Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 07:24


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 19 říj 2019 20:24 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ahoj,
renovuji gramoradio Tesla 1105A Viola, kde někdo vystříhal propojky k reproduktorům, součástky výhybky a vymontoval výšková repra.
V dokumentaci k radiu nejsou uvedené typy výškových reproduktorů ani indukčnost tlumivky jen kapacita kondenzátorů.
Podle obtisku na dřevě skříně jsem výškáče odhadl na ARV231. Výhybku jsem překreslil jen v ruce. Teď bych potřeboval poradit s výpočtem tlumivky. Podle vzorců pro výhybky 12dB/okt a kondenzátoru 100M mi vyšel dělící kmitočet 130Hz (počítal jsem to pro impedanci 6Ohm reproduktoru 2AN63370). Z toho jsem dopočetl indukčnost tlumivky na 15mH.
Ale dva ARO533 jsou v serii a moc si nedovedu představit jak se to bude chovat.
Další problém, jak to sfázovat? Ještě ke všemu má rádio přepínač "PLASTIK" který reverzuje jeden z ARO533 a všechny reproduktory - 2AN63370 a oba ARO533 - jsou v jednom prostoru, nijak neoddělené.
Může mi někdo pomoci, alespoň potvrdit, že tlumivku počítám správně? Budu jí muset vyrobit, pravděpodobnost, že bych sehnal originál je asi mizivá.
Dík
Obrázek


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 23 říj 2019 22:42 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Mohl by se mi někdo zkušený alespoň vyjádřit k výpočtu té tlumivky?
Mám jádro a vodič, tak bych to namotal a vyzkoušel, než posháním ostatní věci.
Dík


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 23 říj 2019 23:24 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Nelze vypočítat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 08:13 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Takže vzorce pro výpočet součástek výhybky 12dB/okt tady nejde použít?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 08:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Fitor: Jedna otázka na úvod: Jde Ti o historickou věrnost nebo o funkčnost?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 11:57 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Samozřejmě historická věrnost je dobrá věc, ale pokud nemůžu nikde sehnat hodnoty tlumivky, chci jí vyrobit, tak aby to fungovalo a snažím se dobrat nějakých hodnot.
Sluchem to určitě nepoznám a měřit nemám jak. Ale když už jí budu vinout, chtěl jsem, abych věděl hodnotu, se kterou to bude slušně hrát, při zachování originálního zapojení. Historicky přesné to nebude tak jako tak, protože originál jsem nikde ani neviděl,jinak bych tu tlumivku změřil a věděl na jakém jádře je.
Z literatury předpokládám jádro EI25x25, pokud platí ta indukčnost 15mH.

Pak budu řešit, jestli ty repra nejak oddělit a jestli zatlumit skříň.
Třeba u Bolera je uvnitř skříně dost silný polstr, tady vůbec nic. (Pokud to někdo nevykuchal tak, že to nejde poznat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:36 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tady se sčítá vícero problémů:

Tak za jedno se v reálných výhybkách nepoužívají vypočtené hodnoty. Pro reálné reproduktory se potřebné velikostí tlumivek a kondenzátorů od těch teoretických liší často i o násobky.
Vypočtená výhybka se dá nouzově použít slespoň pro takové oddělení reproduktorů, aby nebyly repráky přetěžované mimo svůj užitečný rozsah a aby soustava jako celek nepřetěžovala zesilovač.

Jenomže tady v tom případě je soustava navržená spíš za účelem vyvolání jakéhosi poslechového efektu (jestli se nepletu, tak každý reprák míří někam jinam). Navíc je možné, že se tím trochu dohání zvuk gramofonové přenosky a hlavně příjmu AM. Nevíme, jestli to bylo zamýšleno jako dvě širokopásma se "subwooferem" nebo jestli se měla pásma těch tří repráků překrývat. A pokud ano, tak o kolik. A k dovršení všeho je na tom tvém obrázku výhybka mezi "basem" a "středy" zapojená jako sériová a ještě k tomu s nestejnými impedancemi. Takže samá neznámá.

Čili pokud ti jde o to, aby to "nějak" hrálo, navrhuju nějaký takovýhle kompromis:
1) Zapojit to jako paralelní výhybku
2) Tlumivku střelit od oka a asi bych ani nijak neprožíval přesnost těch 10mH. Klidně by mohla být i poloviční. Jádro úplně stačí 20x20, ale použij co máš.
3) Jestli jsou na výškách ty zmíněné historické 100mm ARV, tak ty nesnášejí buzení pod 5kHz, příšerně pak zkreslují. Takže doporučuju snížit kapacitu kondenzátoru před nimi.
4) U středové části zkusmo polaborovat s velikostí kapacity. Při změně zkoušet rovnou dvojnásobky/poloviční hodnoty. Na zkoušku úplně stačí obyčejné elyty, pokud máš jak změřit jejich skutečnou kapacitu. Na trvalo (až si odchytneš hodnotu) bych tam dal klidně bipoláry za pár korun.
5) A opět zkusmo podle ucha měnit vzájemné pólování jednotlivých větví, protože to se dá jen těžko předem určit. Nejdřív zkusit pólování výšek proti "středům" a potom "basák" proti zbytku. Dá se to šikovně udělat obyčejným dvoupólovým páčkovým přepínačem.
Prostě to zkoušet a nakonec ponechat to, co bude znít nejlíp.

Obávám se, že pokud se nenajde kompletní dokumentace, nebo pokud se neprovede ohledání kompletního stroje v původním stavu, tak asi sotva někdo nabídne víc.

Příloha:
Provizorium.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Je to L61? http://www.oldradio.cz/schemata/ts1105asn.pdf
Možná podle objednávkového čísla půjde dohledat?

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já jsem mu chtěl navrhnout, pokud to chce mít zapojené jako originál, ať požádá HRČS v Třešti nebo pana Hájka (oldradio.cz), aby mu tu tlemivku v té Viole prostě změřili, protože bohužel ani v kompletní dokumentaci není hodnota , jen typové označení Tesla 2ANcosi. Ale hrát to bude jako z prdele.
A pokud mu jde o funkčnost, tak ať jde Tvou cestou.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ve schématu je ještě vidět, že jeden z těch ARO byl přepínaný. To by zase ukazovalo na nějaké zvukové efekty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 13:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Jo, byl to efekt "plastik" jako že prostorový zvuk. V reálu ale byl popis ještě výstižnější, hrálo to plastikově. Tohleto superluxusní gramomagnetorádio totiž vlastnil můj děda. Byla to krásná hračka ale hrálo to jak z prdele.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 14:04 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
@ransom
zkusím to podle těch Tvých hodnot a schema. To přepínání je skutečně označeno Plastik a reverzuje jeden "střed". Jak jsem psal, je to všechno v jednom prostoru bez oddělení a bez polstru, tak nevím, co ten revers udělá. Asi vyruší střed úplně.
Tlumivka 10mH by se asi na EI20x20 vlezla, drát 1mm.
Ty výškáče jsem střelil jen podle obtisku na dřevě po těch původních, podle průměru a rozteče děr.
Náhodou je mám z nějakého Supraphonu LE.

@mimado
je to L61, ale 2PN 650 06 jsem nikde nenašel

@laminat
tak Ti pěkně děkuji :-) Myslel jsem, jak to bude pěkně hrát: velký objem velký basák a teď tohle :-)
Neviděl jsi někdy otevřený ten spodek, jestli tam nebyl nějaký polstr. Přijde mi to dost odbyté na ty peníze, co to muselo tenkrát stát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 15:17 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
To by mi děda z tátovy strany nikdy nedovolil, vrtat se mu v rádiu (naopak, děda z máminy strany by se v něm vrtal se mnou). Ale co jsem měl otevřené jiné teslácké sqosty, tak to bylo obecně "navrch huj, vespod fuj" . Jinak ten "velkej basák je evidentně ARO 711, takže vlastně jen přerostlé širokopásmo a aby zabasoval, by musel mít ještě o hodně větší objem.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 15:24 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Souhlas, ale až se budu vrtat v Boleru, pošlu fotku. Jsou tam polstry jak péřové polštáře, na všech stěnách, dobrých 7cm tlusté. Nemyslím, že by to někdo dodělával.
V supraphonech LE bývá alespoň vrstva plsti. Proto si myslím, že to někdo vyrval. Zato mi tam nechal u repráků dole štípačky :-)
2AN63370 (ARO711) má psáno 50Hz - 5kHz, ARO533 50Hz - 8kHz a ARV231 5k-15kHz, tak jak píše ransom, je zbytečné tlačit výškáč zbytečně dolů i vzhledem k malému výkonu oproti ARO533.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 15:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Jo, tan filc tam býval.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 17:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kolikrát už jsem si říkal jak to zní, když něco hraje "jako z prdele". Možná by to dnes, díky existenci dostatečně malých bluetooth repráčků, bylo možné vyzkoušet. Na některém srazu, třeba.
Příloha:
Mini Bluetooth Speaker.png

Snad bych ten zvuk tolik nedramatizoval. Staré elektrónkové rádio prostě hraje jako staré elektrónkové rádio. S těmi repráky to bude všelijak huhlat, zkreslovat a nad tím syčet, to prostě jinak nejde a patří to ke stylu. Novější gramorádia s repráky nové řady ARO a ARE (asi tak od roku 70) s tenkou membránou hrála aspoň příjemně.
Pokud není ta jarmara úplně uzavřená a dokonale tuhá, tak i to 11" ARO trochu zabasuje. Často byly tyhle skříně dolů nebo dozadu polootevřené, třeba jen s děrovaným sololitovým krytem. V tom už se širokopásma dovedou ozvat odspodu.

Už jsem si párkrát říkal, jak by to vypadalo - do kisny od podobné vykopávky vestavět moderní střeva. Za brokát schovat regulérní dvoupásma v bedýnkách, do útrob ukrýt třeba síťový přehrávač se zesilovačem a ovládat to dálkáčem přes sklo stupnice. Aby nebylo na pohled nic poznat. To by bylo jásotu, že flašky prostě hrajou nejlíp.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tesla 1105A Viola renovace
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 18:45 

Registrován: 04 říj 2014 22:25
Příspěvky: 19
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tak se mnou nepočítejte, že bych to někam dotáhnul. Odhadem to má 80kg, celé z masivu. :-)
A ještě by se to do zmiňovaného místa nikomu asi nevešlo.

Podle mě je ta bedna zcela uzavřená, ale objem je takový, že si myslím, že to už ani netlumí.
Změřím to přesně, ale odhadem 1,4x0,4x0,3m cca 160litrů. Pravda je, že jsou v tom tři repra.
Mám to něčím vypolstrovat, nebo je to jedno? Vážně to vypadá, že tam nic nebylo.

Hrát to nemusí špatně ze Sonetu, jen přes zesilovač.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group