Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 16:31


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 19 říj 2019 23:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Mimado, nic si z toho nedělej. Já jsem si postavil reprobedny na bázi projektu Totem 80 (do použitých beden Videoton), ale výhybky jsem si nakonec odladil podle svých uší tak, jak se to líbí mně. Každý máme jiné uši, jsme zvyklí na jiný zvuk a také máme každý jinou poslechovou místnost. Já beztak nějaké hrboly nebo poklesy o pár decibel nejsem schopný rozpoznat. Prostě to beru tak, že se mi to subjektivně líbí, je to lepší než co jsem dosud měl a to mi zatím ke spokojenosti stačí. Na jak dlouho, to ukáže čas.

Tady skoro každý staví podle nějakého projektu, pak to chválí (většinou), ale my ostatní stejně houbeles víme, jak mu to doma hraje a jak on to subjektivně slyší. Je tu pár lidí, kteří jsou odborně úplně jinde (Mabat, Ransom, TLU, Pet007, ...), ale my ostatní jsme většinou laici a chceme si nějaké reprobedny sami postavit, tak proč nás tak tvrdě kritizovat. Nestavíme přece barák, kde by se nějaká neodbornost těžce vymstila. Jsou to s odpuštěním jen pitomé reprobedny. My laici přece již dávno víme, že bez hlubších znalostí v domácích podmínkách bez měření a simulace žádné špičkové reprosoustavy nevyrobíme. A ne všichni chceme kopírovat nějaký projekt na milimetr přesně. Prostě si jen chceme pohrát, tak nám to, Pete, dopřej. A jestli to bude hrát "na hovno" (cituji), to ti může být jedno. Zkus někdy poradit, jak to udělat co nejlépe i bez měření a simulace. Ono už je trochu stereotypní stále opakovat, že bez měření a simulace to nejde, resp. bude to stát za h...

Ty basáky SP-250P jsem tu nabízel zadarmo, jen za odvoz, protože jsem pro ně neměl využití a jen mi zabíraly místo. Proto jsem rád, že někdo přijel autem až ke mně a odvezl je. Bylo to (jak doufám) oboustranně výhodné, takže, Mimado, jsme si kvit. Nic mi za ně nedávej, rád jsem se jich bez námahy zbavil.


Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 01:30 

Registrován: 04 zář 2016 15:56
Příspěvky: 171
Bydliště: Piešťany
Kraj: SR - Trnavský
Boha, čo tak sa trochu vzdelávať, študovať, čítať. Sú tu aplikácie, ktoré neskutočným spôsobom vedia pomôcť (basta, arta, holmimpulse, vituixcad). Pred 20timi rokmi sa nám o tom mohlo iba snívať.
Je tu množstvo informácií, ktoré ti vyvrátia tvoje predsudky ohľadom uší, miestnosti...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 09:32 

Registrován: 16 kvě 2017 08:23
Příspěvky: 88
Kraj: ČR - Karlovarský
Lidé, co zde v dobré vůli zveřejňují svoje projekty, musejí mít nervy ze železa. :roll:


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 10:29 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Ono hlavně navrhnout výhybky bez měření a simulace je jako předpovídat počasí na příští týden bez meteorologické stanice...prostě chybí základní informace. S tím nic nenadělá ani Pet, Godz, MaBat, Ransom, Kocour, já nebo kdovíještě... :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 12:53 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Já se navíc cítím nepatřičně, protože nejsem žádnej odborník.
Ano, někdo má odlišné preference, horší sluch nebo problémy s prostorem. Ale i to se dolaďuje leda s korektně udělanými bednami. Tyhle projekty nazdařbůh mají statisticky znedbatelnou šanci na dobrý výsledek. Kolik jsme jich podnikli sami...
Totemy jsou specifická záležitost a asi bych je za etalon hifi nevydával. Samotnému se mi zvukově nezamlouvají, snad s výjimkou T100B. Ale jsou prajednoduché a řadě uživatelů vyhovují.
Budu se opakovat: za spoustu slov vydá jeden poslechový sraz. Proto se taky dělají. Je to snad ta nejdůležitější investice, co se dá do vlastniho hifi vložit. Přitom ne zas tak velká. Teprve pak si člověk uvědomí jak propastné ty rozdily jsou. A přitom za stejné prachy.
Deaf: Nemůžeš vyžadovat rady nedávající smysl. Jestliže je fórum zaměřené na to, jak dělat reprosoustavy správně, těžko někdo bude chválit úplně chybný postup a radit v rozporu s vlastní zkušeností.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 14:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2017 13:04
Příspěvky: 81
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Já už mlčím. :)

Jen jsem chtěl říci, že snad každý jsme si prošli obdobím, kdy jsme chtěli vyrobit reprobedny z toho, co je po ruce nebo levně či zdarma k mání a vyzkoušet si základní principy, jak se co chová, jaký mají hodnoty součástek vliv na výsledný zvuk, apod. Prostě si jen tak nezávazně zaexperimentovat a ne hned přesně kopírovat nějaký projekt. Někdo zkrátka rád experimentuje, na tom snad není nic špatného.

Např. já jsem zjistil, že pro driver Dexon BRT 25/30/01,8 mi stačí jen seriový kondenzátor a odporový dělič. Vliv paralelního RLC členu ušima vůbec nejsem schopen zaznamenat. Přitom všude se píše, jak ty hodnoty mají být přesné. Chápu, že měřením se to zjistí, ale mé uši prostě nejsou měřicí mikrofon. Navíc často nejsem schopen rozhodnout, která ze dvou možností zní lépe, pokud nějaký rozdíl zaznamenám.

Doufám, že jsem tímto svým laickým názorem neporušil nějaká pravidla fora a nenaštval autory projektů (jak naznačuje Montgomery). To bych nerad.


Naposledy upravil deaf-layman dne 22 říj 2019 20:07, celkově upraveno 3

Nahoru
Offline Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 16:34 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Tak na tému "nemám v hlave osciloskop a v ušiach kalibrovaný mikrofón" som sa tu na začiatku parádne zhovädil ja - na to nemáš :D
Po 50 rokoch počúvania zlého zvuku bol dokonca v prvom momente ten vcelku presný, správny - mierny šok.
Ono pomerne kvalitný posluch je silno návykový - s jednou chybou. Človek už potom prudko odmieta počúvať výraznejšiu nekvalitu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 19:50 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Kopírovať odladené projekty sa vám zdá podradné, tak musíte špekulovať.
Toto fakt nepochopím. Chcem si spraviť bedne, ktoré by dobre hrali, ale VEDOME sa vykašlem na výhybku na mieru a budem zabíjať čas hľadaním toho "správneho" zapojenia, aby to moje ušká pobrali. To už kde sme? Pre mňa by to bolo mrhanie času.

K tomu odpojeniu RLC: Nato si ako prišiel, či to počuješ alebo nie? Púšťal si si šum do tých bední? Alebo na nejakej nahrávke? Ako vieš, že práve v mieste vplyvu RLC v tej nahrávke boli obsiahnuté požadované frekvencie, kde by sa to RLC uplatňovalo?
Taký to bol pekný deň, než som si to tu prečítal. Stále tu hádžeme perly sviniam a stále sa vyskytujú jedinci, ktorí nepochopili základné princípy.

Už som postavil niekoľko párov reprosústav, od maličkých 2-pásiem až po veľké 4-pásma. A výhybky? Unicorn, jeho mikrofón a skúsenosti. Nikdy som nelaboroval s nejakými súčiastkami a strieľať naslepo. Nato fakt nemám čas a rozumne zmýšľajúci človek znalý problematiky ani dôvod.

Sadni v januári na vlak Praha - Púchov, jazdí priamy rýchlik a prídi si vypočuť, ako sa nám "darí" konštruovať moderné odladené bedne, bez strieľania od brucha.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 20 říj 2019 19:55 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2757
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Dunaj stúpa pri Komárne - ale márne, ale márne :D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 21 říj 2019 13:16 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Tak konstruktivne neco nadhodim (nerikam, ze to je nakej zlatej gral HiFi, zase sem toho tolik neudelal), ale treba z toho vznikne nejaka vecna diskuze a vyusti to ve vznik neceho zivotaschopnyho:
Takze nastrelim jedno celo-Dayton 4p/3p subtilni reseni - 12"ka z boku bedny, celkove rozmery 210x1100x350 (aniz bych ted pocital presne objem pro basak, chce to alespon 60L):

1] 4p: koncepce: 12"+6.5"+2"+0.75" - (+ BR nebo pasivni zaric, 12" z boku)
subbass: - 12" - DSA315 <150Hz - aktivni deleni
midbass: - 6.5" - DSA175 150 - 1200Hz - (otazka citlivost?)
mid: - 2" - RS52AN­ - 1200-5000 Hz
hi: - 0.75" - ND16FA> 5000Hz

2] pripadne 3p:

koncepce: 12"+6.5"+1"@WG (+ BR nebo pasivni zaric, 12" z boku)
subbass: - 12" - DSA315 <150Hz - aktivni deleni
midbass: - 6.5" - DSA175 150 - 1800Hz - (otazka citlivost?)
hi: - 1" - kalota 1" + WG kolem prumeru 154mm (tzn. jako WG148R


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 22 říj 2019 09:23 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Teda vy jste se rozjeli tady :D
Já začal laborovat s LspCADem, pár věcí jsem ovládl, ale něco mi ještě uniká. Popravdě ohledně Lsp a měření jsem se chtěl s někým poradit mimo vlákno, ale když už je to tady zaprané, tak můžu zde.
Doporučili byste mi nějakou lowcost měřící sestavu? M1 již na prodance nemají a kamarád zvukař už měřící mikrofon taky někomu udal.. :(
Pet007: díky za tip, po těch DSA175 pokukuji..

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 22 říj 2019 13:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Mas zvukovku? Ma line in a out? Mam na prodej stageline mpa-102 preamp pro xlr mic. K tomu prihodim pripravek a kabliky pro dvoukanalove mereni zdarma. Pokud bys moc chtel tak prodam jeden ze svych emm-6 kalibrovanych v cross spectrum labs. REW si s tim rozumi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 23 říj 2019 07:56 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
mimado píše:
Teda vy jste se rozjeli tady :D
Já začal laborovat s LspCADem, pár věcí jsem ovládl, ale něco mi ještě uniká. Popravdě ohledně Lsp a měření jsem se chtěl s někým poradit mimo vlákno, ale když už je to tady zaprané, tak můžu zde

add LspCad: zapomen na LspCAD. IMHO tim dnes uz nic neziskas. Soustred se na REW a VituixCad( resp. VituixCad2) + pripadne na HolmImpulse pro mereni; mne se pouziva intuitivneji nez REW, i kdyz toho uz umi vyrazne mene a neni uz dale vyvijeny.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 10:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak jsem včera zkoušel zmíněné programy.
REW- prošel jsem na rychlo návod a youtube, pak jsem vytáhl nějaké 3 mikrofony a propísknul ty Aiwacké 6,5", ať to hodí alespoň nějakou křivku,kterou budu moct hodit do vituixu. Vím,hodnoty jsou mimo,chtěl jsem jen zkusit ten export poslat dál.
VituixCad- nahrál jsem impedance, frekvenčky, vyhybkou se nechal inspirovat UMD365, nastavil rozmístění driverů...no zkrátka první zkouška:


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 10:48 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Z jednoho obrazku nelze rict, ze je celej tvuj postup 100% spravne, nicmene to nevypada uplne mimo misu. Samozrejme by to chtelo si srovnat zacatky impulzu, aby se tolik netocila faze ve vyssich frekvencich (pac pak neni dobre videt, jak na sebe faze navazuji). Ovsem pozor, zacatky vsech impulzu se musi posunout k nule o stejny cas (logicky).
Nicmene se zda, ze bys mohl byt na dobre ceste....


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jen pokud jsem správně pochopil, tak změřený jsou pouze ty Aiwy...ostatní jsou zřejmě datasheetový charky.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 12:27 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
No jestli je to tak, pak mirnim svuj optimismus :-D


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 24 říj 2019 14:11 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
TLU čte pozorně :) Jojo, netřeba být příliš optimistický, dosadil jsem ostatní charky z webu daytonů.
Pokud to správně chápu, je potřeba mít změřené přímo na dané bedně, je tak? No tím, čím jsem to měřil to stejně nemá moc vypovídající hodnotu..ale alespoň jste mě dohnali k těm simulacím :)

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 01 lis 2019 11:56 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Tak po týdnu sepíšu lehký update.
-S Kocourem jsme domluveni na měřícím aparátu(vyzvednu snad během příštího týdne).
-Kamarád vyrobí zkušební bednu pro měření 110x35x23.

Mám pár otázek na které jsem nenašel odpovědi ani při dlouhém hledání na Awebu:
1; Difrakce - Má smysl se inspirovat simulací ve Vituix, nebo se to v reálu chová úplně jinak?
Pokud to má smysl, tak postup by byl:
-simulace difrakce,
-umístění, včetně zafrézování,
-změření po 15° každý driver zvlášť
--Optimalizace umístění, znova měření
-pak až simulace výhybek a rozmístění driverů od sebe?

2; Umístění toho 10" z boku.. Prostor v obývacím pokoji viz. přiložený obrázek.Asi nejlepším možným umístěním, tak jak jsem nakreslil?

K vizuální stránce mám mnoho nápadů, prozatím to vidím na matný černý prostředek, boky v bílém lesku s rádiusem 15mm pouze z boční strany a přiznanou spárou. 10" z vnitřní strany pod bílou tkaninou...No nebudeme předbíhat :)

ps: vlevo zamýšlený, vpravo je co mám teď :)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3 pásmo (SP-250P, mid aiwa, ND16FA-6)
PříspěvekNapsal: 01 lis 2019 20:18 
Řádný člen

Registrován: 02 pro 2012 15:54
Příspěvky: 1049
Kraj: ČR - Liberecký
Add 1) simulace difrakci je velice jednoducha - nicmene kdyz bude celo uzke (23cm je ok), pak difrakce od umisteni stredaku nebude nijak kriticka (odhadem kolem 0.8-1k to neco malo bude tropit), podobne ND16 se chova mravne, viz UMD365 projekt - difrakce uplne v pohode
Add 2) tez by me zajimalo umisteni repro z boku a hlavne jeho mereni - IMHO kazdopadne to bude chtit delit hodne nizko, protoze nelze do boku poustet nekde 500Hz. Nemam zatim zkusenost, ani jak se to meri (Kocour, TLU mozna vedi?). Takze za mne deleni do 200Hz max., Spis jeste niz... Ale rad se necham poucit. Kazdopadne chci to resit pro sebe presne takhle (jen zrejme na cele vyhraje 2p se zvukovodem)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group