Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 08:13


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 14 led 2018 23:05 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
K tomuto počinu mě inspirovala diuskuze na Audiowebu, a odkaz na projekt Helium
Jako skelety jsem recykloval nějaký no-name fulrange skříňky, venkem cca 13.5x20.5x16cm z 10mm lamina s vnitním objemem cca 2l, basreflex vzadu, průměr 2.5cm, délka cca 10cm, naladěno na 63Hz - podle simulace, ale délka vyšla značně menší než odpovídalo simulaci. Osazené repro - Dayton ND91-4, ND16-FA, po změření mi vyšla výhybka nepatrně jiná proti originálu:
Příloha:
výhybka final.png

Tohle je skutečnost, podle simulace má být odpor u ND16 cca 3.5 Ohm, ale zvukově se mi to víc líbí takhle. Nějaký simulace:
Příloha:
ND91-4_+_DN16_Six-pack.png

fotky hotovejch bedýnek:
Příloha:
P1040466a.JPG

Příloha:
P1040468a.JPG

a něco měření výsledku:
Příloha:
helium výsled0 - 180.png

Skutečná citlivost je cca o 20dB níž, neumím to zkalibrovat už při měření...
Zelená křivka je to, co vychází z BR. Když se to spojí dohromady s tím, co jde z reproduktoru, vychází, že bedýnky hrají od 70Hz, a prakticky vůbec nesměrují.
Provozuju to jako bedýnky k PC, s TPA3116 zesilováčkem, buď + 8dB SW equalizace na 50Hz, a někteří, co to neví, tvrdí, že zvuk vychází z nedaleko stojících TM380, že to malý na stole určitě nemůže takhle hrát...
A nebo se subwooferem, co hraje všechno pod 80Hz. bez jakékoliv equalizace.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 11:57 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Jak,kde a cim to meris ? Mas to mereni nejak strasne moc rozklepany, coz je videt hodne i na fazi. To neni uplne idealni....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 16:45 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Už jsem psal, měření artou mi přijde moc "matematicky transformovaný" takže Steps, a 1/36okt, nebo 1/48okt, měření v místnosti podobné bezdozvukové komoře, ale není to dokonalý, jsou v ní nějaký neodstranitelný předměty, ostatně kde by se vzal z basreflexu signál v plné síle do 20kHz...
Prostě raděj tam mám "zubatici" než vlivem krátkýho okna krásnou křivku k ničemu. Měření sice trvá dýl, ale při rozumným nastavení časů pro tóny a mezery je to tak 2min jedno měření, takže dvoupásmo 10x úhel a 2x repro dávám tak za hodinu a něco (přehazování repro a nastavování podle úhloměru, měřím dycky oba a pak teprve pohnu bedýnkou.
Pro simulaci výhybky to měřím jenom venku, 1.5m nad trávníkem, dozadu 5m nic, před reprákem 7m nic a pak živej plot. Výsledky jsou podobný jak z "bezdozvuku". Samozřejmě když si ty surový data protáhneš 1/12okt fitrem, vypadá to zase jinak, ale to už jsem psal u měření ARN6604+DT99 - a o pár příspěvků dál je to prohnaný 1/6okt fitrem, a vypadá to krásně. Tehdy jsem ale ještě neuměl nastavit čas. posun pro korekci fáze, ostatně doteď to nastavuju od oka, stejně jako citlivost mikrofonu a dycky se seknu :lol:
Kdyby chtěl někdo udělat nějakej seminář jak měřit, s praktickejma ukázkama, tak bych jedno půldne obětoval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 16:49 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
No nevim, ja teda merim vesmes jen doma, tak 1-1.2m nad podlahou, 1.5m nad stropem, kolem taky tak 1.2-1.5m nic neni, koberec dole a okno mam kolem 3.0-4.0ms (takze spodek od 300-400Hz) a zadny vyhlazovani nepouzivam a chlupaty to takhle nemam. Proste kdyz nepouzijes okno, tak v tom signalu mas odrazy, ktery neodfiltrujes...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 16:59 

Registrován: 22 črc 2009 10:57
Příspěvky: 386
Pri správnej kalibrácii ti dá steps ten istý výsledok ako Arta, ale samozrejme s odrazmi (ako keby si použil veľmi dlhé okno). Na takéto návrhy sa musí použiť meranie bez odrazov. Preto impulzná metóda a vylúčenie odrazov. A fáza v stepse bude dobrá len vtedy, keď máš správne zadané oneskorenie pre výpočet fázy. Tá fáza sa ti krúti smerom hore, nie je to správne


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 17:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Toho semináře bych se taky zúčastnil.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 15 led 2018 20:31 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Doporucuju free HOLMimpuls, s delkou okna se tam naramne jednoduse pracuje. Zmereni 3pasma zabere tak 20-30min max. Nejvice casu je potreba na otaceni bedny na tocne.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 16 led 2018 00:09 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
A to výsledný měření se ti taky zdá rozházený? Znovu upozorňuju, že to zelený je z BR, hromada křivek je z repráků 0-90° po 10°. No a v té místnosti je tak divný ticho, že asi nejvíc rušivejch zvuků vydávala moje přítomnost.
Holmimpulse asi jo, a dokonce jsme to spolu diskutovali, naměřím, ale nedokážu uložit žádnej soubor. A nevím, jestli je to win7-64 bit na virtualboxu, nebo jestli jsem úplně blbej, nebo ten autor toho programu...
u měřené křivky dám export, browse vyhledám adresář kam to chci uložit a pak napíšu název novýho souboru, dám uložit a nikde není žádnej soubor s tímhle názvem...
A jestli mi někdo řekne, že je to v helpu popsaný, tak ten mám skoro nazpaměť, a nic.
Takže pro mě jediná možnost je to co jsem použil, protože naměřím něco, z čeho můžu při simulaci vycházet, a dokonce to vypadá podobně jako firemní data od měničů, co dodává dayton.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 16 led 2018 08:49 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Měření v ARTA je stejně rychlé, jako měření v Holm. Akorát je potřeba měřit tak, napsal godz. Impulsní metodou, bezodrazově, dvoukanálově.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 16 led 2018 09:13 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Arta ale musi byt koupena aby v ni slo delat neco vic (ukladat apod) ne ?
Ja merim jednokanalove, neni s tim zadny problem, staci si zamknout zacatek impulsu dle prvniho mereni (HOLM). Ale jde to teda i v REWu, proste musis pouzit casove omezeni impulzu. Jak pise TLU. Tam akorat delku cas. okna musis zadavat rucne (byt to jde pak pro vsechny polary naraz), to treba mne strasne se.re.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 21:57 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Bol by nejaký problém, keby bola pred basákom takáto cievka?

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 01 úno 2018 23:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Tady už bych jádrovou tlumivku nedával. A 1mH/0,5Ω není problém udělat vzduchovou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 02 úno 2018 00:21 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Chápem, že cievky s jadrom sa pred basák moc neodporúčajú, ale bol by to problém aj pri takýchto mini bedničkách? Hlavne sa mi na tej cievke pozdávala jednak dobrá cena a aj malé rozmery.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 02 úno 2018 00:24 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Na první pokusy jsem tam měl cívečku s feritovým jádrem, z nějaké univerz. výhybky, ale vzhledem k dělicímu kmitočtu někde nad 4kHz bych se toho nebál, mám cívečku drátem 1mm na kostřičce z bsacoustic.cz průměr 55mm a je na ní cca 210z drátu, za pomoci akumulátorovky byla jedna každá za 20 minut navinutá. Vzhledem k tomu, že ta cívka nějak ovlivňuje zvuk bedýnky minimálně do 10kHz, tak bych se raděj tomu železu vyhnul, pokud by to nebyly nějaký speciální plechy pro vysoký kmitočty (třeba z tlumivky svařovacího invertoru).

Pro nenáročný posluchače co neslyší nad 10kHz by se dal použít jenom ND91 a žádnou výhybku nedělat, ale na to tady asi nikoho nebudu navádět...

Ještě k té ceně: když repro na bedýnku vyjdou na 40E + pošta z NL, tak i u Lukyse vyjde taková cívka na 117Kč (necelý 4E) a cívka pro výšku drátem 0.8mm (mám tuším 0.6)za 63Kč (2.5E?) asi nijak výrazně náklady na tyhle bedýnky nezvedne.


Naposledy upravil kodl dne 02 úno 2018 00:32, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 02 úno 2018 00:27 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Ve dvojpásmu jako TM-265 už je to na hraně, tady je navíc vysoké dělení. Nedával bych tam železo, pokud nejde o život.

Neslyšet nad 10kHz ještě neznamená nepoznat to od dvoupásma.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 02 úno 2018 08:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já teda nevím. Když nemám na to, abych provozoval dvanáctiválec, tak si ho prostě nepořídím. Neudělám to tak, že bych si ho koupil a pak se snažil ojebat to, co do něj mám dát.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 29 pro 2021 18:43 

Registrován: 05 pro 2021 11:55
Příspěvky: 1
Kraj: SR - Trnavský
Momentálne sa zaujímam o tieto Heliumky, že si ich postavím k PC. Získavaním informácií z inetu som si našiel autora a jeho prvotný návrh a našiel som aj navrhnutú výhybku od autora na 8 ohm. Možno sa niekomu zíde: https://techtalk.parts-express.com/foru ... ith-nd91-8. Tá výstupná charka má jemnejšiu vertikálnu os, preto sa zdá hrbatejšia oproti pôvodnej 4ohm verzii autora.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minibedýnky Helium
PříspěvekNapsal: 27 led 2022 15:37 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Já byl naopak rád za 4R verzi, protože to krmím TPA3116, který je v BTL režimu přesně na 4R dělaný.
Mám podezření, že ti amerikánci nic neměří, a je to nasimulovaná z firemních dat daytonu. Ale asi jsou jakž takž, když moje amatérský měření došlo k velice podobnýmu výsledku...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group