Poslední návštěva: Právě je 23 dub 2024 21:44


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 12:41 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Taky se mi při poslechu zdá ... jedná se ale o věc kterou jde za 5minut zase celou odstranit, byl to jen pokus. Takže raději vrátit do stavu tlumení jak bylo na začátku? Zase všude rouno?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 13:59 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Udělat korektní basreflexovou soustavu a přesně ji doladit není úplně triviální. Dělat to naslepo je navíc dost pracné a časově náročné a bez patřičných znalostí a zkušeností téměř odsouzené k nezdaru. Kdybys byl schopen spíchnout si za pár korun přípravek na měření impedanční charakteristiky pomocí zvukovky, dalo by se jednoduše zkontrolovat jestli je vůbec basreflex správně naladěný. Potom se dá experimentovat s tlumením.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 15:19 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Naladění BR a ozvučnice pro IRB je počítaná ve WinISD ...


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 16:11 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Jinak jsem měl za to, že tlumení ozvučnice nemá vliv na její objem :?:

Nebo to platí jen u materialu typu rouno, ale už ne u tak houževnatého vlnkového molitanu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 16:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ano, byla simulovaná, ale asi ne podle změřených repráků, jenom podle katalogových parametrů. A je normální to po sestavení překontrolovat změřením, jak to vypadá doopravdy.
Tlumení nemá až tak vliv na naladění frekvence, jako na činitel jakosti. A zatlumuje pazvuky nad laděním basreflexu. Jak moc je potřeba tlumit, to pak je potřeba vyzkoušet.
O vlivu tlumení na objem jsem nic nepsal. Jenom to, že tlustý molitan ti z objemu ukousnul, protože není moc prodyšný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 19:08 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Ano, simulovaná podle dat uvedených v katalogu. Asi lepší, než kdybych to celé dělal na slepo. "nějaký" basák do "nějaké" ozvučnice s "nějakym" BR

Na měření nemám vůbec nic, takové vybavení bohužel nevlastním.
Ani netuším co by to vše obnášelo + se to vůbec naučit používat a porozumět tomu.

ransom píše:
O vlivu tlumení na objem jsem nic nepsal. Jenom to, že tlustý molitan ti z objemu ukousnul, protože není moc prodyšný.

Neni to jedno a to samé? V podstatě to co jsem napsal, nebo aspoň myslel... ;)

ransom píše:
Jak moc je potřeba tlumit, to pak je potřeba vyzkoušet.

Ptroto můj dotaz, zda mám zkoušet různě vytlumit. Měřit ale nemám jak, maximálně podle poslechu...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 19:19 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
http://tksoundworks.com/z-navody/meranietsp.html - Je to jednoduché, lacné a skoro bez roboty.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 19:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No dobře, tak to zkusím říct jinak. Tím molitanem jsi neprovedl žádné tlumení. Není to vhodný materiál do tak malých beden. Jehlanový tvar rozbije odrazy vvyšších frekvencí, ale nemá vůbec žádný účinek v tom smyslu, jak se tlumení u basreflexu dělá. V téhle tloušťce a hustotě je i pro nižší frekvence prakticky neprostupný. Tlumení se musí dělat volně prodyšným materiálem vhodně rozloženým ve většině objemu bedny. Množství musí být tak malé, aby na frekvencích kolem ladění basreflexu skrze materiál vzduch volně proudil a zároveň tak velké, aby na vyšších frekvencích proudění vzduchu přidusil. Takže pokud se mluví o tlumení, má se na mysli právě tohle. Mezi stěnami polepenými molitanem ti zvuk prolítne bez překážky.
Pokud se vnitřní stěny pokrývají něčím podobně hustým, musí se to od objemu bedny odečíst a účel takového pokrytí stěn je jiný - hlavně to zamezí kmitání stěn. U basreflexu se pak stejně musí doplnit správné tlumení v celém objemu.
Na změření impedančky potřebuješ zvukovku s linkovým vstupem, pár kousků kablíku, dva konektory a jeden odpor. Plus potřebný software.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 20:01 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
1. Udelej si ten pripravek, je to to nejjednodussi co se konstrukce beden tyka. Stahni program Limp a meris.
2. Vyhaz ten molitan ven a zacni bez nej.
3. Vevnitr, mezi basakem a portem musi byt mezi nimi cesta, nesmi byt od sebe oddeleny tlumicim materialem.
4. Zacal bych tlumicim materialem na zadni stenu a dole, nejlepe nekde doprostred bedny, ale stale musi platit bod 3.
5. Usti postu uvnitr bedny nesmi byt blizko cehokoliv, napr sten, tlumeni, pricek atd.
6. Mer a mer a mer, az dostanes spravny rezonancni kmitocet, a doladuj tlumeni na potlaceni stojaku. Ja pouzivam minimalni potrebne mnozstvi tlumeni, k zatluceni stojaku nbo alespon castecne potlaceni.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 20:12 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Rozumim, no však jsem to postřehl sám hned při poslechu, že to takhle vytlumený je spíš horší, než lepší. Stačilo teda hned na začátku napsat, že ten jehlan je na tuhle ozvučnici nevhodnej a že to bude lepší vrátit zpět a na stěny dát to rouno. Byla to jen zkouška, protože v projektech jsem i na toto tlumení jehlanem narážel, tak jsem to chtěl zkusit.
Ten molitan tam mám jen vloženej, ho zítra teda zase vytáhnu.

Takže ho tam nemám dávat VUBEC? Nebo třeba příklad, jen malej čtverec 20x20cm na zadní stěnu za středobas a zbytek rouno?

Tak tohle měření bych asi zkusit mohl. (myslel jsem že se to dělá také přez mikrofon)
Zvukovku se vztupem samozřejmě mám a jeden odpor koupím. Kabel je samozřejmost. Soft přepokládám někde vyhrabu na netu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 06 bře 2016 20:17 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Kocour:
takovou radu bych uvítal vždy ... SUPER :!: budu zkoušet

Ransom:
díky ale i tobě, zase vím něco víc i z teorie

Člověk se prostě pořád učí o tom DIY přeci i je ...

Pročtu zítra ten odkaz co posílal neclovek, abych věděl jak přesně na to měření...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 08:03 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Četl jsem ten článek na to měření v Limp. Dotyčný tam ale popisuje měření pouze mimo ozvučnici. Jakej je teda postup při měření toho reproduktoru a tlumení které má vliv na naladění BR? Je ten postup stejný jen s rozdílem, že reprodutor nechám v ozvučnici a na jeho membranu až nebudu dávat žadnou přidanou váhu v podobě té plastelíny :?:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 08:24 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Záleží od toho, co chceš meřit. Pokud impedančku pro doladění bassreflexu, tak to měříš normálně v bedně. Na spodních frekvencích budeš mít dva impedanční hrby. Nejnižší místo mezi nima je frekvence naladění BR.
Pokud chceš měřit TS parametry, vytáhni basák ven a použi metodu přidané zátěže.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 13:47 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
OK chápu, budu muset nejdřív poskládat to udělátko a pak si to teprve vyzkoušet. Teoreticky asi vím, ale praxe bude vypadat úúúúplně jinak ... :D

Ještě poslední věc co jsem se tak nějak nikde nedočetl. To ten basák mám krmit pouze z té zvukovky, nebo přez zesilovač? Předpokládám že signal na měření na tvrdo na středobas, je to tak? Asi ne přez vyhýbku, chápu to tak správně ...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 14:06 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Přímo ze zvukovky. Reprák je zapojený přes odpor 100R, takže výstup nezatíží víc jak sluchátka. Měří se poměrně slabým signálem.

Záleží na tom, co přesně chceš měřit. Můžeš měřit rovnou na svorkách a uvidíš tak impedančku celé reprosoustavy. Co provádí basák, to bude vidět v její dolní části a projeví se na tom rovnou i vliv impedancí ve výhybce. Nebo si projet samotný basák. Tady to je asi skoro jedno.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 15:20 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Jaká může být chyba, resp. co do měření vnáší chybu? Pokud ten odpor nebude přesně 100 (+/- 5%), ale přesto v konfiguraci 100 nechám. Abych pak třeba neodečetl špatně impedanci nebo rezonanci nátrubku (říkám, o pisl nevadí, ale nějak hodně (10Hz) už by vadilo)...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 15:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Frekvenci to asi neovlivní.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 17:11 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Včera jsem totiž dořezával štěrbinu v tý první Open12 bedně a fakt chuťovka :lol: Bylo to 40 a potřeboval jsem 64, tak jsem horkotěžko uříz půl dle hrubýho odhadu plocha vs. délka a furt to bylo málo. No na 52 už jsem to vzteky vzdal a říkal jsem si tak, teď by to mohl ještě Limp blbě změřit a dílo by bylo dokonáno :lol:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 07 bře 2016 19:10 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Na to jsem taky zvědav, co pak naměřím za zázrak. Snad budu +- někde kolem těch 45Hz. Jinak dnes jsem dal dohromady i druhou bednu a upravil tlumení tak, že jsem vše vyndal, jen na zadní straně jsem nechal ten jehlan a přijde mi to osobně zase lepší, asi tak jak předtím s tím rounem.
K tomu měření se dostanu asi až tak za 14dní, pak se zase "pochlubim" co jsem domrvil :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Konstrukce reprosoustavy Dexon trochu jinak
PříspěvekNapsal: 08 bře 2016 17:10 

Registrován: 19 úno 2012 13:46
Příspěvky: 145
Kraj: ČR - Ústecký
Zeptám se ještě jednou na stejnou věc jako hned v prvnim mém příspěvku při založení tohoto vlákna. Byl by zde někdo ochotný to změřit a popřípadě katastrofální charky sestavit a odladit vyhýbku?

Hlavní nedostatek s velkým rozestupem mezi měniči jsem odstranil, lepší řešení by se asi těžko našlo.
IRBčka byly dle shlédnutí maření checka předělány na PP.
Teď se ještě budu teda sám snažit tím měřením nějak kloudně vytlumit ozvučnici a tím asi mé možnosti končí 8-)

Myslím že to zase nemůže bejt taková katastrofa, nebo se aspoň snažím dál v tomhle směru vzdělávat a pro danou reprosoustavu jsem udělal co bylo v mích silách. ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 97 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group