Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 23:41


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 09 říj 2018 12:38 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ahoj, potřeboval bych poradit ohledně reproduktorů.
Mám doma solidní skelety uvnitř jsou basové reproduktory trošku atyp 9" Reproduktory jsou citlivé, mají dostatek basů i bez nátrubku a subjektivně hrají fakt pěkně. Reproduktory jsou z roku 81 ale závěsy z gumy jsou jak nové a membrány jsou taky v dobrém stavu. Jeden má asi spálenou cívku, dře a má nekonečný odopor. Cívka je na hliníku, příkon podle tehdejších norem 80Watt.

Dotaz číslo 1) když pošlu na opravu reproduktor, bude hrát stejně jako ten původní? Psal jsem totiž do firmy na opravu, chtějí za 1ks litr a prý stačí poslat jeden ale bojím se jestli pak nebude každý hrát jinak třeba co se týče citlivosti apod.

Dotaz číslo 2) basáky mám i s původní výhybkou kde hrajou do 3,5kHz a pak je strmý pokles, je to původně 3p ale rád bych z toho udělal 2p po vzoru Totemu tzn. Přidal k těm basákům nějaký driver a zvukovkod.

Klidně dle vzoru Totemu jeden z těchto:

https://www.reproobchod.cz/dexon-brt-2530018-p3804
https://www.reproobchod.cz/monacor-mrd-34pa-p2960

Netuším který by byl lepší a zvukovod bych rád spíš nějaký hranatý široký bude to problém nebo to bude ok? Repro budou u PC a drivery budou natočený cca. přímo na uši.
Pokud se do toho pustím tak samozřejmostí bude koupě měřícího mikrofonu a nové výhybky + udělám nové čelo u těch původních skeletů.

Pročetl jsem si forum a cca. vím co a jak ale i tak si nejsem jistý jestli to není úplně kravina tak si nechám poradit :-) Když tak se aspoň na tom naučím měřit a mohu pak ten driver a zvukovod využít na k jinému reproduktoru.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 09 říj 2018 18:17 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Převinutí znamená, že půjde pryč původní cívka i s formerem a že dokonalou kopii původní cívky asi nepůjde úplně trefit. Nebude z toho tudíž úplně přesně stejný reprák. Předělávat kvůli tomu oba - nevím, nevím.
Naprosto chápu snahu využít všecko co se kde najde, ale na tohle bych se asi vykašlal.
Jiná věc je, že "hraje hezky" vůbec nic nepoví o tom, jak je takový reprák použitelný nebo nepoužitelný do nějaké konkrétní kombinace.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 09 říj 2018 20:32 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
audiomaniakk: Úplně chápu Tvé pohnutky, jelikož také často využívám různé odhozené skelety. Avšak pro začátečníka to není tak jednoduchý. Ono na to koneckonců přijdeš sám, když se do toho pustíš. Opakovat ransomova slova nebudu, má smozřejmě pravdu, takže já jen ke zvukovodu a driveru:
Hranatá difrakční horna asi nebude tak úplně to pravé, co hledáš. Zvukovod by Ti mohl lépe vyhovět tenhle:
https://www.bsacoustic.cz/horny/horna-sica-q07020a/
a k němu třeba driver:
https://www.bsacoustic.cz/drivery/cd78.26245/
Tyhle věci jsou použity v mých UCD280 a dávají za dané peníze slušné výsledky.
Nebo pak použít to, co je v totemech. Obě varianty jsou vyzkoušený. Musíš si ovšem být jistý, že i ten Tvůj basák je opravdu dobře použitelný minimálně do těch 1,6kHz. Že byl kdysi dělen na 3,5k samozřejmě vůbec nic neznamená. To totiž rozhodně není OK, protože 9" bude už od cca 1,8kHz výrazně směrovat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 08:38 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
No já včera rozebral reproduktor, v Dexonu mají náhradní cívku tak jsem ji objednal rovnou 2x. Teď stačí pouze dobře vycentrovat cívku a mohlo by to být Ok. Pak změřím a dám to tady a uvidíme jestli budou použitelné a nebo koupím jiné. TS parametry změřím to jsem zkoušel ale teď nevím kde a jaký měřící mikrofon koupit? Mohu vzít i třeba na německém Amazonu nebo jinde v EU ale nechci kupovat něco jen tak a nechám si poradit.

Našel jsem třeba ECM 8000 ale netuším jestli k němu dodávají nějakou kalibrační křivku a navíc si nejsem jistý jestli bude integrovaná zvukovka stačit + napájení pro ten ECM a pak jsem našel sice drahý ale možná to bude lepší a přesnější? https://www.amazon.de/miniDSP-Omni-Dire ... microphone


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 15:07 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Nemusíš kupovat drahý zařízení. Stačí integrovaná zvukovka a mikrofon s kalibrační křivkou. Klidně ten megaton za pár stovek z prodance. Důležitější bude, abys věděl, co s ním, co měřit, jak to měřit a samozřejmě správně číst a inerpretovat výsledky - což je to nejtěžší a mnoho lidí v tom nemá ani trochu jasno i přes to, že jsou defacto z oboru a někdo jim to už několik let marně vysvětluje. :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 20:10 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
M-1 stačí, ale není skladem už rok... ostatně i ta vložka co je v M1 je těžko koupitelná...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 10 říj 2018 20:26 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já doma jeden M-1 válím a nepotřebuju ho. Kalibrační křivka je ke stažení tady, najde se podle výrobního čísla (073).


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 11 říj 2018 11:20 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
No já si sehnal od znamého MCE-2500 s kalibrací a zatím zkouším měřit a nastavovat :-) Nějak to funguje ale podívám se na to odpoledne ještě. No objednal jsem cívky a místo cívek jsem v balíku našel Dexon IRB 16/60 :) (původně jsem objednal cívky do těch IRB protože jsou shodné jako ty co mám v těch starých repro) Dá se to použít do 2p? :-) Min. mám něco na otestování mikrofonu a kdyžtak to mohu vrátit.

Dotaz k mikrofonu, jaký program použít? Zkoušel jsem více typů ale nevím co je nejlepší nebo oblíbené. Druhý dotaz, dá se měřit pouze mikrofon, kabel jack nebo je potřeba měřit tím 2ch. způsobem co má Arta nebo je potřeba ještě předesilovač pro ten mikrofon?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 11 říj 2018 11:55 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
To ale není mikrofon, to je jen mikrofonní vložka, ne? Elektret samozřejmě sám o sobě chodit nebude, potřebuje napájecí napětí a předzesilovač. Měří se komparačně, tedy do jednoho kanálu zvukovky budící signál jako referenci a do druhého to, co sejme mikrofon.
IRB 16 jsou relativně slušné středobasy (s ohledem na cenu). Jestli jsi je dostal za cenu cívek, tak dobrej kauf. Ale jestli ty tvoje repráky mají 35mm cívku, tak ta je na dobrý 9" skoro malá. Sám vidíš, že tady je použitá v malém 6,5" a je to právě akorát.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 07:33 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Ano je to pouze kapsle ale měří i bez předzesilovače a napájení, včera jsem zkoušel měřit přes holmimpulse ten Dexon a vycházela mi křivka jako mají v datasheetu, měl jsem to trošku chlupatější ale musím si udělat doma místo a mikrofon nebyl v pouzdře dám ho dnes do kusu hliníkové trubky. Potřebuji tedy koupit ještě ten předzesilovač + Potřebuji měřit komparačně tak jak je to uvedeno v manuálu Arty i když používám holmimpulse? Dále jsem koukal na výškáče a vzhledově se mi líbí DT-109 a četl jsem, že je prý slušný, bude to dobrá volba k tomu Dexonu? Chtěl bych aby to bylo slušné ať třeba mohu za rok až budu mít chuť udělat upgrade na jiný středobas a nemusím kupovat nový výškáč.

No a zkusím dnes vyrobit to napájení pro mikrofon co to udělá :-) i když to nějak funguje i bez něj. Zkoušel jsem samozřejmě měřit opakovaně a otáčet repro v ose abych si ověřil jestli to nehází nějaké nesmysly.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 08:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
IRB16 + DT-109 nebude nikdy nic moc, protože obecně kombinace 6,5+1 nepřináší extra výsledky pokud nemáš opravdu špičkové měniče. Což samozřejmě ani jeden z Tebou uvedených není. Vyzařovací diagram bude dosti rozházený. Typicky mezi 1500-3000 úzký svazek, pak od 3000 do 7000 široký svazek a pak to bude zase padat. To na margo dalšího upgradu.
Co se týče měření: Holm prý umí správně naměřit fázi i bez dvoukanálu. Ale víc by ti musel říct někdo, kdo ho používá. Já jsem zatím pořád věrný artě, protože jsem na ní zvyklý. Ale tam je dvoukanál nutnost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 09:27 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Takže mám zkusit ten výškáč co si doporučoval nahoře? Špičkové měniče nemám ale asi to pořád bude lepší, než bedny za 6000kč/pár z obchodu :-) pokud ne tak kašlu na stavění a rovnou si je koupím :D

PS: nevím jestli mě nějak extra zajímají směrové charakteristiky reproduktorů mimo osu, bedny budou na stole u PC nasměrovány na mé uši cca. 70cm od mojí hlavy. Tedy jestli je i dobré na toto myslet při návrhu výhybky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 10:20 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
ransom píše:
Já doma jeden M-1 válím a nepotřebuju ho. Kalibrační křivka je ke stažení tady, najde se podle výrobního čísla (073).

Poslal jsem SZ.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 12:16 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
audiomaniakk: Tak zrovna si nám prozradil, že vlastně z dané problematiky nemáš nastudováno vůbec nic. Směrové charakteristiky jsou velmi důležité i v tomto případě, protože určují velikost celkového vyzářeného výkonu na jednotlivých frekvencích...a šíře svazku samozřejmě ovlivňuje i množstvo odrazů od okolí, což zanáší další zabarvení zvuku. Hladká chára u přímý vlny je pochopitelně velmi podstatná, ale není to jediný kritérium. A to ani přes to, že bedny budeš mít natočený na sebe. Často je dokonce vhodnější ladit poslechový okno mimo osu soustavy (třeba 30°), protože vyjde vyzařovací diagram a tím celková výkonová chára lepší. A taky vzdálenost 70cm není zdaleka dostatečně blízko, aby se neuplatnily odrazy.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 12 říj 2018 18:09 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Zatím to tedy nechám plavat dokud si víc nenačtu na netu :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: stavba 2p 9" + driver se zvukovodem pro začátečníka.
PříspěvekNapsal: 06 úno 2019 12:35 

Registrován: 04 říj 2018 19:43
Příspěvky: 9
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Update: Bedny už nějakou dobu hrají, jsem velmi spokojen, původně jsem se bál, že to bude jen ztráta čas u a peněz ale vyplatilo se :-) Bohužel jsem bedny dodělal a začala být venku zima takže povrchovku udělám až bude tepleji :-) Pak tady hodím i nějaké to měření :-) To mě bavilo nejvíc, měřit, simulovat výhybku a poslouchat a koukat na změny v průběhu měření. Jinak je to ten 16cm Dexon a DT-101SK asi ne úplně super kombinace, říkal jsem si, kdyby něco tak koupím lepší středobas ale fakt to hraje pěkně :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Analfabet a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group