Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 12:18


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 31 črc 2021 19:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jeden by si myslel, jaká je to hipsterská "novinka", typickej "gadget come and go", ale po koupi jednoho takového od JBL máti se to osvědčilo.

Tož jsem koupil levnější Sencor SSS 6800 sobě, a za ty peníze to taky neni zlý, po tuningu a ekvalizaci.
https://www.alza.cz/sencor-sss-6800-sir ... 712111.htm

Nicméně to bych nebyl já...

Je to asi kousíček pod mojí geekovskou úroveň, a tak jsem se rozhodl, postavit něco svého. Na Soundimports jsem objednal Dayton měniče - 3,5" basáky ND91-4 v páru, nějaké poplatné levné Dayton výšky, a ND-140PR pasivní zářiče.

Ideální by bylo design trošku napodobit (3D tisk dostupný), ale nejsem si jistý co potah, a co design ovládání... Také válcová ozvučnice není na vnitřní objem úplně ideální, možná, že bych udělal nějakou kvádrovou, hodně zaoblenou. Cíl je, aby se vešla do batohu, tedy může být jen o pár málo cm větší než ten Sencor. Naštěstí z toho co vidím, sencor i vevnitř neskutečně plýtval objemem, a skoro litr prosrali úplně zbytečně. Na měniče s Qt 0.7 je to škoda, a je to znát. Na 80-120Hz je potřeba reproduktor hodně ekvalizovat dolů, aby to nehučelo.

Už někdo do něčeho takového šel, nebo budu komplet prokopávat slepé cesty? :-)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 09:32 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
proč ty pasivy? ND91 vychází pěkně v BR už od 1.2l ...
ostatně používám to k pc už několik let: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... lit=helium


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 10:25 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
PR jednoznačně kvůli objemu. Účinnej BR by si vzal víc místa. Jsou to dva měniče, takže 2.4l + 0.5l-1l na bassreflex (nalaď ho na 42Hz v tom objemu s velkym průměrem, a samozřejměpajšl, zesíky zdroje, velkej aku atd. A najednou z toho může bejt 4.5-5l.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 13:36 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jedině tak. Mám tam 30mm PVC trubku a oproti simulaci vyšla o dost kratší, což nechápu. Původně měl být problém to do té bedýnky namotat... Jediný pazvuky vznikají, když se k BR zatoulá nějakej kus papíru. Jednou mě to až vyděsilo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 20:19 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Vpodstatě by to muselo mít nejmíň 33% plochy repro, takže bychom se tu bavili o 50mm trubce. Při tom nižším ladění asi úplnej nesmysl. Ze SoundImports napsali že nemaj skladem a bude za 14 dnů. Nevadí, nechvátám. Stejně to budu vyvíjet pomaloučku.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 20:55 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Dovolím si polemizovat, protože jsem si to taky počítal, a ND91 má podle datasheetu Sd=30,4cm2, 1/3 z toho je 10,1cm2
a pokud je plocha kruhu pořád pí *r*r tak to vychází na 3.57cm. Mých 30mm je tím pádem "slabá" 1/4 plochy membrány, ale mám to na doma, ne na diskotéku. A nepamatuju se, že by při předváděčce ve Streženicích někdo komentoval jako nedostatek zrovna tohle, a to chodily ty ND91 pomalu na Xdamage... Prostě není to PA, tak se to dá drobek ošulit. Pokud máš aspoň ty ND91, tak je zkus v nějaké krabičce zapojit samotný, bez výhybky, a možná tě překvapí, jak to hraje jako širokopásmo. Sice tam není ten horní konec, ale jako krabička na hluk při práci by to stačilo i samotný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 02 srp 2021 21:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
No budou tam reproduktory dva. To je 20.2cm2, to je průměr přes 50mm. Opravdu z toho budu chtít vymáčknout maximum na všech frontách.

No hele přemejšlel jsem nad tim, zkrátka pasivní radiátory o řád větší s větším Xmax už jsou objednaný.

Todle je taková klasika:
https://m.youtube.com/watch?v=W0QUloqPIyk

Když je dobrá bedna, tak to zahrát umí. Takže maximalizace plochy PR a objemu asi je na místě.
Věřim že ten Sencor mě tajy omezuje nějakym subsonicem. Doufám tedy, že se s těmahle klouzkama dostanu kam potřebuju.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 12 srp 2021 17:34 

Registrován: 03 led 2021 00:02
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - Jihočeský
Jsme úplný laik a rozhodně bych neměl rozdávat rady někomu jako jsou lidi tady, ale můžu se podělit o pár zkušeností :D. Už dříve jsem se pokusil nějaký menší přenosný reproduktor vyrobit, ale nedopadlo to moc dobře, ještě jsem toho tolik nevěděl o stavbě beden a výběru reproduktorů.

Chtěl jsem ještě o něco menší, tak jsem použil 2 reproduktory Peerless by Tymphany PLS-P830984 a 2 oválné PR z Číny, které zabíraly celou zadní stranu a nějaký čínský zesilovač. Hrálo to pěkně, výšky byly znatelnější a čistší než u menších JBL repráčků, ale chyběly tomu basy a hodně.

Co se mi ale víc osvědčilo, je použití 2 celopásmových reproduktorů doplněných o jeden větší basák a nějaký 2.1 zesilovač (př.: https://www.aliexpress.com/item/3289540 ... 4c4dkIjYpX). Ten má výhodu omezení horních frekvencí basáku a ladění výšek a basů pomocí samostatných potenciometrů (je to skladnější než výhybky a naladit se to může natrvalo a přečkávat v bedně) plus dokoupit bluetooth modul (př.: https://www.aliexpress.com/item/4000550 ... 4c4d7vBZ1O)a STEP DOWN modul (zesilovač 12V a bluetooth 5V) .

Možnosti napájení mě napadají: powerbankou s PowerDelivery a modulem na nastavení vhodného napětí. A nebo vyrobit vlastní z li-ion baterek a BMS modulu. Ale je ještě důležitý použít B0505S modul před bluetooth modulem kvůli šumu, protože to bude obojí napájený stejným zdrojem.

Ovládání vyvést na povrch bude asi trochu problém (nápad: implementace dálkového ovladače bluetooth modulu do designu bedny? :D). Jako reprobednu lze dle videa (https://www.youtube.com/watch?v=Mu_qqW3 ... &index=154) použít klasickou PVC trubku, ale trochu bych se bál jejího pružení... jestli by to omezily vnitřní vzpěry? Tu by pak šlo možná místo látky pokrýt ocelovou mřížkou i kvůli odolnosti (velké mínus zvýšená hmotnost).

Píšeš o tuningu a ekvalizaci. Mohl bys to ze zajímavosti rozšířit? Jak se dá takový bluetooth reproduktor potunit a poradit nějaký funkční ekvalizér na mobil? Na počítači mám Equalizer APO a jsem spokojený, ale na mobilu mi žádný nesedl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 12 srp 2021 20:09 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Vonyh:
Pasiv je jedna z forem basreflexu. Hmotnost membrány nahrazuje akustickou hmotnost vzduchu v BR nátrubku. Stejně jako klasický basreflex vyžaduje použití pasivu korektní naladění. Takže jeho použití nazdařbůh může vést k nefunkčnímu výsledku. Stejně jako použití nahodilého nátrubku
Další věc je ta, že pasivní membránu musí rozhejbat pohon repráku. Nemůže bejt proti repráku neomezeně velká.

PVC trubka je pevná až až, protože má kruhový průřez. Oranžová KG trubka je jak pancíř, šedá tenkostěnná ale vyhoví zrovna tak.

Ale s použitím toho dc/dc izolovaného převodníku máš naprostou pravdu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 12 srp 2021 20:22 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ahoj.

No dal jsi mi docela dobré nápady tímhle. Powerbanka s PD, proč ne. Tedy pokud zůstane rozumná účinnost. Jednu takovou mám, tak to alespoň můžu zkusit. Jak se to bude tvářit na proměnlivej odběr, to si neopovažuju představit.

Co se řízení a zpracování signálu týká. Stále hledám, ale jsem ochotnej tomu koupit nějakej malej procesůrek, klasický audio DSP, a normálně všechno nakonfigurovat elektronicky.
Samozřejmě, že to bude něco stát. Nemálo. Asi se budu za všechno pohybovat v ceně přes 8000kč, což je zhruba cena JBL Extreme. Asi neni šance, že by to hrálo "víc". Jediné co od toho čekám je, že to asi bude kvalitnější, a polezou z toho basy o 5-10Hz níž. Bude to vyžadovat ekvalizaci v basech na procesoru cca 40Hz +15dB jak jsem tak simuloval.

To se v tak malé budce dělá špatně, a požadavky na sílu pohonu, výchylku reproduktoru a příkon stoupají exponenciálně. Velký reproduktor tomu nepomůže, spíš naopak. Jenže malý reproduktor zas potřebuje velkou výchylku, a ta generuje velké zkreslení.
Tak doufám, že podle zakoupeného Sencoru SSS6800 jsem vybral nej kompromis:

O půl palce větší plocha reproduktorů, odhadem o 2mm větší Xmax, větší pasivní zářiče, více příkonu, nejméně o litr víc objemu, lepší processing. U toho Sencoru se mi zdá, že tam je nějakej moc přísnej subsonic filtr, protože pod laděním cca 46-47 Hz v_chylka už nikdy nestoupne, a to je indikace toho, že to pro mou aplikaci není dobře.

Co se konstrukce týká, tak mě asi v téhle fázi trochu trápí jen mřížka před reproduktory a pěkná řidší pevná látka.
Kastle bude nejspíš vyvedená 3D tiskem, takže v provedení budu mít nemalé možnosti. Žebrování atd, to je jasnačka.

Ransom: co jsem viděl, tak pokud to jde naladit, plocha membrány PR "navíc" by neměla být na škodu.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 12 srp 2021 22:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jasněže. Akorát nemůže bejt x-krát větší než reprák, respektive membrána x-krát těžší než membrána repráku. Vždycky je to přídavná zátěž.

Vysloužilou powerbankou napájím bluetooth boombox. Ale tam je modul 2x3W napájenej přímo 5V. Dva ARE4604 diky citlivosti udělají i z těch 3W docela slušnej zvuk, ale basový orgie teda rozhodně ne. To jsem ani nechtěl.

U továrních dunítek mám důvodné podezření na procesorování obálky. Zní to monumentálně, ale nepřirozeně. Já ten efekt důvěrně znám. V různých provedeních se kdysi vyskytoval v mikrosystémech a radiomagnetofonech.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 srp 2021 07:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Myslim, že nemůžeš koukat jen na samotnou hmotnost. Je to podobný jako bys tvrdil, že bassreflex nemůže bejt xkrát větší. Větší hmotnost znamená méně uražené vzdálenosti membrány pasivního zářiče, což vykompenzuje jeho větší plocha. Na straně radiační je to pak zátěž akustická, a tam je to taky vpořádku, víc "naloudovat" měnič. Samozřejmě, že jen v omezeném rozsahu za jistých podmínek. 4x větší plocha asi může bejt. Desetkrát, to už si jistej nejsem. A když jsem modeloval poslední tvar budky, možná by se tam cvalík o půl palce nebo o palec větší vešel.

Jojo, basy jsou drahý. Bude se startovat na 2*30W.

Procesování obálky? Ten termín jsem už slyšel, ale nevím. Osvěžil bys mi to prosím?

//Tak to vypadá, že jsem asi nevědomky už tu větší plochu vybral. ND91 má Sd 30.4cm2 a pasiv 86.6cm2, aj větší Xmax. Chudáci pasívy ale kvůli velikosti dostanou ošetření bruskou, a místo šroubování za úchyty budou asi šroubovaný s těsněním za zbylý okraj závěsu membrány. Bude to "na knop".

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 srp 2021 12:22 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Však jo. Ale princip je jasnej - nelze tam strčit nahodile cokoli, že jo.

Obálka je spojnice vrcholů záznamu.
Někdy v devadesátých letech se v řadě mikrosystémů objevila nějaká verze obálkového procesoru, v podstatě šlo o kompresor-limiter pracující v několika pásmech (typicky basy, vejšky). Dokud byl signál v daném pásmu slabý, zesílilo ho to až o 15dB. De facto to brutálně potlačovalo přirozenou dynamiku nahrávky. Mrňavý aušusový bedýnky buzený malým zesilovačem pak vydávaly zvuk na první poslech ohromující, ale s opravdovou muzikou to nemělo nic do činění. Fungovalo to až za regulací hlasitosti. Takže až do určitý hlasitosti to přidávalo basy a vejšky na plný kule. Vejš ale efekt slábnul, po vytočení volume nadoraz efekt zmizel úplně a zvuk ohluchnul zpátky na vlastní projev mizerných chrochtáků.
Měl jsem to tenkrát v mikrověži Sony CMT-CP1, tam se to jmenovalo DSG - Dynamic Sound Generator. Následující typ to měl i regulovaný, tady to bylo napevno, dalo se to pouze zapnout/vypnout. Bez DSG to hrálo na píču a s DSG to zase hrálo na hovno, takže si člověk mohl vybrat podle potřeby. Později jsem to vyřešil technicky elegantním způsobem. Věž si nechala při rozvodu bejvalka.
V nějaký podobě pod různými názvy to používal kdejaký výrobec. Dodnes to ještě přežívá třeba u našeho prodejce/výrobce CORRECT, inzeruje to na Aukru jako "rozjasněte si zvuk". Tuším, že tam má stejnýho švába, když se to ve fabrických zařízeních postupně přestalo používat.

https://aukro.cz/rozjasnete-si-zvuk-ve- ... 6989844528

https://aukro.cz/audio-procesor-rozjasn ... 6989844552

Ten zvuk dobře znám a nemám ho rád. No a kdykoli se nachomejtnu k mrňavýmu, zdánlivě mohutně znějícímu bluetooth repráčku, slyším tam úplně přesně totéž. Slabé úrovně v basech zesílené na hranici schopností zesilovače a měniče. Všechno, co by už bylo silnější, je srovnané na tutéž úroveň. Při větších hlasitostech efekt slábne až zmizí úplně. Předpokládám použití stejného principu, jenom ten procesor bude softwarový.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 srp 2021 12:53 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Tak jistě, nelze fungovat "odezdi ke zdi" v absolutních extrémech, a ani si to nemůžu rozměrově, hmotností a cenově dovolit.

Ten popisovaný efekt je mi věrně znám a potkávám ho. Dokonce bych si řekl, že ho montujou do jinejch přístrojů a do aut. Pocitově při malym zatížení je to trhač, ale když dojde na lámání chleba, tak se jasně začne ukazovat, jakej je to šit. Ten Sencor v tomhle ohledu neni jinej, ale třeba oproti JBL za třetinu ceny mu to jde odpustit. Za třetinu ceny mi to opravdu přijde jako adekvátní a "dobrá hodnota" produktu. Proto jsem si ho taky koupil podruhé... I cena za dva je proti JBL férovější za to co to dělá.

Zpět k tomu projevu s obálkovim efektem a jak se to na malý výkon tváří dobře. Asi by mi to nevadilo, kdyby to reproduktor dělal na posledním stupínku hlasitosti jako "max volume boost" featůra, která z toho vymáčkne poslední možnosti hardwaru, ale ten nástup přichâzí hodně znatelně již někde kolem půlky rozsahu hlasitosti, a to je fakt zký.

V "typicky manažersky" nakažené firmě mě kvalita naučila, že jeden z hlavních bodů existence toho oddělení není zvyšování kvality, ale zvyšování dojmu kvality. :lol:
A ani by se nestyděli si nějakou takovou divizi tak pojmenovat. No nepochopíš...

Jinak jsem začal modelovat. Vycházím z kvádru, který zajistí nejlepší poměr velikosti a vnitřního objemu (skladovatelně). Ten jsem mírně přifoukl a prooblil. Teď si lámu hlavu jak ochránit PR, a jak nechat volnější stěny u PR, aby pracoval i když postavím bedýnku na bok. Na obrázku zatím jen na jedné straně/hraně.
Pokud by někoho napadlo něco chytrého účelného, nechám se inspirovat.

Bedýnka bude na hranici velikosti pro nositelnost v půlce batohu. Vnější objem skoro 5l, vnitřní po osazení silného pajšlu by měl být snad i přes 3l, což bude nepatrně víc než dvojnásobek u Sencora.. Snad to nepřeženu. No vytislnu si brzo prázdný tenký model abych si to ověřil.

Jinak simulace ukazují, že pro využití reproduktorů by bylo potřeba spíš 24V, ne 20 z USB. To bude těžký rozhodování.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 srp 2021 19:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A musí to sakra bejt tak strašně malý? 5 litrů na půlku batohu... to máš 10l batůžek HelloKitty?
Já mám přenosný audio řešený takhle. Váží to asi pět kil. Nosí se to pohodlně, protože to je plochý jako kufřík. Dá se to postavit i na bok. V týhle poloze si na to dva lidi pohodlně sednou a nažerou se (mnohokrát odzkoušeno). Při citlivosti repráků (2x ARE5604) kolem 90dB, je tady 2x10W ze čtyř článků až až.
Na bourání budov bassama to sice není, ale zato se na tom dá poslouchat opravdová muzika. Mám ty krámy dva, jeden v práci a jeden na chatě. Uživatelům BT repráčků se hrozně líbí, že to hraje líp než jim. Nehledě na to, že kdyby si někdo na nějakýho toho Ankera nebo Sencora (velikosti ruličky od hajzlpapíru) sednul, budou mu ho muset vytahovat na proktologii.

(pozn.: Mřížky jsou z rezavýho tahokovu, co ležel dvacet roků v kopřivách, rukojeť ze Škody Favorit)

Příloha:
Bumboks.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 13 srp 2021 20:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Hale já myslim že musí. Teď jsem to zkusil nechat spočítat Fusionem, a vychází to na 5,9l vnějšího objemu. Jo, používám normální "školní batoh" zhruba s 10l objemem bych si tipnul. Větší nebude, maximálně jinej.

Je třeba si uvědomit dvě věci - vždycky dělám věci s velkou výkonovou hustotou, a určitě to není mé jediné audio. Je rozdělaných několik meziprojektů, mezi nimi třeba 2.1 s jedním 8" Hadexem i se dvěma. Vždycky jde vzít větší, takže o tom to úplně není. Je to o zaměření tohoto konkrétního projektu. Taky bych se Tě mohl ptát proč ksakru nemáš 21" superscoopery. No nejsou vhodné ani kdyby byly napájený baterkama. Máme jiný potřeby, zájmy, choutky, radosti, nápady atd...

Sencor jsem teď zhruba změřil, a dal bych mu 4,2l brutto, 1,4l netto.
Můj projekt by měl mít 5,9l brutoo, 3,2-3,4l netto, dvakrát víc příkonu, všechno dvakrát lepší, DSP. Mělo by to přesně tak akorát dokázat to co od toho chci. Snad.
Bez žebrování vychází pixla na 700g. Takže si tipnu že celkově s žebrováním to bude do 1kg. Měniče v neodymu. Nejvíc tam bude vážit 12x - 16x 18650 akumulátor.

Co se sezení týká, to je fakt dobrý, to mě nenapadlo. No do jistý míry mi asi nevadí sedět na zemi. Kvůli tomu si nemusím nosit nic, a nebo naopak stoličku. No ale fakt dobrý, pobavilo! :lol:
Pokud někam jedu hrát s mobilním audiem, tak jsem snad nezažil, že by tam nebyla elektřina, a že by to nešlo naložit do auta. Tohle je na ty případy, kdy to musí bejt na baterky hrát celej den, a pro ty případy kdy by větší bylo odmítnuto. Což se mi stalo opravdu nemálokrát. U těch 21" v 95% případů, u menších aparátů zhruba 50% případů, přenosné kompaktní BT 10%. Volba je pak tedy jasná.

No SPL vyvineš, ale kde jsou basy? To je to oč v tomto projektu kráčí. Protože bez basů bych asi ty Sencory tolik nehanil.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 14 srp 2021 07:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Určitě bych nesrovnával moje a tvoje pojetí. Dal jsem to sem hlavně pro pobavení.
Ne, basové orgie se nekonají, protože to nebylo záměrem. To bych do stejnýho objemu narval dva Raptory. Poslouchám jinou muziku, v jiným prostředí, poslouchám to při práci třeba celej den v rozlehlých, nezatlumených místnostech na stavbách. Poslouchat celej den brutální dunění bych nedal, a u jazzrocku nebo country už vůbec ne. Když podřimuju pod slunečníkem, vlezlý basy mě vyloženě serou. Mnohem víc mě zajímá barva nástrojů a hlasů. A taky nepotřebuju plašit ptáky v okruhu dvou kilometrů.
Ale mně se ten tvůj přístup, vyždímat z jakýchkoli prostředků maximum, hrozně líbí! Vyloženě jsem se bavil tvým vláknem s basákama z Hadexu. Vím, kam se podívat, až někdo z příbuzných nebo z přátel vznese podobné požadavky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 14 srp 2021 10:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Rozumím. Některé věci je dobré srovnat, jiné ne. Je to hlavně dobrá inspirace v mnoha aspektech, i když to pak bude třeba jiný.

Jistě, nadbytek nahučenejch basů, to je zlo, a taky mi to vadí. Když přijdu do elektra, a je tam zapnutej snad jakejkoli audiosysté, reproduktory, partyboxy nebo BT repráky, je to přesně to co je slyšet. No ale proto si svoje vlastní řešení nestavím. To bych si ho koupil, a vpodstatě jsem si ho už koupil. Stavím něco svého, aby to nabídlo něco nezvyklého. Basy pod 40Hz při menší hlasitosti.

Schopnost přenosu dolních basů je v tom, že ve většině hudby nejsou, a tak spíš neotravují. Běžně všude a všecko sundavám mezi 50-120Hz 6-12dB, protože mi to taky vadí. No ale když se tu a tam náhodou v některém z tracků připlíží nízký bas, tak to udělá úsměv na tváři. A nakonec - celé to jde potlumit nebo vypnout. Člověk to NEMUSÍ trpět nebo poslouchat celý den. Mám koupená snad nejbasovější sluchátka dostupná na trhu, a když přijde instrumentální skladba, nebo něco "požitkového, tak jdou basy dolů třeba -18dB. A zvuk to pak JE pěknej. Ale kde nic není, ani smrt nebere.

Taaak, už tisknu prázdnou skořepinu bez výplně, večer slepím, a vyzkouším jestli ten tvar a velikost jsou OK. Sencor má u pasivního zářiče takové vykousnutí ze vnějšku po celém obvodu, a príma se za to ten reproduktor chytá jednou rukou když je na stojáka. Něco takovýho bych pak chtěl taky zařídit, aby to bylo uživatelsky příjemný,a člověk nemusel používat obě ruce.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 14 srp 2021 16:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Vytiskl jsem vnější stěnu, a je to přesně to ono. Za špičku budky akorát do ruky, jen tam vymyslet u krajů něco na zlepšení úchopu, aby to nemohlo z prstů tak snadno sklouznout, tak jak to má Sencor.

Model budky jsem následně ještě protáhl zhruba o 30mm, pro získání posledních centimetrů krychlových objemu. Snad přiště nebude nějakej menší batoh. :-)
Asi kryty pasivů udělám šroubovací, aby se daly měnit v případě katastrofy, a ten "utilitariánskej" vzhled z docho vycházející snad bude zajímavej.

Vypadá to, že tloušťka stěny 4mm bude málo, a bude se přidávat na 5-6mm (+ žebra).
Příště vymodelovat ďurky pro repro. Děsím se jak udělat a potáhnout nějakou pěknou mřížku...


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přenosný Bluetooth reproduktor
PříspěvekNapsal: 15 srp 2021 09:47 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jestli můžu:
Kdybys to měl dělený na půlky po dýlce, mřížka by šla vložit do drážky. Nebo kdybys měl ty konce nasazovací. Nebo by stačily jen dvě drátěný kramle, jako u autosubwooferů? Na ty by to šlo i postavit.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group