Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 16:18


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 12:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 13 led 2019 18:42
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Zdravím,

koupě domácího kina je hotová (čekám na výzvu k vyzvednutí) a tak logicky věc 2: kabely.

Čekal jsem, že to bude pár tisíc, ale neumím si vybrat. Nechci degradovat sestavu, ale zase zbytečně přeplácet. Nicméně, sestava: Denon AVR-X2500h + Raptor 5/1/Vocal. Co jsem se dočetl, budu dopředu potřebovat průřez cca 4mm, dozadu asi stačí 2mm?

Prozatím uvažuji o XT 40/50 QED pro přední repro (390Kč/m) a dozadu C-79/100B (90Kč/m). Je to vhodná volba pro domácí kino nebo je lépe si připlatit, protože toto by nestačilo či by bylo znát na kvalitě?

Hledáním na Heureka jsem narazil na QED kabely, ale ta cena je už fakt moc, tohle bych si rád pořizoval až s HiFi pro poslech hudby :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 13:10 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Jsou to nesmysly. Kromě kabelů extrémně tenkých, nebo kabelů s obsahem železa (historický PK-2 pro polní telefon) můžeš použít naprosto cokoli, co vyhoví průřezem. Zejména k podprůměrnému receiveru a mizerným bedýnkám.
Je vhodné udělat si kabeláž vkusnou, designovou, stylovou, ale je nesmysl čekat od ní jakýkoli vliv na zvuk. Kromě toho, že se na ni při poslechu pěkně kouká.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 13:53 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Presne tak.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 16:01 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
390Kč/m? na zadní a potažmo na přední je dost dobrá volba CYSY 4x1.5mm2 s tím, že se žíly spojí dohromady, nejlépe ty, co jsou proti sobe, tuším je to zelenožlutá s hnědou a černá se šedou, na obou koncích. Tím pádem máš kabel 2x3mm2, za nějakejch 22Kč/m, a máš tu výhodu, že co zbyde od zadních použiješ na přední. když budeš chtít zahýřit, tak kup CYSY 4x2.5mm2...
Za 100Kč/m je přívod elektriky k domu, ne k 8 Ohm bedýnkám...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 16:06 
Uživatelský avatar

Registrován: 13 led 2019 18:42
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Něco takového mám dnes doma a myslel jsem, že za takové řešení se tu kamenuje :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 16 led 2019 16:38 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nekamenuje, protože tady se povětšinou vyskytují psychicky zdraví technici.
Technicky vzato vyhoví v podstatě jakýkoli měděný slaněný kabel ve fungující izolaci, jehož impedance v akustickém pásmu je vůči impedanci beden zanedbatelná. Z hlediska ergonomie je ještě zajímavé, jestli je třeba poddajný, nebo jestli naopak drží tvar. Pro snadnou montáž by měl být dobře pájitelný a povrchově neoxidující/nesulfitující (proto ne třeba v gumě). Něco navíc člověk udělá pro krásu a pro zábavu - nějaký ten tkaný návlek, ukončení smršťovačkou a podobnou bižuterii. Pak nějaké funkční ukončení (paradoxně třeba drahé masivní vidličky mohou být spíš ke škodě než k užitku) a tím to hasne. Vše nad to je esoterika.
Bylo by samozřejmě hodně divný připojovat bedny za 100 tisíc bílou trhací dvoulinkou 0,35mm2. Ale sugerovat si, že to teprve s unoptaniovýma kabelama za dalších 20k+ hraje fantasticky, to už zase hraničí s hysterií.
Takže navrhuju neblbnout a brát to s rozumem.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 17 led 2019 00:30 
Řádný člen

Registrován: 08 kvě 2013 18:01
Příspěvky: 2052
Kraj: ČR - hl. m. Praha
kodl píše:
390Kč/m? na zadní a potažmo na přední je dost dobrá volba CYSY 4x1.5mm2 s tím, že se žíly spojí dohromady, nejlépe ty, co jsou proti sobe, tuším je to zelenožlutá s hnědou a černá se šedou, na obou koncích. Tím pádem máš kabel 2x3mm2, za nějakejch 22Kč/m, a máš tu výhodu, že co zbyde od zadních použiješ na přední. když budeš chtít zahýřit, tak kup CYSY 4x2.5mm2...
Za 100Kč/m je přívod elektriky k domu, ne k 8 Ohm bedýnkám...

Přesně tak - tohle je CYSY 4 x 2,5 mm2 Jsou do kříže - u mě vyšly barvy proti sobě takto: žlutozelená s černou a hnědá se šedou ...

Obrázek

_________________
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání. Povýšenost nikdy nemá žádnou omluvu. Pochází buď z malého sebevědomí, nebo se opírá o dočasné a povrchní úspěchy. [Dalajláma]


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 17 led 2019 08:33 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pánové, zelenožlutý a žlutozelený jsou andulky. Vodič PE je přeci z definice žlutý se zelenými pruhy!

Na trochu dražší ukončení křížáku se dá použít třeba tohle, jenom pak chybí to barevné označení. Sám to tedy dělám podobně jako Akusta.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 17 led 2019 14:55 
Uživatelský avatar

Registrován: 13 led 2019 18:42
Příspěvky: 9
Bydliště: Praha
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Díky moc i za super návodnou fotku. Dneska jsem byl pracovně v Příbrami a za 5 stovek vyřešil komplet kabeláž v prvním elektru. Včera jsem narychlo testnul přední repro s dvoulinkou 2x1mm (nebo co u toho Logitech bylo) a to hrálo to, takže 4x1,5mm bude víc než dostatečné. Možná pro zadní repro by stačil jediný kabel na oba reproduktory. Pájet umím a smršťovací bužírky mám doma snad ještě metr každé barvy. Otestuji, případně předělám. Pak už jen maskování a hlavně ošetření proti dětem :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 17 led 2019 16:08 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Jo, to mám doma taky, "prostředí s biologickými škůdci" vnější vliv AL2, AL3 zatím není, jako že "extrémně nebezpeční" ale ti moji už umí používat nástroje, o to jsou nebezpečnější...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 19 led 2019 00:04 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
moreplavec píše:
Možná pro zadní repro by stačil jediný kabel na oba reproduktory.

To neodporúčam. Elektromagnetická indukcia by Ti zhoršila presluchy medzi kanálmi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 19 led 2019 08:51 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Pardon, ale to je sice dobře míněný, nicméně přesto nesmysl.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 20 led 2019 16:23 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Prečo nezmysel?
Nenaindukuje sa snáď napätie vo vodičoch pre pravý kanál z vodičov pre ľavý kanál, a naopak, keď všetky vodiče budú tesne vedľa seba v jednom kábli?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 20 led 2019 16:57 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Elektromagnetická indukce je tady samozřejmě nesmysl. Vzájemná indukčnost těch dvou proudových smyček (pro každý kanál jedna) bude dost obtížně měřitelná i nějakou extra citlivou metodou. Pokud bys mluvil o kapacitní vazbě mezi dvěma obvody v jednom kabelu, bude výsledek podobný. Kapacita vodičů mezi sebou bude maximálně v jednotkách nF - bavíme se o kabelu, jehož délka bude nejvýš několik metrů. Přitom obvod, do kterého se bude sousední napětí kapacitně indukovat, je na jednom konci zatížený několika ohmy představovanými reprosoustavou a na konci druhém několika miliohmy výstupní impedance zesilovače. Takže vliv jakékoli vzájemné vazby mezi kanály bude daleko za hranicí, kdyby se už měl brát v úvahu. Na rozdíl třeba od linkových signálových cest. Tam jsou kapacitní vazby opravdu škodlivé (elektromagnetické ovšem zase naprosto mimo hru).
Kanály se ve společné kabeláži k reprákům mohou zásadně vzájemně ovlivnit jen v jednom jediném případě: Pokud použiješ jeden vodič jako společný. To ale snad nikdo soudný neudělá.

Pokud se ti ani tento výklad nezdá jako dostatečný, můžeš za domácí úkol provést pokus:
Vezmi (dejme tomu) 6m dlouhý kus slaněného čtyřžílového kabelu běžné konstrukce - CYSY nebo YSLY, průřezu třeba 4x1,5mm2. Rozděl si žíly jako při zapojení do kříže, tedy vždy dvě protilehlé budou příslušet jednomu reprokanálu.
Jeden pár žil připoj jedním koncem na plně vybuzený výkonový zesilovač, na druhém konci připoj spolehlivou náhradní zátěž - třeba rezistor 4R7/10W ponořený do vody.
Druhý pár na jednom konci spoj nakrátko (to prakticky odpovídá připojení na výstup zesilovače) a na druhý konec zapoj jakoukoli běžnou reprosoustavu. Co z ní uslyšíš? Jak mnoho toho proti normální reprodukci bude? Jak velký to má význam při použití zmíněných podřadných reprosoustav v surroundových kanálech?

Jedna věc je totiž teorie o existenci určitých jevů a úplně jiná věc je - jak velký význam ty jevy ve skutečnosti mají. Protože právě dezinterpretace takových okrajových jevů se tuze často využívá pro klamání zákazníků. Člověku s povrchní znalostí elektrotechniky jsou taková slova často povědomá, ale právě proto, že jeho znalosti jsou jen povrchní, nedovede tu manipulaci s pojmy rozeznat.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 20 led 2019 22:57 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Pokus jsem si neudělal, ale podle "odhad výpočtu" je pro 10n kapacitu a 4 ohm bedny na 1kHz přeslech cca -70dB. na 10khz -50dB . Ale reálnej kabel snad takovou kapacitu nemá, i když jsem to neměřil. A tohle už mi stojí za kousek káblíku v ceně nemnoha korun. Navíc není úplně zajištěno, jestli jsou "plochy cívek" tvořený vodiči v 4-žil. kabelu přesně kolmo k sobě a nedojde k k indukci magnetické, což u dvou kabelů, i těsně vedle sebe položených bude taky o řád lepší.
Co mám osobně odzkoušený, tak je důležitost minimální plochy smyčky mezi vodiči k reprobedně - tj "audiodvoulinka" bez kroucení je na tom nejhůř. Test je jednoduchej - stačí 1m drátu, udělat z něj smyčku, připojit k reprobedně a uvnitř smyčky zkoušet zapínat a vypínat trafopájku, nejlépe s trochu větší pájecí smyčkou...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 15:57 

Registrován: 26 bře 2013 14:37
Příspěvky: 85
Kraj: ČR - Středočeský
Protože se chystám vyzkoušet aktivní výhybky pro 2-pásmo pomocí DSP na Linuxu, tak uvažuji, jak připojit bedny k 4 kanálovému zesilovači. Jednou možností je použít kabel CYSY 4X1.5, mám totiž jeho zbytek ze stavby v délce cca 15m. Pořád jsem váhal - budou tam přeslechy nebo ne?

Inspirován touto diskuzí jsem to zkusil změřit s bednami Grundig M600 a receiverem Yamaha R50 (viz https://premsvo.wordpress.com/grundig-box-m600/ ). Do levého kanálu jsem zapojil 15 metrů kabelu podle Ransoma, jako zátěž jsem dal seriově 2 staré poctivé drátové trimry 4,7 Ohm na keramice, bez vodního chlazení. Měřil jsem to zase pod Linuxem, zapojení je vidět na https://premsvo.files.wordpress.com/201 ... l-52db.jpg , pro každý kanál lze samostatně nastavit hlasitost až +- 72 dB.

Výsledky: pro frekvence 1, 2 a 4 kHz jsem žádné přeslechy neslyšel, pro 8 kHz už to slabě slyšet bylo, musel jsem ale dát zesilovač na maximum a odpory už docela topily. Při normální poslechové hlasitosti nic slyšet nebylo. Na 16 kHz jsem to nezkoušel, protože tuhle frekvenci už neslyším. Porovnával jsem to proti normálně zapojenému pravému kanálu, který i při -72 dB hrál pořád asi o 6dB hlasitěji, takže odhadem to bude cca -78dB, ale pořád určitě více než 72dB na 15-ti metrech CYSY 4X1.5 při 8 kHz.

Poznámky:
- když se žíly nedají "do kříže", tak se přeslechy podstatně zvýší a je to slyšet i při normální poslechové hlasitosti (neměřil jsem, ale odhadem to může být o 12 - 24 dB více)
- pro vlastní zesilovač Yamahy R50 jsem naměřil přeslech -52dB pro 8kHz, výrobce uvádí -60dB pro 1kHz, což zhruba odpovídá
- použitý Xonar DX má přeslechy dle měření Right Mark -84dB pro 8 kHz (odečet z grafu)
- můj osobní závěr: CYSY 4X1.5 použiji (délka do 2x5m)
- bylo by jenom dobře, kdyby to změřil ještě někdo další, vždy je vhodné mít měření ze dvou nezávislých zdrojů


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 26 led 2019 19:31 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
S tou témou som prišiel ja a nemám dôvod spochybňovať to, čo napísal ransom. Aj on však napísal, že vplyv je nízky (nie nulový) zvlášť pri podradných reprosústavách pre surroundové kanály.

Meranie v súčasnosti urobiť neviem, nemám vhodný štvoržilový kábel, s ktorým by to malo zmysel. Ja osobne používam stočenú dvojlinku (bežný Klotz 2x4 mm2) a vyhýbam sa paralelnému vedeniu káblov, ktoré by mohli spôsobovať rušenie. Niekedy som meral elektromagnetické pole v okolí káblov obyčajnou bezdotykovou skúšačkou a v okolí reproduktorových káblov som nameral silnejšie pole (väčší dosah), ako v okolí napájacích káblov.

Pokiaľ ide o Hi-Fi, kde mi záleží na kvalite, tak ja by som proste do takýchto kompromisov nešiel, aj keď ich vplyv je možno v praxi zanedbateľný. Ak by som už investoval do bi-ampingu, tak určite by som nešetril na ďalšom reproduktorovom kábli. Zvlášť, ak by reprosústava už nemala filter (výhybku), ktorý by časť prípadného "rušenia" odfiltroval.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kabeláž pro domácí kino
PříspěvekNapsal: 27 led 2019 13:00 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Mám radost z toho, že se někdo chytl mé teorie a že je to aspoň řádově odpovídající praktickýmu měření. Takže pro kabely o délce 5m není co řešit, přeslechy v aparátu budou pořád řádově horší, a to nikdo nemluví o přeslechu v přenosce u gramofonu, to je ještě o 20dB jinde...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group