Říkám, mohu to porovnat jen s mejma dexonama a ty jelikož mají basreflex, tak hrajou ty basy jako by né tak středově a chodí níž. Můj subjekitvní názor. Jinak to ARSko taky nějakej ten bas vyloudí, ale z těch Dexonů mi je ta basová část příjemnější. ARSka nejsou žádná špička, ale oproti např. sestavě k PC Genius je to nebe a dudy. Kdybych měl asi slušnej koncák a místo Dexonů High-End bedny, tak asi porovnání s ARSkem bude více propastné.

JInak otázka trochu offTopic. Mám doma pouze AVreciever Yamaha HTR 6130. Jasný, na hudbu sračka. ;) Jen mě zajímá jedna věc. Může někdo kouknout na její parametryna googlu a říct mi, zda na ni můžu připojit ty 4Ohm ARSka? Na zadní straně zesíku je uvedeno min. 6Ohm, ale v manualu je 8,6,4ohm. Nerad bych něco odkouřil.

Jinak stejně budu pořizovat zesilovač, abych je mohl provozovat v té garáži. Koukal jsem se např. po Technics SU V500, ten by myslím mohl postačit, nebo co by jste doporučili za jinou alternativu? Cena tak max do 2000,- ....

P.S. připomínám, že to bude sloužit jen na pozadní puštění hudby, žádné fajnšmekrovství....

Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 08:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11103
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Basreflex není na to, aby bylo víc basů, to je základní omyl. Dobrá bedna s basreflexem a dobrá bedna uzavřená budou hrát hodně podobně - jsou to jenom různé prostředky jak dosáhnout žádaného výsledku a každá se hodí pro jiný druh repráku. A ani správně laděný systém reprák+bedna není zárukou že to bude hrát dobře, pokud to ještě zároveň není dotažené výhybkou. Ten Dexon nemá některé nectnosti jako ARS103x prostě proto, že je v něm lepší basák (kterej tolik neječí nad 500Hz).

AV receivery obecně opravdu hrají bídně až zoufale. Odpálení se ale bát nemusíš. Za prvé bedny deklarované jako 6-ohmové mají často na impedanční charakteristice propady, třeba i na polovinu jmenovité impedance. ARSka hrajou všelijak, ale impedance sedí. Za druhé je to spíš kvůli současnému zatížení všech kanálů naráz, aby to vůbec udržel poddimenzovaný zdroj. A nakonec ty bedny ti stejně asi nedovolí čudit to naplno.

Zesilovačů levných a použitelných se asi najde dost. Spíš to je potřeba brát opačně a vylučovat ty horší a špatné. Tenhle by asi do garáže stačil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 08:46 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Díky za vysvětlení basreflexu - zase jsem se něco přiučil ;)

Na plno neždímu žádné bedny a ani zesilovače. Nejsem snad tak hluchej jak někteří lidé, který to hulej do streslení a vůbec jim to nepřijde divný ...

Někde na jiném foru jsem zrovna moc chválu na koncáky Technicsu neslyšel, tam doporučovali raději Denon, Onkyo nebo Pioneer. Starší se za tu cenovou relaci co do toho chci dát dají také sehnat, tak jen jeslti by to nebyla lepší volba?

Ještě k těm Ohmum. Na 8Ohm zesík, ale 4Ohmové bedny připojit nemohu co? Co se při tomto zapojení odpálí? Zesík, nebo bedny?

Sorry za debilní otázky, nejsem elektrotechnik, ale raději se zeptám, než aby mi hořel obývák :mrgreen:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 09:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11103
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tam to je dáno hlavně konstrukcí koncového zesilovače a zdroje. Obecně nedoporučuju zatěžovat zesilovač menší než jmenovitou impedancí. Na druhou stranu většina zesilovačů to přežije bez úhony, ale to je lepší zvážit pro každý konkrétní případ zvlášť. Ten Technics je celkem typický v tom, že má definovaný výstupní výkon pro 8Ω a dovolený rozsah zátěže 4 až 16Ω. Takhle se to dělalo u drtivé většiny HiFi zesilovačů. Pozor bych si na to dával u hodně starých konstrukcí, které byly dělané na samou hranici použitých součástí a které byly konstruované jednoznačně pro 8Ω a u nových levných přístrojů s integráčema na konci.

Do obýváku bych Technicse asi nebral krom nejvyšších řad. Ty rozdíly ale zas tak dramatické nejsou a u aušusových beden do garáže to může být jedno. Ony by si naopak mohly svým způsobem líp rozumět s nějakou AZS217 nebo 218, kdyby ale nebyly tyhle zesilovače tak nesmyslně nadhodnocované a po létech vyšeptalé. Ne proto, že by to byly lepší zesilovače, ale proto, že si jejich nedostatky líp navzájem vyhoví.


Naposledy upravil ransom dne 05 úno 2016 11:43, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 09:27 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Asi tak...tupý projev a trvale zapnutá fyziologie umí částečně kompenzovat ty šílenosti na charce ARS-ek.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 11:42 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Z prvu jsem se poohlížel po nějakém AZS. Říkal jsem si že do garaže by stačil starej obyč Tesláckej zesík. Jak ale sám píšeš, když jsem viděl, že za AZS 217/218 chtějí kolem 2500,- tak to raději koupím za 1400,- ten Technics, nebo něco od Denon, Onkyo atd s tím, že se to pak dá lépe použít i na jiné reprobedny. Přeci jen to bude konstrukčně asi někde jinde než ta stará tesla a ještě k tomu pořizovací cena bude poloviční.

Ta otázka ohledně impedance nebyla mířena přímo na ten Technics, tam jsem se dočetl že umí 4-16Ohm. Ptal jsem se na to proto, že kamarád dostal někde sloupy DENVER SP-1000 a k nim zesilovač Thomson DPL 600 CD, který má 8Ohm.
Repro mají impedanci 4Ohm a zasilovač má 8Ohm. Tak jen jestli to může připojit a poslouchat, nebo neriskovat...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 12:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Řeknu to takhle: Pokud je to člověk při smyslech a uvědomuje si, že to nemá impedančně úplně košér, může to zapojit a bude mu to bez problemů sloužit. Pokud je to hovado, tak mu může min. vylítnout nějaká pojistka v napájení, v horším případě se to rozkmitá a poddá nejslabší článek. Zkrátka nedám za nikoho ruku do ohně. Když to budu provozovat já, no problem. Sousedovi bych ale takovou sestavu do rukou nedal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla ars 1038
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 13:20 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Jak si mám vyložit to tvé, "Pokud je to hovado"??? Jako že by to nadměrně zatěžoval výkonem?
Takže to mám brát tak, že když takhle impedančně nesprávně zapojenou soustavu bude používat řekněma na max. 50% výkonu, tak to jakžtakž nevadí, ale kdyby to ždímal na limitu, tak se může stát s koncákem to co si psal?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group