Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 09:35


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moja prva zostava Monacor SPH-170C,Visaton G 25 FFL + WG148R
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2018 18:44 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Chcel by som si postaviť moje prvé regálovky do 40L 8Ohmov. So stavbou mám relatívne malé skúsenosti, takže nečakám, že na prvý pokus bude hrať tip top. Budget mám 8000Kc na repro + výhybky, tak som sa nesnažil voliť low end. Komponenty som volil značky Monacor.
So stavbou výhybok nemám skúsenosti, možno časom sa do toho viacej zavrtám. Aj preto som volil už hotové riešenie.
Stredobas SPH-165CP. Relatívne vyrovnaná frekvenčná charakteristika a nízka fs, mali by byť aj nejaké basy.
Výšky DT-254
Cievka DN-1218P
Frekvenčné charakteristiky výšok a stredobasu sa prekrývajú v deliacej frekvencii výhybky a to 3kHZ.

Ozvučnicu s bassreflexom budem robiť z 22-28mm MDF.

Aký je váš názor na túto zostavu?

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Naposledy upravil pweter dne 11 črc 2018 10:05, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2018 22:01 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Selé zle.
Vyhodené peniaze, strata času.
Najprv si kúpim auto a potom si spravím vodičák? :roll:
Prejdi si niektoré z tunajších projektov a zamysli si, o čom asi sú.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2018 22:51 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
To som robil posledne 2 tyzdne, pozeral zostavy a prechadzal teoriu.
ale dakujem za radu ;)

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2018 23:18 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Už si to nakúpil, alebo ešte nie? Ak nie tak nič sa nedeje a hoc to možno aj je celé zle, vidno, že sa snažíš tomu pochopiť a to je podľa mna super. Ak už si to ale nakúpil bez poranenia sa, tak si sám seba odkázal na neúspech.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2018 23:47 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Nemôžem si to odpustiť, aj keď ma budete považovať za kokota: Nechápe sa NIEČOMU ale NIEČO. NIEČOMU sa rozumie.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 07:29 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
neclovek píše:
Už si to nakúpil, alebo ešte nie? Ak nie tak nič sa nedeje a hoc to možno aj je celé zle, vidno, že sa snažíš tomu pochopiť a to je podľa mna super. Ak už si to ale nakúpil bez poranenia sa, tak si sám seba odkázal na neúspech.


Nič som nekúpil.
Ale čo je zlé na tej zostave?
Výhybka priamo od výrobcu a nie podľa vlastného návrhu presne namieru?
Použitie reproduktorov v tejto kombinácii?

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 07:38 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Zostava je v poriadku (meniče). Ale ak jej nedáš to, čo sa patrí (výhybka), budú to len vyhodené peniaze za relatívne drahé meniče.
Btw. výhybka na túto zostavu nebude vďaka SPH-165CP práve jednoduchá...prečo si zvolil práve tento stredobasák? Monacor má aj lepšie a lacnejšie alternatívy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 08:08 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Reproduktor SPH-165CP má silný magnet, vyžaduje relatívne malý objem ozvučnice, dlhá lieárna frekvenčná charakteristika až 5kHz, podľa popisu aj na relatívne malý priemer membrány by mal zahrať aké také basy, nízka fs a priemer do 170cm. A nakoniec aj dizajn hrá svoju úlohu.
Výškový reproduktor DT-254 má taktiež dlhú lineárnu frek.charakteristiku a to od 1kHz až do 22kHz.


Tá výhybka nie je fixná. Monacor ich ponúka viacej. Túto som zvolil preto, že má strmosť 12dB a deliace pásmo 3kHz, výkonovú rezervu(asi až moc veľkú). Samozrejme, v ponuke má viacej výhybiek. Nemám priestor na výrobu vlastnej, preto volím hotové riešenie.

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 08:27 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Nedrž sa na tých bláboloch, čo píšu výrobcovia. Často sú to len marketingové kecy.
Tu na fóre nájdeš veľa odborníkov, ktorí ti poradia bez zahmlievania a nasmerujú ťa. Zväčša aj s vysvetlením, prečo to tak má, či nemá byť.

Práve Unicorn je jeden z mála, čo sa venujú návrhu výhybiek priamo na mieru a strašne ho to baví :mrgreen: ...keď má daný projekt hlavu a pätu.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 08:35 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Čo myslíš, prečo som sa tu zaregistroval a napísal do sekcie pre začiatočníkov?
nič nemám kúpené, odskúšane. Preto budem rád za každú radu či už ohľadom repro alebo výhybiek.

Chcel som si kúpiť knihu Reproduktory a reprosoustavy II. no Vydavateľstvo BEN už ju má vypredanú a pripravuje sa 3. vydanie tento rok.

Unikornu neodporujem, chcel veddieť, čo ma viedlo k výberu, napísal som.

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 08:54 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
"Reproduktor SPH-165CP - dlhá lieárna frekvenčná charakteristika až 5kHz"
Tak sa pozri na tú frekvenčnú charakteristiku už v datasheete, predstav si ju v nejakej normálnej mierke a bez toho brutálneho vyhladenia. A teraz mi povedz, ako budeš riešiť ten 10dB schod medzi 1,5-2kHz? Kde to budeš deliť? Bolo by fajn, keby si nás tu nepoúčal pomocou žvástov vyčítaných z katalógu. Ja netvrdím, že z datasheetu vyčítam okamžite všetko...ale už letmý pohľad na tú amplitúdovku mi hovorí, že s tým meničom nebude jednoduchá robota a rozhodne mu nebude stačiť delenie cievka-kondík. Basy nie sú všetko. A na tie univerzálne výhybky rovno zabudni. To nebude fungovať správne vôbec. Ak si postavíš nejaký lacnejší odladený projekt, budeš na tom určite lepšie.
Zo 6,5" stredobasov od monacoru by som do dvojpásma odporúčal SPH-165kep, SPH-170C, SPH-170, SPH-175HQ a SPH-176


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 09:08 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Nepoučujem tu nikoho o ničom. Otazka bola, že prečo som sa tak rozhodol.
Áno, chcem šoférovať auto a nemám vodičak(ako sa písalo v prvom príspevku).

Takže na zákle tvojho odporúčanie mením stredobasák na SPH-170C

A čo tá výhybka? Ponúka monacor nejakú univerzálnu, ktorá by pasovala na SPH-170C + DT-254 ?

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 09:12 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nie, pre každú kombináciu v konkrétnej ozvučnici treba výhybku na mieru. Monacor nemá riadnu výhybku ku žiadnej kombinácii. Do výhybky totiž kecá aj tvar a veľkosť ozvučnice, rozmiestnenie meničov na nej atď. Prečo by sme sa u našich projektov trápili s meraním, simuláciami a dávali k nim výkresy ozvučníc, keby sa to dalo inak? Všetky tie výhybky, ktoré ponúka monacor budú deliť všelijako, len nie tak, ako potrebuješ. V podstate sú dobré len na to, aby si neodpálil reproduktory.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 09:29 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Vďaka za objasnenie.
Reproduktory by boli jasné.
Takže ďalši postup by malo byť cez WinLSD si nadefinovať ozvučnicu a bassreflex. No a na základe výpočtov zo simulácie sa bude definovať výhybka. Tak ?

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 09:44 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Ak by si moc chcel, tak mám spravenú kombináciu SPH170C + Visaton G25FFL v horne WG148 s odladenou výhybkou.

Ak nie, tak k tomu postupu...najprv zmerať TS parametre basákov, podľa nich odsimulovať ozvučnicu. Po vyrobení ozvučnice a osadení reprákov sa zmerajú frekvenčné osové a mimoosové charakteristiky, impedancie, nearfield a tieto údaje sa nasypú do iného simulačného programu, kde sa simuluje výhybka.

A je to WinISD, nie LSD :lol:

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 10:21 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Vďaka za ponuku. Nad Visaton ako výškovými som tiež uvažval a to G20 alebo G25. Vzhľadovo sa mi ďaleko viacej páčia ako DT-254 s tou sieťkou. Čo hovoríte na túto variantu?

Otvorili ste mi oči, že sa púšťam do nepreskumaných vôd a jednoduché naštudovanie si datasheetov nebude stačiť a to platí aj o výhybke. Ale chcem si prejsť celým návrhom od začiatku do konca. Teraz už viem, že kupovať hotovú výhybku nebude správna voľba.
Súhlasím, že najpresnejšie je pomeranie parametrov s reproduktorom v ruke. No keďže pracujem mimo EU a budem mať čas na bastlenie občas cez niektoré víkendy, je to beh na veľmi dlhú trať. Preto som volil skratku.
Každopádne asi nepôjdem cestou presného priestorového merania a spoľahnem sa pri návrhu výhybky na parametre zo simulácie.

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 10:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 21 lis 2013 20:38
Příspěvky: 1529
Bydliště: Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Na meranie charakteristík budeš potrebovať merací mikrofón, na simuláciu výhybiek zase hromadu znalostí, ktoré ti tu nikto nezhrnie do pár viet, je to naozaj beh na dlhú trať a skratky ťa dovedú všelikde, len nie do cieľa. Takže ak chceš ako výsledok dobre hrajúce bedne, postav nejaký už odladený projekt, či už verejný, alebo niečí súkromný... Ak chceš ako výsledok znalosti a schopnosti si postaviť dobre hrajúce bedne od základu sám, budeš tomu musieť venovať hromadu času a úsilia.

_________________
Gdy ci smutno, gdy ci źle, jebnij format dysku C.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 12:20 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
pweter píše:
Každopádne asi nepôjdem cestou presného priestorového merania a spoľahnem sa pri návrhu výhybky na parametre zo simulácie.

Tomuto celkom presne nerozumiem...aké parametre z akej simulácie? :)
Simulátor výhybiek (LspCAD, Vituix CAD, Xover) musíš nakŕmiť patričnými súbormi - texťákmi, ktoré sú numerickým obrazom grafov impedančných, amplitúdových a fázových charakteristík. K tým sa dá dopracovať:
1. použitím datasheetových charakteristík meničov, kde sa texťáky (alebo .frd + .zma súbory) vytvárajú pomocou graph reader-u. Táto cesta sa javí jednoduchá, no výsledky sú biedne. Navyše budeš behať so šublerou okolo sústavy s pokusmi o správne zadanie ozvučnice a predozadných pozícií meničov. Reálny výsledok sa však bude len vzdialene podobať simulácii.
2. použitím nameraných charakteristík meničov, kde texťáky vyexportuje priamo merací program (REW, ARTA, HolmImpulse) a ktoré obsahujú údaje o impedancii + elektrickej fáze, amplitúdovke + akustickej faze už so započítaným vplyvom ozvučnice a rozmiestnením meničov. A ak človek meria trochu slušným mikrofónom a meria tak, aby to malo hlavu a pätu, simulácia v podstate presne zodpovedá reálnemu stavu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 21:30 

Registrován: 25 kvě 2018 22:51
Příspěvky: 47
Bydliště: Srbsko, Slezsko, Slovensko
Kraj: jiný stát a kraj
Akosi mám problém s nasimulovaním SPH-170C.
Aj WinISD 0.7.0.950 aj Bassboxx 6 Pro mi ukazujú veľmi malý objem Vb a to 5,5 až 7L. Pritom keď dám parametre iných reproduktorov, objem vypočítajú programy o dosť vyšši. Kde môže byť chyba?
Na konkurenčnom fóre maník(antonio) robil zapojenie týchto repro(aspoň viem, aké by mali byť parametre) a tam mu objem vyšiel 14,5L.

Parametre som skúšal, či uz priamo z databázy na http://www.loudspeakerdatabase.com alebo aj zadávať vlastné parametre.

Kde robím chybu?

_________________
Snílek a príležitostný elektrotechnik.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moja prva zostava SPH-165CP, DT-254
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2018 21:38 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ten objem a rezonančnú frekvenciu nátrubku si upravuješ sám tak, aby ten priebeh bol čo najlepší. Nerobí sa to tak, že berieš do úvahy to, čo Ti vypľuje simulátor. Ono to celé nie je také jednoduché, ako si myslíš...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group