Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 09:28


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 21 kvě 2019 22:29 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Nebude to úplně korespondovat s mým vykládáním jak nemám čas, ale tohle mi zabralo asi tak půldruhý hodiny a prostě jsem si potřeboval vorazit.
U Lukysse byly k mání dva SPX-31M, které se mi zrovna hodily i jako mustr na díry do UMD365. Na dílně se mi válely plastové korpusy, co do nich Tesla dělala ARS814, RK06 a podobná zvěrstva. Už dávno jsem měl k těm korpusům nařezaná čela z 16mm DTD. Takže jsem do těch čel jenom vylochoval díry, nalepil na ně zbytky koženky, narazil je do korpusů a strčil tam ty Monacory s kouskem plastové elektroinstalační trubky 40/35mm. Objem je 5,5 litru, BR laděný na cca 75Hz.
Pak jsem to večer poslouchal.
Svádí to ke spoustě keců, ale spokojím se s tímhle:
- Není to HiFi, nicméně poslouchá se to VELICE příjemně.
- Výšky si vytřou prdel se kteroukoli běžnou Teslou.
- Mírný, nikoli rušivý prezenc vůbec nebude na škodu v ložnici nebo u televize. Živý projev naopak ucho kvituje radostně.
- Kontra oktáva úplně chybí (je to znát v několika nahrávkách, kde jsou nejnižší tóny separované a prakticky bez vyšších harmonických), ale zato se vůbec nekoná protivné úzkopásmové bučení, mylně vydávané za "basy". Směrem dolů basy mizejí bez ostrého přechodu, takže to není rušivé, iluze jakéhosi basového základu zůstává.
- Hraje to neskonale líp než většina bedýnek od mikrosystémů, malých boomboxů a podobných výtvorů.

Celé se to spustilo nápadem udělat si něco přenosného a laciného do práce. Takže k tomu ještě přijde vestavěný BT zesilovač. Zjistil jsem, že jsem strašně línej vyrábět malá dvoupásma (shánět repráky po celém světě, dělat výhybky etc), když by se to třeba pro menší nároky dalo udělat jednodušeji. Jsem opravdu docela příjemně překvapen.
Asi by se to dalo udělat i menší, ale něco mi říká, že bych radši nešel pod čtyři litry. Neměl jsem čas změřit reálná TS-ka; podle těch katalogových to má vypadat jako na screenu. Ví Bůh, jak to je doopravdy. Žádný problém tam však neslyším.
Příloha:
Monacor.jpg

Příloha:
monacorbox.png


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2019 07:47 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Tak tomu říkám fofr, reproše mu přišly ve čtvrtek a v úterý už je projekt z části hotov.
Ale já pro toto mám pochopení, když je tak silná touha něco udělat, tak to jde samo a hned. A pro ostatní, právě jsem naskladnil další 2ks, takže kdo chce zopakovat tento počin? :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 07:11 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Všude tolik nízkonákladových fullrange aplikací, kdekdo nad tím hejká blahem. Tož prostě jsem si to musel vyzkoušet. Co jsem dodnes měl, to byly pokusy s ARX130-00/8 (katastrofa), ARX368 (nic moc), ARE5804 (fajn, ale moc velké) a ARZ6608 (obrovské a protivné).
Na to, jak jsou ty repráčky malinké, to hraje opravdu příjemně. Už se třesu na UMD-365, kde jsou jejich bratři na středech. Vydržel jsem to poslouchat několik hodin a zvyknul jsem si. Každopádně tu ale funguje efekt prvního poslechu: Člověk přijde, pustí si muziku a začne se rozplývat, jak to hraje nááádherně vymazleně. Po deseti minutách, kdy konstatuje, že to nemá chybu, zkusmo přepne na normální bedny, a efekt je ten tam. Přepnout zpátky už nesmí, to by ty nebohé repráčky letěly z okna.
Tyhle ošklivky sešroubuju k sobě jako bluetooth boombox a budu si je občas vozit po práci. Proti takovým těm huhlajícím a dunícím krámům od různých výrobců nářadí to je fakt o level lepší.
Druhá možnost je ložnice. Nevím jak to mají jiní, ale já osobně večer v posteli v stavu napůl mezi bdělostí a spánkem upřednostňuju výraznější štěbetání nástrojů a basy mě spíš ruší.
No a třetí možnost je pořídit nějaký 2.1 zesilovač z Aliexpressu a z nějakého odpadového 6,5" nebo 8" udělat malý sub a dát si to k PC. Hlavně si pak nenamlouvat, že to je špica.
Výhodou jsou nízké náklady a malá pracnost. Třeba Kodlova malá dvoupásma hrají ale líp.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 09:16 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
Ale to už srovnáváme to, co se srovnat skoro nedá, já se dlouho rozmejšlel, než jsem do toho projektu šel, předse jenom 120E za tak malý repráčky - předtím jsem měl k PC ZV240, což hodnotím celkem dobře v poměru zvuk/cena, ale byly poměrně velký a chtěl jsem to provozovat bez subu, ten leží chudák nepřipojenej pod stolem...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 09:37 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak tyhle monacory jsou mezi fullrange úplnej lowcost. Kdysi jsem stavěl malý třípásma s ARN5604, SPX-30M a takovou pochybnou malou kalotou. Zkoušel jsem to šíro nechat hrát opravdu skoro fullrange...na první poslech fajn, po delší době taky OK, ale zdálo se mi to takový trochu mdlý. Po přepnutí na normální 3-pásmo to bylo jasný. TQWT s fostexem FE126E byla o poznání lepší, ale přepnutí na tehdy probíhající projekt URS3100 vyvolal jen hurónský smích. Další pokusy se šírama jsem nezkoušel, i když mě přemlouvali na tzv. svatý grál fullrange Lowther...prostě nemá to zatížitelnost, chybí tomu vrch, často i spodek. A to často spomínaný podání prostoru je prostě daný právě tou vyzařovací charakteristikou - výšky jen v ose, takže jejich vyzářený výkon je malý a obvykle i nedostatkem basů. Tím jsou právě zdůrazněny pásma, který vyvolávají ten efekt prostorovosti. Ve skutečnosti je na podání sterea v místnosti pořád imho nejlepší klasický vícepásmo se slušným zvukovodem.
Ale jinak ransomův počin hodnotím jako fajn - využití jinak skoro nevyužitelných skeletů a nenáročných poslech do dílny, kanceláře atd. dobrý a za směšný náklady.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 10:22 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
K PC monitoru by to šlo tiež.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 13:03 
Řádný člen

Registrován: 30 kvě 2014 01:04
Příspěvky: 2082
Bydliště: lázně PDY
Kraj:
Za ty prachy... a jestli to ještě k tomu hraje tak dobrý. ;)
Kdyby to bylo bez BR, jaký objem by asi tak postačoval?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fulrange experiment
PříspěvekNapsal: 26 kvě 2019 13:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Bez BR litr. Ale pak i ten náznak basu zmizí.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group