Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 23:09


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2018 10:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nevypadá. Ale nevypovídá ve skutečnosti nic o tom protivném zvuku.
Přivez je ke mě na dílnu. Postavím ti vedle nich TM-380, což je laciná a v podstatě hodně podobná věc. Budeš dost nepříjemně překvapený...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2018 13:31 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky za nabídku, ale radši ne. Na lepší si člověk lehko zvykne a pak není cesta zpátky :-) A já si tyhle bedny chci zatím nechat, pro mě je to nostalgie, prožil jsem s nima už hodně velkou část života.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2018 15:25 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ten graf je v blbým měřítku, je vyžehlený a navíc mimo realitu. Změř si je, nebo nech někým změřit a uvidíš, jaká je skutečnost.
Takhle třeba vypadá osová charakteristika RS538 (mimo osu jsme to radši ani neměřili):


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2018 20:25 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
sto pro souhlas s Ransomem, měl jsem samodom ARN6604+ ARV161 (3604, a pak ještě pokusně cosi z Hadexu) a nakonec nejlíp funguje použít ty ARN 6604 do TM380, nízkonákladovej projekt a hraje to úplně jinak.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 08 srp 2018 22:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Repase výhybek je hotová. Ten kondenzátor sériově s basákem jsem podle zdejších rad přemostil propojkou. Basreflex a vše ostatní jsem v rozporu se zdejšími radami zatím nechal v originálním stavu :) Po poslechnutí jsem ještě nepatrně ubral výšky - odpor 1.4 ohm před výškovou sekcí výhybky. Asi to původně vyladili na ty osazené elektrolyty a ztráty v nich.

A hraje to skvěle! Takže rada pro případné ostatní majitele těchto beden - jděte do toho, stojí to za to.

Ještě dotaz na elyta, pokud se tu ještě vyskytuje: ve tvém rukou čmáraném schématu výhybek je přehozená polarita výškového repro oproti mé oficiální dokumentaci. Zkusil jsem pro jistotu ještě polaritu všech repráků ověřit baterkovým testem na mých bednách, a souhlasí to s dokumentací. Opravdu to u těch tvých tak bylo?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 08 srp 2018 23:28 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Posluchac:
jak jsem výše někde psal, tak repasi výhybek jsem dělal bez samotných beden. Schema je tudíž kresleno podle toho, jak měl majitel na výhybce vývody k repro označené.
Jinak mám za to, že absence toho elytu 470M v hloubkové větvi asi nepovede k nějakému převratnému zhoršení reprodukce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 09 srp 2018 09:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
OK, díky, nevadí, ohledně polarity se budu každopádně držet továrního stavu i dokumentace. Majitel to asi tenkrát prohodil.

Absence elytu 470M podle mého uchometrického pozorování vede k posílení kmitočtů v okolí ladění basreflexu (laděn na 40 Hz). Přesně jak to vysvětlil Ransom. Hraje mi to teď od cca 34 Hz. Pro mě dobrý, u někoho v jiných podmínkách (nezatlumená nebo jinak velká a rezonující místnost) by to asi mohlo způsobit dunění. Takže tohle už je na zvážení každého dle jeho podmínek.

Pro zajímavost: Všechny vyndané elyty jsem přeměřil, a zrovna tenhle obyčejný elyt byl jeden z mála "zdravých". Bipoláry měly většinou hodnoty ulítlé daleko do plusu. Nejvíc asi 2M7 v impedanční kompenzaci výškáče, tomu jsem naměřil okolo 15M - ale hodnoty podivně lítaly, asi už byl nějak celkově unavený a měřák si s ním nevěděl rady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 26 srp 2018 10:34 

Registrován: 14 bře 2009 19:57
Příspěvky: 388
Bydliště: U Ostravy
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak s tím elytem 470M nám to vyšlo nastejno - je dobrý. Je zajímavé, že normální "modré" elyty od Tesly jsou i po letech v rádiích a dalších přístrojích ve velmi dodrém stavu a je třeba je měnit jen vyjímečně, ale naopak bipoláry Tesla bývají ve výhybkách vadné všechny. U dříve používaných krabicových kondenzátorů to vychází lépe. Tam mám zkušenost, že většina bývá vyhovující, ale je to loterie - vždy se nějaký vadný krabicák ve výhybce najde.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 01 úno 2019 15:10 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
V tom zapojení výhybky jsem si všimnul ještě jedné zajímavé věci, a to je neobvykle silné zatlumení středového repro proti basovému, narozdíl od jiných Tesla/Hifiklub beden - viz schéma o pár příspěvků výše. Přemýšlel jsem, co tím chtěli dosáhnout - ano, bum cink už tady zaznělo, a samozřejmě je to možné taky. Na té výhybce je ale ještě jedna neobvyklá věc, a to je nízká dělící frekvence na 450 Hz. A protože šířka čelní stěny je 25 cm (jsou to sloupy), tak mi těch 450 Hz vychází poměrně přesně na korekci bafflestepu. Myslíte si, že je to možné takto jednoduše udělat, a že to tak bylo záměrně zkonstruované?

O utlumení výškového repro nemůžu soudit, protože je to jugokalota Ei Niš AZSK 25/4, ke které se mi nikde nepodařilo dohledat údaje o citlivosti.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 01 úno 2019 16:40 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Otázka: Jak si zjistil, že dělička je 450Hz?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 01 úno 2019 16:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Je to napsané v návodu :)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 01 úno 2019 16:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
A tady ještě pro jistotu to schema výhybky.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 01 úno 2019 16:55 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Podle těch součástek by ta dělička asi +- seděla.
Btw., 450Hz by bylo takové optimální dělení pro ARN6604. Kompenzace bafflestepu s tím může souviset a nemusí, takhle od stolu se nic takového posuzovat nedá...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 04 úno 2019 12:33 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky za odpověď! Budu tedy doufat, že to konstruktéři trefili záměrně :)
Mohl by mi prosím ještě někdo zdejší znalý vysvětlit, k čemu je ve výškové sekci výhybky prvek složený z R3 a C7? Vypadá to jako kompenzace impedance, ale hodnota C7 mi připadá moc vysoká. Dělá se takhle třeba fázové přizpůsobení na dělící frekvenci (měla by být 3500Hz)?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 04 úno 2019 15:19 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Já si spíš myslím, že je to určený na "stažení ocasu", neboli zatlumení převýšení úplně nahoře.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 14:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Nedalo mi to a nahlídnul jsem ještě jednou do originálního návodu. Píše se tam, že:
- Soustava je navržena pro instalaci na podlahu ve volném prostoru
- Hlubokotónový reproduktor, umístěný výše nad podlahu, zajišťuje vyrovnanou reprodukci i na nejnižších kmitočtech, bez zdůraznění vlivem vyzařování do poloprostoru omezeného podlahou
- Optimální reprodukci nízkých kmitočtů docílíme umístěním reproduktorové soustavy 30-100 cm od zadní stěny a 50-150 cm od boční stěny místnosti.

Takže to vypadá, že zrovna tady to konstruktéři Hifiklubu vzali za správný konec, včetně kompenzace bafflestepu při uvažovaném umístění soustavy a té nízké dělící frekvence pro basák i výšku. Navrhuju tedy tuhle konkrétní výhybku vzít na milost :-) Samozřejmě v rámci tehdejších možností.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 16:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Podívej, to, že je tam možná vykompenzovaný bafflestep a na papíře optimální dělička pro basák z toho nedělá dobře fungující výhybku a už vůbec ne dobrou bednu. Přestaňte se už v tom pořád nimrat a vymýšlet si, že je to vlastně dobrý. Není to totiž dobrý, nikdy nebylo a takhle ani nebude. Dones mi to, já to postavím před mikrák a ukážu Ti pravdu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 16:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 18 kvě 2018 09:52
Příspěvky: 228
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Neboj, já si žádný iluze nedělám.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 dub 2020 18:02 

Registrován: 16 dub 2020 13:08
Příspěvky: 1
Kraj: ČR - Středočeský
Tak jsem změřil všechny součástky ve výhybce a vůbec se divím že to nějak hraje.... v závorce jsou změřené hodnoty, takže ty výhybky jsou úplně mimo i o 100%..... tesla kondík 4,7μF má 9,8μF.......
Takže výsledný zvuk může být u dvou beden odlišný....


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Elektronika RS434CD - zajímavost
PříspěvekNapsal: 18 dub 2020 21:40 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To je ještě dobrý. Někde jsem tady zaznamenával rekordy při měření Tesláckých bipolárů. Jestli se pamatuju dobře, tak maximum byl myslím pětinásobek jmenovité hodnoty.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group