Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:51


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 10:38 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Dobrý den,

jdu si k Vám pro radu ohledně stavby reproduktorových soustav. V současné době mám v obýváku repro Revox Symbol B MKII a vzhledem k tomu, že nás čeká malá rekonstrukce obývákového vybavení, jsem nucen postavit reproduktorovou soustavu vlastní. Jsem limitován rozměry, které mohou cca být: hloubka - 50 cm, šířka - 44 cm a výška 66 cm. Můj požadavek je, aby reproduktorová soustava byla třípásmová, měla co možný nejširší frekvenční rozsah, chtěl bych uzavřený systém. Při listování katalogy jsem narazil na dobře známý reproduktor Beyma 12BR70, který má Qts 0.5, což pro uzavřenku by asi nebylo úplně marné. Jako střed je hodně s ním spojován 5MP60/N a výškové repro T2030. Na tuto sestavu repro jaký máte názor, nebo co jakou alternativou nahradit? Cenově je to poměrně přijatelné. Od Vás bych chtěl nějaké zkušenosti, zda-li někdo tuto sestavu má a jak se s kombinací těchto repro pracuje.

Měl jsem ještě jedni variantu, ale s BR a to se sestavou reproduktorů Monacor, DT-107, SPH-165KEP, a SPH-300KE. Jenže tam je nutnost BR jak jsem zmínil, což by se samozřejmě dalo přežít. Jen se obávám, že zde v případě BR budu limitovám rozměry ozvučnice (alespoň si to myslím). Nepochybuji, že v tomto případě jsou repro o řád výše, než zmíněné Beymy. Zde mám i strach z toho, aby mi Br nehučel nebo dělalo to co nemá. Jsem si vědom náročnosti ladění BR a i když mám vystudovanou fyziku, nerad bych se pouštěl do takového projektu sám bez pomoci zkušených odborníků, neboť pak vynaložené úsilí a finance by se mohly rovnat nasypaní do záchoda a dobře spláchnout.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 12:29 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Obecne: kdyz tripasmo tak klasicka koncepce s 8" (resp. 10") + 5.0-6.0" + 1" (idealne alespon s malym zvukovodem) . Co se tyka objemu to chce alespon 30L, spise ke 40L, s pripadnou 10" kou od 40-60L... Ale proc zrovna uvazujes nad predrazenyma ne zrovna kvalitnima repro Monacor ci Beyma ?
Samo o sobe naladit BR neni az takovy problem, problemem je pak samotny poslechovy prostor resp. umisteni repro a misto poslechu. Kdyz se to vse zrovna "sejde" bude ti tam hucet vsechno - i dobre naladena bedna s BR.
Podivej se zde na hotove projekty (napr. LSM, URS3100 - i kdyz to je sloup, ale regal by z toho asi taky sel). Kolik na to mas penez ?
Kdyby to melo byt hodne levne, porad ale dobre a neokoukane, nebal bych se napr. kombinace SAL 8" SBX2030 (pripadne 10" SBX2530) + Dayton RS150-4 + Dayton ND25FW. Cena repraku pak vychazi na cca 2000Kc/1 bedna. To je jedn jedna z nekonecne mnoha moznosti pochopitelne...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 12:36 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jsem zvyklý na přednes těch Revoxů , kde jsou 12" basové reproduktory a prokreslenost třeba velkých kotlů skoro odpovídá realitě. Cena by měla být do cca 30 000,--, samozřejmě když to bude méně, tím lépe. S reproduktry Monacor nemám zkušenosti, nicméně jsem žil v domnění, že jsou dobré. Tudíž jsem zde, abych si nechal poradit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 12:52 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
URS3100 se rozhodně proti Symbolům nenechají zahambit. Znám jak hrajou oboje.
12" s pasivem i 10" s nátrubkem mohou mít dole velice podobné výsledky - záleží na konstrukci ozvučnice a naladění výhybky. Pod určitou mezní frekvencí (danou rozměry místnosti) ti už stejně nebudou hrát žádné bedny.
Proč musíš mít uzavřenku? Kolem dunícího basreflexu je sposta pověr zaviněných mizernými komerčními i amatérskými zmetky se špatně použitým BR. Ty Revoxy jsou přeci taky basreflexové.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 13:07 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Právě koukám na repro fy SAL, mají je v KTS AME u nás v HK, ta cena je zajímavá až podezřelá, jen škoda, že nemají litý koš (já se kdysi učil, že kvalitný repro mají obvykle Al koš). Zatím jsem k nim nenašel žádný TS parametry... je fakt, že dnešní reproduktory jsou na to podstatně lépe, než prastarý repro třeba v těch Revoxech, takže věřím, že s menší plochou reproduktoru lze dosáhnout stejného akustického tlaku a kvality přednesu jako u velkých starých měničů.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 13:50 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Pochopitelne ty SALy jsou opravdu levna varianta - s 12" SAL SBX3040 jsem delal Tauruse a rozhodne spatne to nehraje, uzivatel Harosz je ma. Ale to uz je pomerne velka bedna, resp. ta 12ka chce alespon 70L. Jinak jeste mam doma Daytony DSA-315-8, porad sice nemaji lity kos, ale maji uz peknou cistou HiFi prirubu, s temi by to tez pekne fungovalo. Mam je sice primarne urcene do jine verze STH12, ale to uz je jina koncepce. A kdyz 12" tak pripadne vyzkouset treba i toto: https://stx.pl/w-32-500-8-mc.html


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 13:53 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Materiál koše vypovídá o zvukových kvalitách reproduktoru asi tolik, jako u auta vypovídá o jízdních vlastnostech materiál karosérie. Takže tuhost ano, ale to lze dosáhnout jak ocelí, tak hliníkem nebo i plastem.
URS3100 lze postavit i jako regál. Mám výkresy pro oboje. LSM je taky výborná volba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 14:34 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ty URS 3100 vypadají fakt dobře. co se týče objemu, by problém být neměl, protože když bych je postavil jak regálovky, tak mám k dispozici prostor cca 140l. Postupně procházím veškeré projekty co jsou zde ne foru a vesměs všechny vypadají dobře. Asi nemá teda smysl utrácet těžké peníze např. za SPH-300KE, když podle všeho lze očekávat výsledek obdobný s měniči řádově levnějšími. Horší je, že někteří výrobci repro jsou zde těžko dostupní. V prvopočátku jsem myslel i na měniče výrobce Seas, nicméně jsem nenarazil na obchodníka, který by je byl schopen dodat. Snad jen internetový obchod ze Seče, tam ovšem na jejich webu visí info z roku 2016, že mají omezený provoz.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 14:43 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Tak objednat repro napr. z http://www.intertechnik.de s postovnym 15 Euro, si myslim, neni extra problem (pri uvazovanem rozpoctu kolem 30kkc)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 14:52 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Monacor SPH-300KE je opravdu předražený měnič. Byl zajímavý v dobách, kdy ještě stál normální peníze...to je ale snad 10 let zpátky. Dneska je zajímavější třeba Dayton DCS305, který je levnější a nepotřebuje ani takový obrovský objem pro dosažení stejného výsledku.
Ovšem jak už tady zaznělo - pokud člověk nemá vhodnou místnost, nemá ani smysl jít za každou cenu po nejnižším možným přenášeným kmitočtu. 35Hz pro pokles -6dB je zpravidla absolutně dostatečné.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 15:20 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
ransom píše:
URS3100 se rozhodně proti Symbolům nenechají zahambit. Znám jak hrajou oboje.
12" s pasivem i 10" s nátrubkem mohou mít dole velice podobné výsledky - záleží na konstrukci ozvučnice a naladění výhybky. Pod určitou mezní frekvencí (danou rozměry místnosti) ti už stejně nebudou hrát žádné bedny.
Proč musíš mít uzavřenku? Kolem dunícího basreflexu je sposta pověr zaviněných mizernými komerčními i amatérskými zmetky se špatně použitým BR. Ty Revoxy jsou přeci taky basreflexové.



Symboly mají BR, ale je tam pasivní zářič. Nad uzavřenými jsem uvažoval právě kvůli dostupnému prostoru co mám. Jak jsem psal výše, mám k dispozici prostor cca 140 litrů. Zároveň mám obavy z BR s ohledem na konstrukční riziko. Již jsem se setkal s mnoha soustavami s BR, kde díky jeho použití bylo poslouchání hudby unavující. A to nemluvím zdaleka o amatérské výrobě, bohužel i o tovární - profesionální. Jsem překvapen, že kolegové doporučují repra, která bych já osobně obešel, ale jak se zdá, jsou asi fakt dobrá. Jsem trochu konzervativní, jsou to výrobci, o kterých jsem třeba neslyšel a nebo před 15 lety, kdy jsem ještě byl tak trochu v obraze, to byly výrobci kvalitativně nic moc. Dnes je jiná doba a rád získám zkušenosti a nápady, z čeho a jak co postavit. Je mi jasné, že kvalitativně doba repro ARN 8604/8 a tomu podobné je dávno pryč a naštěstí máme výrobky podstatně lepší.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 17:30 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tyhlety nesmyslný předsudky tu už byly tolikrát, že to ani nespočítám. Prostě jsou měniče, co jsou lepší do uzavřenky, pak jsou měniče, kterým lépe sedí aperiodická ozvučnice nebo pasivní zářič, pak měniče ideální pro TQWT, měniče vhodné pro OB...a každej ten celek umí hrát dobře a bez toho, aby z toho člověka bolela hlava. Jen se musí vzít ten správný reprák a strčit do správné ozvučnice. O ničem jiným to není.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 20:05 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jenomže ty předsudky nastartovali svýma výtvorama debilové, co vestavěli ARN6604 do 25l s nějakým náhodně vylosovaným nátrubkem. Nebo výrobci laciných soustav, jejichž huhlavé dunění chválí puberťáci jako "super bassy".

Rýza: V situaci, kdy většina normálně velkých a přijatelně kvalitních basáků má Fs kolem 30-35Hz, je basreflex vlastně nejschůdnější cesta jak se dostat při snesitelné velikosti bedny někem ke kontra oktávě. Protože ta rezonance se v ozvučnici zvedne až na dvojnásobek a pod ní ten reprák ztrácí jak citlivost, tak zatižitelnost. Takže se vezme reprák s dostatečně silným motorem a vhodnými TS parametry a udělá se pro něj dobře naladěná BR ozvučnice. Její ladění pak vyjde zase třeba někam kolem 35Hz. Tentýž reprák tak v pohodě zahraje podstatně níž než v uzavřence. Bez bučení a hučení. Ta zmíněná dunítka jsou většinou laděná kolem 60-80Hz, aby bylo basů zdánlivě co nejvíc (hlavně u duc-duc muziky).
Reprák v basreflexu musí utáhnout větší mechanickou zátěž - kromě vlastní membrány musí cloumat ještě pasivní membránou nebo vzduchem v nátrubku. Je to vlastně jako přívěs za autem. Jako se ne každé auto dobře hodí k tahání naloženého přívěsu, podobně ne každý reprák utáhne zátěž basreflexu. Vlastně to musí být takový diesel mezi reprákama.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 20:25 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ramson: Rozumím tomu, ale v uzavřence přece by měl být motor ještě silnější, viz parametr Qts, nebo se mýlím? Je fakt, že takových repro moc vidět není. Teď před sebou mám reprák Seas L26RFX a ten má Qts 0.33, čili do uzavřenky ne, ale do RB ano, jen má parametry nastavené tak, že 30Hz nátrubek by měl mít délku půl metru. Asi proto Seas má v nabídce pasivní radiatory, což jsem u málo výrobců viděl. Postupně procházím projekty zde zveřejněné a některé jsou fakt pěkné. Zároveň čerpám i zde: [url]http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm[url] , jen některé měniče jsou trochu exotické. Já už nestavěl nic 15 let, tenkrát hodně frčely měniče TVM, byly totiž levné, ale hrály dobře v uzavřených boxech. což bylo asi způsobeno tím, že ve výrobním programu neměli žádnou revoluci, ale jen evoluci, nepatrně zmodernizované repro ze 70' a 80' let.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 21:48 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A zkoušels ten SEAS simulovat? Mně totiž stačí letmý pohled na TS parametry toho měniče a vidím, že půlmetrový nátrubek tam bude jedině v případě, že bude mít na průměr tak 15cm...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 21:58 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zkoušel a měl jsem chybu ve výpočtu, při rezonanční frekvenci BR 30Hz a průměru nátrubku 10 cm, je délka 21 cm. Omlouvám se za dezinformaci.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 22:04 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Síla pohonu je (zjednodušeně) přímo úměrná součinu Bl a nepřímo ploše a hmotnosti membrány a poddajnosti závěsu. Takže velký (silný) magnet, velká cívka.
Q jsou činitelé jakosti. Popisují tvar křivky závislosti impedance na frekvenci.
Z jednotlivých parametrů se chování v té či oné ozvučnici sice často jakž takž dá odhadnout, ale ty závislosti jsou natolik komplikované, že to jednoznačně ukáže až simulace. Samozřejmě podle skutečných TS parametrů. Ty katalogové někdy vůbec nesedí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 22:05 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Pokud výrobce s TS-kama nelže, tak ideální bedna pro ten seas bude někde mezi 70 a 100L, ladicí kmitočet odhaduju kolem 25Hz...nátrubek bude stačit dejme tomu o ploše 50cm2 (což odpovídá asi průměru 8cm), tak délka bude něco do 25cm. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 22:41 

Registrován: 02 pro 2018 19:42
Příspěvky: 18
Bydliště: Nový Bydžov
Kraj: ČR - Královéhradecký
Seas asi není zrovna firma, která by něco chtěla nalhávat spotřebitelům. Jejich repra se mi vždy líbily a výrobce považuji za Rolls Royce mezi všemi ostatními. Možná by stálo za to takový projekt realizovat. Je mi jasné, že to nebude levné, ale domnívám se, že výsledek by určitě stál za stavbu. Kompletní sestavu repro bych volil asi 27TDC + MCA15RCY + L26RFX/P.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba repro do obýváku
PříspěvekNapsal: 03 pro 2018 22:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Nic proti Seasu, ale stejne jako u kazdeho vyrobce, neco za tu cenu stoji, a dost take ne. A daji se najit asi i lepsi alternativy za nizsi penize.

Safra ted koukam na Seas ceny, ti teda sli nahoru. O to vic duvod koukat jinde.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group