Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 20:46


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 11:34 

Registrován: 24 črc 2020 07:45
Příspěvky: 15
Kraj: ČR - Olomoucký
Přátelé bastlíři, sluší se poděkovat za přijetí do tohoto DF, čímž takto činím. A současně přicházím s dotazem pro ty, kteří podobnou anabázi podstoupili. Abych nehledal a nevymýšlel již vymyšlené, ptám se, zdali tu někde v propadlišti dějin neleží diskuze event. návrh či inspirace na nové ozvučnice pro osazení ARN738/ARO689/Dayton. Měniče mám v top stavu, nové Dayton mi přijdou brzy, výhybky jsou v realizaci, ozvučnici budu dělat sám. Uvítám foto, obrázky, event. rozměrák jako inspiraci k zamyšlení. Vlákno ohledně návrhu výhybek jsem již prostudoval, nicméně konstrukci nových beden jsme nikde neobjevil.

PS: doma mám postavený high-end aparát ze zcela jiné cenové a hlavně zvukové dimenze, ale tyto 1PF067 08 v původním stavu mi napovídají, že v nich potenciál je. Proto je mi líto je zavrhnout a něco jako vintage aparát mám v plánu. Nyní je poslouchám asi týden a objektivně musím uznat, že jejich zvuk při nízké hlasitosti (když se ještě nezačne projevovat řvoun na středech), s vhodně nastavenými korekcemi na zesilovači, mě zaujal - například bedny podávají - což absolutně nechápu - výborný L-P obraz s náznakem P-Z prostoru a velmi reálné podání hlasů, vokálů, strunných nástrojů. Celkem obstojný je i bas. Výšky jsou poněkud utlumené, díky tomu však neagresivní. Hudba mě baví, přestože středové pásmo má zatím své nectnosti, což věřím pořeší nová výhybka do značné míry. Proto jsem se rozhodl pro přestavbu těchto beden ošklivek a budou sloužit v obýváku pro občasný poslech nějakého hudebního pořadu ať z TV či z DVD. Na stereo mám dedikovanou poslechovku.

Děkuji za eventuální diskuzi.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 11:52 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Ak sa jedná o výhybku pre ND25FW z tohto vlákna:http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=7065&start=20
tak tá uvažuje o použití pôvodnej ozvučnice, so všetkými neduhmi, ako presahujúce okraje, rôzne zapustenie meničov a hlavne ich rozmiestnenie na čelnej doske.
Ak by si zmenil niektorý z týchto parametrov, bolo by nutné riešiť nové meranie a novú výhybku.
Tento projekt vznikol práve preto, aby ľudia využili stávajúce reprobedne, vrazili tam novú výhybku, prípadne aj s novou výškou.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 12:18 

Registrován: 24 črc 2020 07:45
Příspěvky: 15
Kraj: ČR - Olomoucký
Ano, o tento projekt se jedná. Nicméně nevěřím tomu, že v projektu je do návrhu výhybky zahrnutá každá nectnost stávající ozvučnice včetně rozmístění měničů, Naopak se domnívá, že korektně postavená ozvučnice k nové výhybce celou věc jen zlepší. A ani kdyby to ne, tak mninimálně vizuální stránka věci hravě potlačí eventuelní nedostatky dané nezahrnutím rozmístění měničů do nové výhybky v nové ozvučnici. Horší to snad ani být už nemůže, protože například usazení výškáče před basový měnič a vedle středového musí mít za následek strašný průběh kmit. a směr. charakteristiky, což také v reálu má. je zajímavé, že všichni konstruktéři výškáče a středáky posunují proti basovým měničům dozadu. Tady je to přesně naopak. Časový průběh dle mého názoru jistě není optimální. A není ani nijak kompenzován.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 13:05 

Registrován: 02 led 2011 12:53
Příspěvky: 854
Kraj: SR - Trenčianský
Ale my sa tu nehráme na to, kto čomu verí alebo sa domnieva...jednoducho je to tak a hotovo.
A ak sa ti nepáči, tak môžeš bádať a robiť zbytočné úkony...tvoj čas, tvoje peniaze, tvoje uši.
Ešte sem pravdepodobne pribude zopár príspevkov s obdobnou myšlienkou, možno to ešte viac rozvinú, ale v zásade platí, čo som napísal.

_________________
4xJPA50, 2xJPA250, 2xJPA250, DPA223, Harrison X1000, Teson A2200, A2400, Luxman L-430, Dual CV1462, CS704, DAC MagicPlus, Senn HD558, Golem II


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 13:07 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Zdeny, nerad ti kazím nadšení, ale Penjo má pravdu. Návrh vznikl přesně na míru měřením právě v tom debilním uspořádání a zůstalo to tak právě proto, aby si nešťastní majitelé těch krutobeden mohli polepšit bez velké práce s přestavbami. Změnou uspořádání by veškeré ladění přišlo vniveč. V návrhu už je to časování právě zahrnuto. Jak jsi přišel na to, že není? Věř tomu, že pan konstruktér v tomto případě věděl přesně co dělá a proč to dělá. Přestrkáním repráků dopředu - dozadu bys právě tohle korektní časování zcela rozbil. Naprosto podstatné je tedy zachovat vzájemnou polohu středu a výšky, včetně toho, že je střed utopený a výška vystrčená. Popravdě, stavět to nanovo je holý nesmysl. Opakujeme to tady pořád dokola.
Jediná možnost tedy bude namontovat basák zezadu nebo do zapuštění, střeďák do zapuštění cca těch 19mm nebo kolik ten původní materiál měl (sražení hran toho zapuštění samozřejmě prospěje) a výšku na povrch, střed s výškou vedle sebe, a upravit si rozměry skříně při cca zachování šířky. Co ale můžeš, tak udělat pár beden symetricky, s výškami k sobě.
Jistěže by se dala stejná sestava odměřit v lépe zkonstruované bedně, ale kdo by to z těch blbých repráků dělal a proč? Víc muziky ti udělá malé dvoupásmo s moderním 6,5" basáčkem v 25l BR bedýnce.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 14:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 11 pro 2014 12:13
Příspěvky: 114
Bydliště: Orlová
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Všechno jde, když se chce. Ostatně, Zdeny píše, že na luxusní poslech má něco jiného. Pokud mu nevadí do toho vrazit prachy a čas, proč ne? V podstatě máš na výběr 4 varianty;
1 - Ignoruješ rady a postavíš novou bednu s výhybkou, která je dělaná na úplně jinou bednu. Budeš doufat, že neuslyšíš žádný průšvih a budeš spokojen (velice nízká pravděpodobnost).
2 - Zbavíš se beden, uděláš si nějaký zdejší projekt a jistě budeš spokojen.
3 - Necháš si poradit a odladit výhybku na míru(s tím bych dokázal pomoci, pokud ti nebude chtít pomoct někdo zkušenější).
4 - Koupíš si komplet měřící zařízení, a naučíš se to sám :)

_________________
DENON AVR-3311,Sony TA-F690ES,Sony CDP-X229ES, Dayton Audio EMM-6, Audioprobe Spartan A


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 15:04 

Registrován: 24 črc 2020 07:45
Příspěvky: 15
Kraj: ČR - Olomoucký
mimado:
OK, dobrá. Jsem ochoten akceptovat rovinné uspořádání měničů vůči sobě, víc to nebudu pitvat. já opravdu nečekám od tohoto řešení zázraky, navíc naměřené grafy hovoří samy za vše. S ohledem na fakt, že i současné průsery NEUPRAVENÉ PŮVODNÍ bedny se dají s některými úpravami (jako umístění v prostoru, pomocí korekcí) celkem slušně poslouchat, nečekám, že změna pozice výškáče z pozice vedle středáku do pozice nad středák něco pohorší. Čemu věřím, tak že pokud zizí ostré nesmyslné hrany a zákoutí, jak charakteristice, tak zvuku to jen prospěje. Současně jsme přesvědčen o tom, že užší čelní stěna díky tomuto řešení znovu přispěje k mírnému narovnání všech těch hrbů. Netvrdím, že nějaká změna ve výhybce by tyto konstrukční změny nevyvolala, ale ty změny zvukové budou buď neslyšitelné a nebo v rámci průseru zanedbatelné. Čili tam nějak se přikláním k tvému bodu 1. Bod 2 ne - na to mám fakt aparát, který se mnou dožije, protože dlší změna zvuku k lepšímu by znamenala milionovou investici a to již dále nehodlám podstupovat. Pokud se však podaří tyto tesly nějak dokopat do smysluplného stavu, nevylučuji bod 3 a tvoji podporu,a le bude to o čase. Bod 4 ne. Bastl jsem už pověsil na hřebík.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrh nové ozvučnice pro rekonstrukci Tesla 1PF067 08
PříspěvekNapsal: 04 srp 2020 19:23 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
No, jako bývalý majitel továrních a zároveň tester upravených 1PF06708 si troufám tvrdit, že v surovém stavu jim nepomůže nic, že to je zhola neposlouchatelné s jakoukoli ekvalizací a v jakémkoli prostoru. Basovat to nebasuje, a to tak, že vůbec. Trochu mě překvapuje, že tobě, zřejmě jako majiteli nějaké exkluzivní aparatury, to přišlo přijatelné. Protože jestli existuje nějaké audiofilské peklo, představuju si ho takhle nějak.
Na druhou stranu: Pokud ti tahleta hrůza přišla přijatelná po ekvalizaci, klidně se vykašli i na tu laděnou výhybku, protože by ti - pravděpodobně - krom práce a nákladů navíc vůbec nic nedala. Vyblbni se na pěkných škatulích a budeš to mít aspoň na koukání. Laděním totiž ty tebou zmiňované lokalizační fantomy z větší části vymizí. Protože to není dokonalostí reprodukce, ale právě naopak jsou to povětšinou projevy všelijakých zásadních vad reprobeden. Na tom je i postavená celá filozofie některých velmi drahých highendových produktů, kde se podobné redundantní jevy vydávají za přednost.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group