Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 13:42


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 11:02 

Registrován: 17 lis 2012 22:00
Příspěvky: 87
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ahoj. Subwoofer Wharfedale Diamond 10.MX-SUB. V tiché místnosti se z něho ozívá jemný brum, který slyším ale celkem jasně, protože mám sub pod nohama stolu, kde je PC. Při zvuku to neruší vůbec nijak, ale občas chci mít klid a nic neposlouchat. Pak to ruší.

Nejde to z přímo reproduktoru, nemusí být ani připojený signálovým kabelem k zesilovači. Otázka zní, může být jemný brum (asi z trafa) vlastností subwooferu? Pokud ne, lze opravit třeba výměnou toroidu? Děkuji za Váš čas na odpověď. Hezký den.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 12:52 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A jak víš, že se to neozývá z repráku? To nemá s kabelem nic společného. Zjistíš to jedině tak, že to rozebereš a reprák odpojíš od kabeláže.
Pokud po odpojení repra brum ztichne, chyba bude buď ve zdroji, nebo (spíš) přímo v konstrukci. Hledat potom příčinu už je náročnější, někdy až nemožné.
Jedině v případě, že by byl zvuk slyšet přímo z trafa (chvění), lze uvažovat o jeho výměně.

Pro jistotu se zeptám: používáš automatické vypnutí bez signálu? Funguje?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 13:09 

Registrován: 17 lis 2012 22:00
Příspěvky: 87
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Z reproduktoru brum nejde. Měl jsem subwoofer otočený reproduktorem vzhůru a ucho na něm. Zvuk vychází z vrchní části, z místa, kde je elektronika. Automatické vypnutí používám, funguje, vypne se v nečinnosti, ale brum se ozývá stále stejný.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 13:13 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pak nezbývá než to otevřít a přiložit ucho přímo k trafu.
Pravda je, že jsem se onehdy šťoural v jiném subu podobně laciné třídy, a že ty kurvy při ovládání signálem vůbec nevypínají trafo, ale až napájecí obvody za ním. Tudíž ano, mohlo by bzučet přímo trafo. Nebývá to pak ale čistý brum, spíš takové bzučení, s obsahem vyšších frekvencí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 13:19 

Registrován: 17 lis 2012 22:00
Příspěvky: 87
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Děkuji za vysvětlení. A ano, uvědomuji si, že to není až tak brum, jako ono bzučení, či jak to popsat. Pokud by to bylo v trafu, je případná výměna nějak cenově rozumná?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 23 led 2023 13:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tam bývá problém několikerý. To trafo mívá víc různých napětí. Prase jako já to řeší třeba pomocí více traf, co se kde najde. Potom nové trafo ještě není 100% záruka ticha. Hlavně pokud má 200VA a víc a není tudíž celé zalité. Někdy trafo ke zpěvu vyprovokuje DC složka v síti, nebo harmonické. To se pak řeší pomocí filtrů a není to úplně laciné. Nebo se někde mimo umístí před zařízení trafo oddělovací (zruší DC složku). Kopie trafa se povětšinou musí dělat na zakázku. Lze pak ale vyžádat třeba menší sycení jádra.
Jestli se to vyplatí? To fakt nevím. Ten sub stojí myslím kolem 10-12k. Nové trafo na zakázku bude kusovka třeba za tři litry.
Ale jestli tě zajímá můj názor, tak mu prostě vypínej síťový přívod. Protože jestli je to řešené podobně jako jsem to popisoval, tak 200VA trafo s primárem trvale na síti bude mít nezanedbatelnou spotřebu, kterou zbůhdarma platíš. 5W (a to jsem optimista) krát 8760 hodin do roka je nějakých 250Kč ročně. Plus se zbytečně hřeje jak trafo (tím se taky mohlo po čase rozvolnit), tak elektronika okolo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brum subwooferu
PříspěvekNapsal: 24 led 2023 12:06 

Registrován: 17 lis 2012 22:00
Příspěvky: 87
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď a Tvůj čas. Asi to bude opravdu nejlepší vypínat, nebo ho umístím do obývacího pokoje, kde nebude tak rušit. Ještě jednou děkuji. Hezký den.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group