Poslední návštěva: Právě je 24 dub 2024 11:47


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 08 dub 2016 19:12 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Po skoro 10 letech jsem ze skříně vytáhl repráky a součástky mých Vifa Vivace a rozhodl se, že je dostavím.
Konstrukce je 3pásmo s 10" basákem v 57l. Dalo by si říct, že je to takový pradědeček Checkových VMA I.

Původní podklady:
ObrázekObrázekObrázek
Bassy: 25-CF-300
Středy: MP-300 (P13MH-00-08)
Výšky: HT275/D2
BR: 70/185 - ve skutečnosti je to 70~60/190, podařilo se mi sehnat z Německa přímo trubky používané v originál bednách - za 14EUR i s dopravou jsem si říkal, že je koupím i kdyby je měl jen změřit šuplerou.

Vyhybky:
ObrázekObrázek

Moje úprava ozvučnic:
Mk2: S hliníkovým BR který je složitý a nebude za 150 Kč jako z plastu, ale můžu jednoduchou úpravou hliníkové trubky změnit nastavení BR i po dostavění beden
ObrázekObrázek
Mk3: S originál BR nátrubkem, bedny nebudou vypadat tak zajímavě, ale je to přesný původní recept. Nejvetší slabina je podle mě chybějící zaoblení na BR.
ObrázekObrázek

Bedny jsem proti originálu trochu zvýšil a zároveň tím dole vytvořil místo pro vyhybky, které tak budou dobře dostupné. Všechny ostatní rozměry až na posunutí BR o 3cm/2cm níže jsou shodné jako originál.

Co ještě musím vyřešit - na co se chci zeptat:
  • Zvolit jednu z variant BR
    Zkoušel jsem spočítat naladění originálního BR v Amplionu a WinISD a vycházelo mi něco okolo 26Hz. Přepočítat to na jinou trubku je v Amplionu super jednoduché, ale nevím jestli je dobrý nápad se v tom hrabat a není lepší použít původní BR? Jako průměr původního BR jsem počítal 65mm protože je to průměr mezi 70 a 60mm. Ve WinISD zase vyšla rychlost proudění vzduchu maximálně 4m/s, což podle mého neodborného bádání po netu znamená, že by neměl být problém s chybějícím zaoblením u původního BR.
  • Je akusticky OK, když jsem posunul BR o 3cm respektive 2cm níže a tím dál od basáku? Chci mít na bednách slušně vypadající rámeček a BR je v originálních výkresech hodně blízko basáku.
  • Poptat výrobu ozvučnic. Provedení by bylo v černé dýze.

Tohle téme je trochu double post stejného tématu na audiowebu, ale místní diskuze se zdá živelnější :lol:, takže jsem přišel pro radu i sem. Létá páně 2007, když jsem kupoval repráky, možná repromanie ani neexistovala.

Díky všem a případnou radu/komentář/kritiku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 08 dub 2016 19:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Volba imho dobrá, vifou se obvykle nedá nic zkazit - co se měničů týče. Jak je na tom ta výhybka nevím, ale snad dobře.
S laděním BR si hrát můžeš, je to totiž tak trochu i otázka osobních preferencí. Správná simulace by se ale dala vytvořit až po zjištění skutečných reálných TS-parametrů. Pak by bylo možné říct, zda je těch 26Hz plně vyhovujících, nebo to posunout níž/výš.
Bassreflex můžeš posunout níž klidně i o 10cm.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 08 dub 2016 20:12 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Zkusím se po netu kouknout na rozumné plastové trubky v vnitřním průměrem mezi 65 a 75mm. V kombinaci s hliníkovou přírubou v Mk2 by to mělo výhodu v tom, že bych mohl ladit BR s pomocí pilky, šmirglu a nějakého kanalizačního PVC nebo tak něčeho.

Jak moc bych měl řešit zaoblení na koncích BR? Jde mi o to, že by případně šel celý BR stočit na soustruhu z jednoho kusu silnostěnné trubky a ani by to nestálo moc peněz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 08 dub 2016 21:44 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Čím víc, tím líp, a víc uvnitř bedny než venku, pokud je třeba nějaký dvourádiusový tubus (např. Dexon myslím) :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 09 dub 2016 00:46 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Ještě bych měl jeden dotaz. Ten originál BR se směrem dovnitř zužuje, takže je to vlastně kónus. Vnější průměr je 70mm, ale vnitřní je 60mm. Jak se taková věc správně přepočítává na rovnou trubku? Počítal jsem to jako 65mm rovnou trubku, ale nevím jestli je to správná úvaha.

Problém je v tom, že musím při vymýšlení nového BR brát docela ohled na hloubku bedny, kde je 31cm místa, takže bych se s délkou nové trubky neměl dostat přes 25cm.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 09 dub 2016 07:11 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
U kónusu se musí počítat na průměrnou plochu. Rozdíl ale tady bude tak malý, že to je skoro fuk.
Dlouhý nátrubek se dá udělat i zahnutý.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 09 dub 2016 08:06 

Registrován: 27 bře 2016 22:41
Příspěvky: 1
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zdravím, nemám sice žádnou radu, ale chci říct pokud by ke stavbě nedošlo, měl bych zájem reproduktory odkoupit. Shánim repro Vifa na moje projekty, ale moc je nelze v ČR sehnat tak to zkouším i tady. Díky


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 09 dub 2016 10:56 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Takže jako náhrada je v podstatě ideální kanalizační HTčko DN70, které má vnitřní průměr 70mm. Vnější část můžu nechat ten hezký hliník a vnitřní se zaoblí nahřátím a naražením a něco oválného.

Výhoda je rozhodně v tom, že metr trubky stojí 50 Kč a když se mi nepodaří výroba tak zahodím kus plastu za 10 Kč a zkusím to znova.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 09 dub 2016 11:41 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak to jsou dobrý zprávy!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 12 dub 2016 17:33 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Experiment s PVC trubkou se vydařil. Mám dva podle mě docela pěkné BR nátrubku v matné černé, které budou pasovat do přepracovaného hliníkového nástavce. Zatím jsem se nezatěžoval tvarovým zaoblením na vnitřní straně a jen jsem zaoblil hranu. BR trubky půjde snadno nahradit a potřeboval jsem hlavně vyzkoušet nalakování. Po odmaštění ředidlem drží i nejlevnější autolak ve spreji jak hrom. Bál jsem se stékání, ale je to úplně v pohodě.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 12 dub 2016 17:41 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Tak ono jestli to bude uvnitř v bedně, tak asi žádná křeč.
Ještě mě napadla třeba celulózová trubka, kterou prodával svého času Dexon.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 12 dub 2016 17:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5957
Kraj: SR - Trenčianský
Je to jedno..i kdyby to byla papírová rolka ze stretch folie, tak to účel splní. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 12 dub 2016 17:56 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Vystrčil jsem chapadla (poptávku) na ty hliníkové nástavce na C-N-C.cz, tak uvidím jestli se najde někdo, kdo by je chtěl vyrobit. Pak jsem našel ještě několik lidí co dělají zakázkovou výrobu na CNC/soustruhu, ale předpokládám, že budou dražší.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 12 dub 2016 20:33 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Jak to vypada? Vyfoť to, prosím ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 13 dub 2016 11:22 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Zatím mám jen výkres, nástavce bych měl mít příští týden.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 04 srp 2016 11:14 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Už mám hliníkové části bassreflexů a provizorně i nátrubky. Původně jsem plánoval eloxování, ale povrch vypadá dobře i vyleštěný. Možná ho tak nechám.

Po sestavení hliníkové příruby a plastové trubky jsem zjistil, že PVC trubky sice mají dokonalý okraj z výroby, ale je zmenšený z d71 na d69, aby se dobře nasazovaly. Samozřejmě jsem měřil na druhé straně u mého řezu, takže mi teď vzniká při nasazení trubek v BR malý schod. Výroba nových nátrubků je v pohodě, až na kvalitu řezu. Se svěrákem a pilkou na železo je docela problém udělat dokonale kolmý a čistý řez. Asi si na to vyrobím nějaký přípravek.

Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 04 srp 2016 13:22 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Nerieš nátrubky BR, ale hlavne výhybku. Nehovorím, že je to úplny šunt, ale všetky tieto továrenské konštrukcie majú značné rezervy vo využití meničov. Som presvedčený o tom, že zmeraná a odladená sústava bude hrať podstatne lepšie.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "Vifa Vivace"
PříspěvekNapsal: 04 srp 2016 14:07 

Registrován: 08 dub 2016 18:54
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Středočeský
Souhlas. BR jsem řešil "na krásu", protože se na něj budu léto koukat. Místo pro výhybku mám záměrně zvlášť dole, aby se dala snadno ladit bez vyndavání basáku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group