Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 14:41


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 01:17 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
Zdarec,
po asi roce a půl hraní si s různými obskurními konstrukcemi, u kterých jsem počítal od začátku s aktivem, jsem se rozhodl, že si zkusím postavit nějaký levnější ne moc složitý pasiv. Mám tedy nějaké zkušenosti a znalosti, ale nejspíš z úplně jiných oblastí než běžní začátečníci, protože jsem na to šel z trochu opačné strany (což není ideální, to si uvědomuju, ale ono by mě to učení se jinak nebavilo) a místo pasivního dvoupásma šel stavět synergy horny (jak to dopadlo se pochlubím až je, nečekaně, přepracuju:)). Moje znalosti analogových obvodů jsou asi tak na úrovni základní školy.

Od vás bych chtěl, kdybyste se na projekt, který je zatím ve fázi simulací ve VituixCADu, mohli mrknout a říct mi kde jsou nějaké zjevné blbosti, co by šlo udělat líp atp. - protože mě pasivy donedávna vůbec nezajímaly, tak tam jsou určitě věci, které nevidím.

Cílem je: trochu netradičně "FAST" bedna postavená na FaitalPRO 3FE25, tedy fullrange s wooferem, vyšší citlivost, basy pokud možno do 60 Hz, objem do 20l, čím menší objem tím lepší, nízká cena.

Nedostatky kterých si jsem vědom a nevadí mi: mizerná direktivita a breakupy na výškách plynoucí z 3" fullrange, nízká maximální hlasitost plynoucí z toho co chci po wooferech (vyšší citlivost+basy a zároveň nízkou cenu).

Je to lowcost projekt pro zábavu, typ konstrukce kterej si chci vyzkoušet, ale nebudu ho mít jako hlavní bedny, nejčastějc se z něj bude hrát nejspíš nějakej gastro<doplň žánr> (tj. není to bedna na hluk) buďto v mojí kuchyni nebo v parku na pikniku z nějakého 12V déčkového zesilovače z aliexpresu.

Měniče:
Faital 3FE25
2x Monacor SPM116/8 zapojené paralelně - tady jsem nenašel nic jiného, co by bylo levné (tak pod 800 Kč za kus, pakliže by byl použit jeden), vyrovnalo se citlivostí tomu Faitalu a hrálo v tak malém objemu basy aspoň kus pod 80 Hz.
Nakonec jsem narazil na tyhle levné malé Monacory a zjistil, že tam můžu narvat paralelně dva, přestože i tak musím Faital o kus zatlumovat, čemuž jsem se chtěl vyhnout (bazírování na citlivosti je součástí tohohle konceptu, smysluplnost ponechme stranou stejně jako smysluplnost fullrange měničů). Nevýhodou je, že na nějakých 95-96 dB dosahují xmax, což bych ale za tu cenu klidně zvládl.

Ozvučnice:
pro Faital 1l uzavřenka, pro Monacory dohromady asi 16l s basreflexem, simuluju to jako dvě oddělené ozvučnice s vlastním basreflexem pro každý měnič (kvůli simulaci vertikálních směrovek to tak ve VituixCADu dává smysl) a ve finále to tak asi může klidně zůstat, přepážky uvnitř budou bednu vystužovat.
Bedna bude širší a mělká, čelo 30x35 cm, zaoblené hrany.

Simulaci ve VituixCADu jsem dělal tak, že jsem vzal měření Faitalu v ose z datasheetu (VituixCAD je umí "oskenovat") a pomocí Diffraction Toolu z něj nechal vygenerovat off-axis odezvu, která zahrnuje jak bafflestep z konkrétního umístění na ozvučnici, tak průměr měniče, a nakonec jsem si z t/s parametrů nechal udělat simulovanou odezvu měniče v 1l ozvučnici a někde okolo 400 Hz tyto dvě odezvy napojil. Tam kde začínají breakupy to tedy bude mimo osu trochu jiné. U wooferů je to podobné, jen jsem nepoužil měření (protože není k dispozici a na basech je to asi jedno) a vyšel jen ze simulace z t/s parametrů a Diffraction Toolu. Woofery jsou oba dva umístěny na čelní desce pod Faitalem, takže má každý kvůli bafflestepu odezvu o kousíček jinou.

Opráski simulace:

Obrázek

Výhybka:

Obrázek


Na výhybce si všimněte modře zvýrazněného notch filtru. Potíž je v tom, že bez něj to nejde a těch 330u prostě nesnížím.
Otázkou je: je potřeba tam cpát kvalitní svitkový kondenzátor (nebo spíš tak tři), který při téhle hodnotě bude stát majlant? Vzhledem k tomu že je to paralelně zapojené a s nízkou zatižitelností (takže přes to předpokládám moc proudu nepoteče) a je to ve větvi, která nehraje vyšší frekvence, tak bych laicky čekal že na tom nebude záležet tolik a můžu tam klidně dát nějaký bipolární kondenzátor za tři pětky (třeba tenhle?), ale nerozumím tomu.

Pokud by to nešlo, asi bych ten notch filter zkusil postavit aktivně, to jsem sice taky nikdy nedělal, ale v hackerspacu na to máme nakoupené součástky a knihu a nejspíš by mi s tím někdo uměl pomoct (a na rozdíl od celoaktivu by na to pořád stačily dva kanály, takže komplexita celého "řešení" by moc nevzrostla), protože jinak by se výhybka naprosto neúměrně prodražila.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 06:43 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Dobrej pokus :) Kazdopadne jestli tomu dobre rozumim, simulaci provadis na nejakych generovanych smerovkach? Co se deje asi tak s fazi? Neni skoda si neporidit nakej merici mikrofon a zmerit si realny data? Takhle to je cely na vode a nema moc smysl resit nejaky detaily vyhybky. Realita muze byt uplne jina.... (a zcela jiste bude)


Naposledy upravil pet007 dne 19 pro 2017 09:29, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 07:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 31 led 2011 23:13
Příspěvky: 512
Kraj: ČR - Jihomoravský
Nebo až budeš mít měřící majk, tak to neměř, nebude to totiž vypadat jak na simulaci.. :-)
Jako pet007, chce to poměřit.

Ono to bude hrát vždycky nějak, takže i když dáš dohromady viz výše, tak si možná i budeš chrochtat chvílu...

Vždycky mě lákala kombinace basáku se solidním širokáčem, otázka kolik při daným dělení ta 3" snese příkonu..

Nahoď pls simulaci průběhů středobasů a šíra, samostatně bez výhybky nejlíp do 2 π.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > repro dle nálady
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 08:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
K těm součástkám: Bipolár tady úplně stačí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 09:28 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
já bych nevymejšlel vymyšlený a udělal tohle:
Příloha:
VituixCAD_XO-schema Way v2.png

Dayton ND91-4 a ND16FA, na 12V lepší že je to 4 ohmový.
a tady je popis původního projektu: http://techtalk.parts-express.com/forum/speaker-project-gallery/64062-helium-a-true-micromonitor?244673-Helium-a-true-micromonitor= repráky na soundimports.eu vyšly na 90E i s poštovným, a máš zrovna 3" basák... Na poslech hrál i ten samotnej basák celkem pěkně. Ve 2l BR bedýnce do hraje od 60Hz, a na stole to není skoro vidět. Chybí mi chvilka, abych to nafotil a zveřejnil jako hotovej projekt, včetně měření, výhybka je ve finále trochu jinak oproti původní, odpor u ND16 je nakonec 5Ohm, simulace není holt úplně dokonalá.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 14:19 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
pet007 píše:
Dobrej pokus :) Kazdopadne jestli tomu dobre rozumim, simulaci provadis na nejakych generovanych smerovkach? Co se deje asi tak s fazi? Neni skoda si neporidit nakej merici mikrofon a zmerit si realny data? Takhle to je cely na vode a nema moc smysl resit nejaky detaily vyhybky. Realita muze byt uplne jina.... (a zcela jiste bude)


Tbh nevim, doteď jsem nikdy nezkoušel srovnávat simulaci a postavenou bednu, nějak mě nenapadlo že každej simulační software sice fázi simuluje, ale ve skutečnosti to může bejt úplně jinak :)

Měřící mikrofon mám a jako první krok před nákupem čehokoliv z výhybky budu měřit a ladit výhybku na základě měření, ale jako první jsem chtěl zveřejnit tohle, pro případ že by v tom projektu byla nějaká úplná blbost, kvůli které by nemělo smysl kupovt ani ty měniče.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 14:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
V realu bude vse asi uplne jinak.
Uplne jsem to vse nestudoval. Ale, vituix muzes nakrmit simulovanou impedanci basaku v bedne, napriklad z ... treba Vituixu - jeden z nastroju. To ti zlepsi presnost simulace toho RLC prave na basech, v tuto chvili to totiz vypada spatne. Moc velka kapacita, mala indukcnost, pada ti tam impedance ke 2ohm, a el;ektricky prubeh se tam moc vlni.

Nicmene to postav a zmer, se simulacema se moc nezalamuj. A nech si nad tim Faitalem misto na pripadny vyskac :-).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 15:09 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
Kocour píše:
V realu bude vse asi uplne jinak.
Uplne jsem to vse nestudoval. Ale, vituix muzes nakrmit simulovanou impedanci basaku v bedne, napriklad z ... treba Vituixu - jeden z nastroju. To ti zlepsi presnost simulace toho RLC prave na basech, v tuto chvili to totiz vypada spatne.


Tohle jsem udělal a přesto to vychází takhle. Porozhlédnu se ještě jestli jsem nepřehlédl nějaký jiný lowcost měnič se kterým by to vycházelo líp.

ransom píše:
K těm součástkám: Bipolár tady úplně stačí.


Děkuju! Dokázal bys mi vysvětlit podle čeho to poznat, nebo mě odkázat na něco kde bych se o tom dočetl?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 15:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ted koukam, 2x nejaky Monacor, 16l? V tomto objemu uz ti zabasuje sesti-sedmipalec pekne. A cena bude stejna a zahraje to I nejake basy.
Ze je Faital citlivejsi to neres, to se srazi ve vyhybce. Stejne ti z basaku neco pozere bafflestep.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 16:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vozka píše:
...podle čeho to poznat, nebo mě odkázat na něco kde bych se o tom dočetl?


Účinnost RLC členu bude na nízkém kmitočtu; sériový odpor členu je v řádu ohmů; celé je to paralelně k repráku. Takže žádný z běžných negativních jevů u bipoláru se tu nemá jak uplatnit. Bipolár vadí na vyšších kmitočtech, hlavně v sérii s reprákem. Třeba ve výhybce před výškou bývá pěkně (tedy většinou nepěkně) slyšet. Z téhož důvodu 33uF před tím Faitalem musí být jedině kvalitní svitek, jinak si tam můžeš rovnou dát autoreprák z Hadexu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3" fullrange + woofer - první pokus o pasiv
PříspěvekNapsal: 19 pro 2017 19:10 

Registrován: 07 zář 2014 22:02
Příspěvky: 20
Bydliště: Dobříš
Kraj: ČR - Středočeský
ransom píše:
Účinnost RLC členu bude na nízkém kmitočtu; sériový odpor členu je v řádu ohmů; celé je to paralelně k repráku. Takže žádný z běžných negativních jevů u bipoláru se tu nemá jak uplatnit. Bipolár vadí na vyšších kmitočtech, hlavně v sérii s reprákem. Třeba ve výhybce před výškou bývá pěkně (tedy většinou nepěkně) slyšet. Z téhož důvodu 33uF před tím Faitalem musí být jedině kvalitní svitek, jinak si tam můžeš rovnou dát autoreprák z Hadexu.


Super, děkuju, tak nějak jsem to čekal.

Kocour píše:
Ted koukam, 2x nejaky Monacor, 16l? V tomto objemu uz ti zabasuje sesti-sedmipalec pekne. A cena bude stejna a zahraje to I nejake basy.
Ze je Faital citlivejsi to neres, to se srazi ve vyhybce. Stejne ti z basaku neco pozere bafflestep.


Chápu že obecně nedává smysl to řešit, ale součástí těchhle FAST konstrukcí je, že se stavěj co nejcitlivější, protože jejich zastánci jsou prostě názoru že na tom záleží a pointa je mít citlivej bodovej zdroj. Já jsem se rozhodl že si postavím takovouhle obskurnější věc abych zjistil co na tom vidí (plus to chci občas provozovat z baterky, další plus pro citlivost), takže to řeším. To že mi něco výkonu požere bafflestep je mi bohužel jasný, v té simulaci je to znát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group