Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 23:23


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 04 pro 2017 23:56 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Mám tady na repasi výhybky z beden RS434CD. Nikde nebylo k nalezení jejich schema, tak jsem si je nakreslil. Jsou zapojené obvykle, až na zvláštnost v zapojení hloubkového reproduktoru. Je tam předřazen zcela běžný elyt 470M, jinak jsou všechny ostatní kondenzátory bipolární. V žádné jiné výhybce jsem takový elyt v obvodu hloubek neviděl.
Jaký je tedy důvod jeho použití? Máte nějaký tip?


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 01:32 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
asi sériovej rezonanční obvod s cívkou 2.3mH, rezonance na 150Hz, kvůli "silnejm basům".
Nic jinýho mě nenapadá.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 07:16 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Je tam jako jednoduchý high-pass filtr. Ty bedny jsou basreflexové, takže omezuje buzení okolo ladění BR a pak úplně dole.
Při odporové zátěži by byl laděný na cca 80Hz, ale protože impedance kolem BR má dva vrcholy, tak zabere přesně v místě minima, což je právě na ladění BR. A pak až hlouběji pod ním. Takový bizarní pokus jak napravit nevhodné použití ARN6604 v poměrně malé BR bedně. Je to celé jaksi postavené na hlavu, ale asi to měli odzkoušené na ucho.
Zkus ten kondík při větší hlasitosti vyzkratovat přepínačem. Mělo by to být trochu slyšet.

Elyt se občas používal přímo na vstupu výhybky, ale i z jiných důvodů. Třeba kvůli výrobě napájení pro signalizaci nebo pro ochrany přímo z budícího signálu. Koukni se třeba na dederonské Corony (jestli se pamatuju dobře).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 21:47 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
V bednách Corona je elyt 1G na filtraci usměrněného signálu pro napájení elektronické ochrany - obvod výhybky je řešen standartně.
Dnes jsem ve výhybce proměřil kondenzátory a opět jsem byl udiven, protože jediný zcela dobrý i po těch letech, byl právě onen běžný elyt 470M. Všechny ostatní bipoláry jsou na vyhození, jelikož mají obrovské svody a posuny kapacity.
Bohužel repasi výhybky provádím "na dálku" - bedny samotné nemám k dispozici. Nemohu tudíž důkladně vyzkoušet zařazením, anebo vyřazením toho elytu v obvodu hloubek jeho vliv na přednes. Takže proběhne jen výměna kondenzátorů za nové, samozřejmě budou na některé pozice použité svitky a dotyčný elyt 470M poputuje zpět na své místo (i když se mi tam moc nezamlouvá).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 05 pro 2017 22:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
A tak kde já jsem to sakra viděl... Byla to taková nějaká podobná věc jako ty Corony. Elyt 1000uF v sérii se vstupem výhybky. Nevzpomene si někdo?

Tady je ale účel jasný. Vypadá to naprosto debilně, ale asi dobře věděli, proč to tam dávají.

Jak byly ty bipoláry špatný? Moje opakovaná zkušenost je - klidně o 150% větší kapacita. Mám tu nikdy nepoužité kusy TF202C 1u0 se skutečnou kapacitou kolem 3uF. Jinak se chovají naprosto zdravě.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 07 led 2018 23:20 
Uživatelský avatar

Registrován: 21 bře 2010 13:03
Příspěvky: 262
Kraj: ČR - Olomoucký
Navíc bude fungovat jako ochrana basového reproduktoru při proraženém koncáku s plným napětím na výstupu :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 14:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Tyhle bedny mám doma včetně originální dokumentace, tak přidávám schema výhybky. Při pohledu na zapojení výhybky jsem se tomu elektrolytu v sérii s basákem divil úplně stejně. Napadlo mě, že ho tam možná dali jako svého druhu subsonický filtr kvůli hluku z gramofonu, který by pod frekvencí basreflexu zbytečně cvičil s basákem, případně by ho mohl při větší hlasitosti poškodit.

Prosím o vaše názory - dali byste ho v rámci repase výhybky pryč (tj. přemostit), nebo ponechat, případně zaměnit?

Příloha:
RS 434 výhybka 800.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 14:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Vyhodit a místo něj propojku.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 15:32 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Nebyla to i ochrana pred SS napetim ? :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 15:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Na ochranu před SS napětím bych to netipoval, protože do soustav bez basreflexu ten kondenzátor Elektronika Praha k hloubkám nedávala. Bylo by zajímavé sehnat schéma výhybky od RS 124/II, které měly také basreflex. O jiných basreflexových bednách od Elektroniky Praha nevím.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 17:15 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
O pár příspěvků výše píšu, proč to tam bylo...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 kvě 2018 21:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Ransom: četl jsem, díky. Ale otázka zní, jestli byste to tam nechali, nebo přemostili.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 09:23 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
TheLastUnicorn, 18.05.2018 14:37

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 11:24 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Akorát to pak asi neprojde na emisích.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 11:57 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Na emisní kontrolu ho tam zase vrátím:-)

Já se při nahrazení propojkou obávám dvou věcí:

1) Že to bude místo silnějších basů akorát nějak blbě dunět. Rád bych pochopil, jak přesně může takhle jednoduchý high-pass filtr vyřešit "nevhodné použití ARN 6604 v bassreflexové ozvučnici" Zas tak moc ta bedna malá není, tuším cca 45 litrů. Pořád mi vrtá hlavou tehdejší uvažování Elektroniky Praha, která bedny vyráběla - a považuju je snad za svého času solidního výrobce: Dáme tam bassreflex, ať posuneme rozsah víc dolů. A následně - ejhle, dole je něco špatně, omezíme to high-pass filtrem z kondenzátoru. Připadá mi, že to jde proti sobě.

2) Že se basák pod frekvencí bassreflexu utrhne - nevím, jestli i tohle je zahrnuto do "nevhodného použití ARN 6604 v bassreflexové ozvučnici". Ale sály s tím zvučit rozhodně nehodlám.

Díky za vaše názory!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 12:14 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Podle mě nic nehrozí. ARN je mechanicky poměrně odolný a ty bedny jsou samy o sobě tak debilně dělané, že už není co zkazit.
Elektronika byl podnik sice úspěšný, ale rozhodně ne konstruktérsky solidní. V nouzi, která okolo panovala, si mohli dovolit prodávat šmejd a i tak patřili spíš k tomu lepšímu, co bylo v ČSSR k dostání. Tady to celé prostě přeladili ve stylu zahraničních bum-cink komerčních sraček. Většina lidí to hučení stejně kvituje s nadšením. Kdysi jsem dokonce sám vyrobil něco podobného...

Neměl jsi ty repráky venku? Občas se z nouze, nemaje k dispozici lepší repráky, přelepovaly otvory koše ARN660x řídkým filcem, aby se trochu snížil Qt.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 12:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ten kondenzátor jeden tupý hrb sníží a jiný ostrý vytvoří...a ufikne to, co je pod ním. Nemluvě o dalších negativních jevech...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 12:48 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Repráky jsem (už kdysi dávno) venku měl, filc tam určitě není. Viděl jsem tohle řešení v nějaké basreflexové konstrukci s Tesla repro z Amatérského rádia, ale ani tam nebyl v basové sekci nikdy ten elektrolytv sérii.

Jinak já Elektroniku Praha (resp. Hifi klub) za zas takový shit nepovažuju, jejich tehdejší zásluhy si podle mě zaslouží uznání, i když dneska je všechno samozřejmě už někde jinde. Pracovali prostě s tím, co měli tenkrát k dispozici - polystyren, igelit a tak podobně:). Konkrétně tyhle bedny subjektivně nehrajou vůbec špatně, a jugokalota AZSK 25 má oproti žlutým ARV 360x určitě o hodně příjemnější projev.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018 13:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nebudu polemizovat ohledně firmy Elektronika Praha...v dnešní době je to už jen historie a srovnání s tím, co umíme dnes i doma to prostě srovnání nesnese.
Každopádně ARN6604 do bassreflexový bedny nepatří a 45L uzavřených je pro něj trochu moc. Ideál je tak 30-35L. Kondenzátor bych vyhodil, bednu tak z 50% vytlumil a z bassreflexu bych udělal variovent - vložil do nátrubku srolovaný tlumicí materiál...čili vytvořil aperiodickou ozvučnici. A nechal to tak. Není tam co vymýšlet, protože z toho dobrý bedny stejně nebudou.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2018 08:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Dobré ráno,
díky všem za reakce a nápady! Pro zajímavost doplňuju ještě frekvenční charakteristiku a vlastnosti z původní dokumentace. Ta charakteristika imho jako bum cink nevypadá.

Příloha:
RS 434 charakteristika.jpg


Příloha:
RS 434 vlastnosti.jpg


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group