Poslední návštěva: Právě je 20 dub 2024 01:56


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 26 úno 2019 14:40 

Registrován: 25 úno 2019 00:29
Příspěvky: 2
Kraj: ČR - Liberecký
Dobrý den. Chystám se vyrobit ozbučnici pro subwoofer z domácího kina samsung.
Nikdy jsem se tímto nezabíval, proto se ptám možná hloupy dotaz, ale nikde jsem se tuto informaci nedočetl. O tom, jak podtavil ozvučcnici, jsem si zjistil dost, jedná se mi objem. Hodně lidem radíte zvolit velikost 50L. Zdá se mi to moc. Reproduktor má tyto parametry: Speaker Driver, model: F80C-D492, 6D301.
Model F80C-D492
Impedance 4 (Ω)
Rated 100-250 (W)
Frequency range 30-2200 (Hz)
Sensitivity 90 db
8" Structured Paper - butyl rubber cone
Dále by mě zajímala jak odhadnout velikost bassreflexu a jestli ozvučcnici vystlat nějakým akustickým nebo tlumícím prvkem.
Subwoofer chci zapojit bez zesilovače na receiver denon (model netuším z hlavy) každopádně vysší modelové řady.
Nečekám sni nechci mega dudění, jen jestli to má cenu vůbec stavt.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 26 úno 2019 18:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Kde konkrétně lidem radíme nějaký univerzální objem pro subwoofer 50L? Pokud vím, objem a typ ozvučnice (potažmo ladicí frekvenci portu u BR ozvučnice) radíme jen na základě TS parametrů konkrétního reproduktoru.
Konkrétně u Tvýho basáku Ti tady nejspíš nikdo kompetentní neporadí vůbec nic, protože je malá šance, že se s takovým měničem už setkal a má jej změřený.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 26 úno 2019 23:20 

Registrován: 25 úno 2019 00:29
Příspěvky: 2
Kraj: ČR - Liberecký
Přečetl jsem pár vláken a vydedukoval.
Čekal jsem nějakou obecnou radu nebo poznatek. Tyhle chytré řeči mi jako a amatérovi nic neříkají..
Ale děkuji.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 27 úno 2019 07:54 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Tak si ako amatér prečítaj toto: http://tksoundworks.com/z-navody/meranietsp.html
To je odrazový mostík, ako ďalej použiť akýkoľvek basový(stredobasový) reproduktor. Keď vieme jeho reálne TS parametre, zadáme ich do simulátora a tam sa potom "hráme" s objemom, ladením bassreflexu (ak sa použije) a výslednou charakteristikou.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 27 úno 2019 17:43 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
IMHO úplnému laikovi je uvedený článek na nic. :|

Chce to trochu hledat na netu. Diskuse v jazyce Puškinově o tomto (snad, bez záruky!) basáku je zde: https://www.drive2.ru/l/2620085/
Je tam i odkaz na parametry (http://petoindominique.fr/php/mysql_thi ... 80C%20D492):

Fréquence de résonance Fs: 47.22 Hz
Volume d'air équivalent à l'élasticité de la suspension VAS: 20.66 L
Résistance de la bobine au courant continu Re: 3.62 Ohms
Coeficient de surtention mécanique Qms: 6.440
Coeficient de surtention électrique Qes: 0.670
Coeficient de surtention total Qts: 0.607
Inductance de la bobine à 1000 Hz: Le 1k 2.52 mH

Mně tedy z toho vychází velká bedna s BR, ale mé zkušenosti se SW jsou nulové, tak to raději nebudu dál komentovat.


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 27 úno 2019 19:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Mě z těch parametrů vychází bedna uzavřená. Výkon reproduktoru s objemem ozvučnice veskutečnosti nemá moc společného. Takhle to nepracuje. Je potřeba znát víc vlastností a parametrů, aby se dalo usuzovat, jak velkou ozvučnici potřebuje na to, aby v ní obstojně pracoval jako "vyvážený" rezonátor. Tyto informace nemáme. Neznámý 8" s pravděpodobně horšími parametry bych dal do 20-25l velké uzavřené budky.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 00:06 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Reprák bych vzal a zahodil a byl by rázem tisíc mil...

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 00:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Jaké další parametry je třeba znát? Měl jsem zato, že ty výše uvedené postačují. Alespoň pro hrubé posouzení "proveditelnosti". Ponechme stranou, že se mohou více či méně rozcházet s parametry konkrétního kusu.


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 15:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ty parametry v odkazu jsou "dostatečné", ale bylo řečeno, že nemusí být důvěryhodné.
A takhle se nedá dělat....

Jinak reproduktor s Qes 0.67 (nebo pravděpodobně vice) moc nepatří do bassreflexu...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 16:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jeden izolovaný parametr nic neříká o vhodnosti do BR, už se to sakra naučte. Podle souboru těch TS-ek to BR ozvučnice vhodné je.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 18:59 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
David se asi již neukáže, tak jen mimochodem:

Ty francouzské stránky dělá amatér Dominique Petoin (un amateur passionné, totalement indépendant). Zdá se, že tomu rozumí. Má tam docela slušnou databázi měničů (http://petoindominique.fr/php/donnee.php) a nabízí řadu výpočtů. Chtělo by to jen lépe umět francouzsky.

Tady jsou např. měniče SICA: http://petoindominique.fr/php/mysql_lis ... arque=sica

Našel jsem tam třeba i středobas Dibeisi C6504-8, který je v Reproobchodě skladem (ale bez potřebných parametrů): http://petoindominique.fr/php/mysql_thi ... f=C-6504-8

Ten Davidův měnič tam vede jako SIARE F80C D492.


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 21:16 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
TheLastUnicorn: Nemohu souhlasit. Můžeš si to vyzkoušet s "ad absurdum" myšlenkovou strategií.
Jistě, že vhodnost je ovlivněna i dalšími parametry, ale neexistuje set parametrů, který by nevhodnost jednoho případně velice špatného parametru mohl reálně kompenzovat.

Dal jsem to do simulace, a k mému překvapení můj osobní názor o nevhodnosti zůstává. Myslím si o tom reproduktoru, že do bassreflexu nepatří. Pokud si někdo myslí něco jiného, vpořádku, je to fér, akorát pro tazatele bude hodně těžké dobrat se řešení. Možná udělat díru, a v případě nespokojenosti ji jednoduše ucpat...

Jestli jsem to pochopil, tak i z té stránky toho borce (kterou jsem už obecně taky někdy viděl, palec nahoru) vychází také, že ten reproduktor se do bassreflexu spíš nehodí. Doporučený objem až 91l tomu odpovídá, a EBP pod 75 také.

"Už se to sakra naučte" je výstřel mimo, jehož strategii bych podporoval ještě tak před třemi pěti lety, s ohrazením, že jsme se to dávno naučili. Za tu dobu jsou věci jinde, dál.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 28 úno 2019 22:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Můžeš mi laskavě napsat, na základě čeho usuzuješ, že tohle jako levný subwoofer není v pořádku? Co je na tom průběhu špatnýho a proč by tam měl vycházet objem 95L?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 07:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Naohýbat rovnou čáru do simulátoru bych zvládl také.
Mně vyšel při Tvém objemu výsledek dost jiný. Buď se bavíme o jiném reproduktoru, nebo je někde chyba. To, že reproduktor v simulaci při malém signálu nakreslí rovnou čáru opravdu nevypovídá absolutně o jeho použitelnosti. To už byste se "sakra" mohli taky naučit. :-)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 08:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Le si nechal kde? Na prázdninách? Ale víš čo? Tvrď si, co chceš.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 09:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Le jsem poctivě napsal, Nový WinISD buď ignoruje, nebo řeší jinak.
Na 50Hz je Le beztak vpodstatě irelevantní.
Tvrdím si co chci od samého začátku, kde je problém? Proč jsi nasupený z argumentace nebo jiného názoru?

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 09:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jsem nasupený, protože se zde tradičně hodnotí vhodnost reproduktoru do ozvučnice pohledem na jediný parameter (Qes), který sám o sobě ještě o vhodnosti do konkrétní ozvučnice nic neříká. Odpoledne sem dám simulaci z LspCad-u i s jednoduchým aktivním LP filtrem druhýho řádu, jelikož reproduktor je od začátku uvažován jako menší subwoofer. Já za sebe tvrdím, že to je bez problémů průchozí jako sub k malým satelitům s nějakým širokopásmem, nebo malou dvoupásmovou kombinací.
Tedy dám tu simulaci sem už teď, ale momentálně jen v malým rozlišení, protože to nemůžu naloadovat na úložiště.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výkon reproduktoru vs objem ozvučnice
PříspěvekNapsal: 01 bře 2019 09:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
To hodnocení takhle úplně přesně neproběhlo. Jen to je nejprominentnější parametr, který jsem zmínil jako výsledek názoru a mého osobního rozhodnutí, co bych s reproduktorem dělal. Že to vypadá jinak, za to třeba I můžu, ale není to kompletně tak jak to vypadá. Výsledek je ale stejný, a chtěl jsem se vyvarovat dlouhé diskuse o detailech, které tazatele ani nemusely zajímat. Nepovedlo se mi to, diskuse je teď ještě delší.

Vyrovnaná frekvenční charakteristika jde teoreticky vyekvalizovat z čehokoli na cokoli, takže by mělo být vpodstatě úplně jedno, jaký reproduktor do jaké ozvučnice strčím. Jedno to není, a to je ta stránka věci, na kterou narážím. Nerad bych vynášel nějaké snobské soudy o tom, že na takový reproduktor nebudu utrácet hodinu svého drahého času, ale tak to prostě dnes ve třetím tisíciletí s možnostmi a dostupnými produkty je.

Mimo jiné, po experimentech se mi osvědčilo I slabší reproduktory zavírat do tapped horny.
Charka bude rovná, pojede to ke 30Hz, zvuk je po vytlumení bedny takový na ucho příjemnější a přesnější. Jen to chce dost simulací a větší bednu.

//To cos navrhl vypadá pěkně. Nevědět co je to za reproduktor, tak bych od oka odvětil "Dobrý". :-)

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group