Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 19:54


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 13:16 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Zdravím všetkých audio nadšencov.

Momentálne prehrávam hudbu z USB cez multimediálne centrum Strong 202EMATIC. Problém je v tom, že OS Android TV signál prevzorkuje. Dá sa to ľahko overiť. Na USB vstupe môjho DAC mám stále 96 kHz,na S/PDIF stále 48kHz. Tak to je pri akejkoľvek nahrávke.DAC používam Topping E30. Z toho čo som sa dočítal, tak mi je jasné, že pri OS Android TV bit perfect nie je možný. Neviem posúdiť ako veľmi Android TV degraduje signál prichádzajúci do DAC. Chcel by som taký prehrávač,ktorý dokáže poslať signál z USB do DAC v nezmenenej kvalite. Podľa mňa sú možnosti buď iné multimediálne centrum,kde nie je OS Android TV napr. OSMC Vero 4K+(ak s tým ma niekto skúsenosť budem vďačný za názor),alebo HTPC. Podmienku mám len diaľkové ovládanie alebo ovládanie mobilom. Samozrejme aj cena je dôležitá tak 100 -150 €. Budem vďačný za každý názor alebo typ,prípadne odkaz, kde sa táto téma preberá.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 14:08 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
To je osud chudých hifistů, řešit něco, co můžu snadno ovlivnit místo toho, co je opravdu důležité, ale není to tak jednoduché/levné a v cestě stojí waf. Taky jsem to dělal.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 16:23 
Uživatelský avatar

Registrován: 01 říj 2013 13:13
Příspěvky: 62
Bydliště: u Olomóca
Kraj: ČR - Olomoucký
Tohle jsem řešil hraním z telefonu nebo tabletu přes aplikaci Onkyo HF Player. Ta umožňuje spoustu nastavení výstupu. Jediný co mi vadilo, je omezená doba hraní (výdrž baterie v zařízení) :) Jinak maximální spokojenost. Ono to asi není to co hledáš, jen další možnost jak hrát přes USB.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 18:12 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Ja používam k spokojnosti Raspberry Pi 3B+, k tomu HiFi Berry DAC Pro a software VOLUMIO. Je to celé v jednej malej krabičke. Dokonca mi to slúži aj ako NAS úložisko. Celé je to niečo málo cez 100 €.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 18:14 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Paf: A nestačí to zařízerní připojit k externímu zdroji napájení?

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 18:41 
Uživatelský avatar

Registrován: 01 říj 2013 13:13
Příspěvky: 62
Bydliště: u Olomóca
Kraj: ČR - Olomoucký
Nezkoušel jsem žádnou "USB rozdvojku" či dvojitý USB kabel jako byl třeba u externího hdd.
Netuším jestli by to vůbec šlo. Běžně se buď přes USB nabíjí nebo je připojen k DACu.
V dnešní době už ale v dílně ale mám multimediální centrum a to připojené na DAC.
Na dílnu to stačí, nemůžu to přehánět :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 úno 2022 20:58 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Tiež používam Raspberry Pi s OS moOde audio. Nemá lokalizáciu SK a CZ, ako Volumio, ale má viacej nastavení a lepšie mi vyhovuje aj jeho grafické rozhranie.

Ak Ti vyhovuje ovládanie cez webové rozhranie (PC, notebook, smartfón...), tak môžem odporúčať. Dá sa doplniť aj základné ovládanie cez diaľkový ovládač, alebo ovládanie cez dotykový displej.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 08 úno 2022 11:06 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Dík za odpovede. Raspberry Pi vyzerá zaujímavo.Musím si to trochu naštudovať, aby som sa v tom lepšie orientoval.
holmarc:máš k tomu poriešené aj diaľkové ovládanie?
emge: používaš k tomu externý USB DAC?
Každý ďalší príspevok poteší.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 08 úno 2022 11:31 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11102
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Kdyby někdo chtěl na pokusy, tak se mi doma nečinně válí tohle.
https://www.aliexpress.com/item/3298939 ... 4c4d6MoQcn


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 08 úno 2022 18:07 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Používam "interný" DAC Allo Piano 2.1 (dual mono mód) prepojený cez Allo Kali Reclocker:
https://www.allo.com/sparky-eu/bundle-kali-piano-2-1.html
RPi mám ešte starší typ 2B. Na prehrávanie audio súborov nepotrebuješ veľký výkon.

Raspberry je v podstate skladačka, má veľa príslušenstva (DAC...) a umožňuje rôzne kombinácie. Keď máš ale dobrý externý DAC, stačí Ti samotný "minipočítač" s prehrávačom.
Dobrý výber s lacnou dopravou máš na českom internetovom obchode. Nájdeš tam aj sady krabičkou, zdrojom... :
https://rpishop.cz/869-mini-pocitace


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 08 úno 2022 21:13 

Registrován: 14 bře 2010 18:20
Příspěvky: 253
Kraj: ČR - hl. m. Praha
jeté PI3 tu někde mám, možná dvě a určitě ho nepoužiju, jestli má někdo zájem..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 09 úno 2022 00:21 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
A jakej SW pro to Rbpi použít? Mám tady 2B+, s jakýmsi raspianem to bylo tragický, mám k domu i nějakej dac přímo zapojenej do Gpio, ale chtělo by to něco s web rozhraním, kde si nastavím, co to má přehrávat, nejlíp i internetový rádia...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 09 úno 2022 19:00 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Raspbian je "univerzálny" OS odvodený od Debianu. K prehrávaniu hudby sú "špeciálne" operačné systémy, je ich viacej.

Rozšírený je OS Volumio, ktorý je aj lokalizovaný od slovenčiny a češtiny:
https://volumio.com/en/get-started/
Ja osobne používam a aj odporúčam moOde audio:
https://moodeaudio.org/

Inštalácia je jednoduchá, stiahneš si "obraz" OS, nahráš ho na mikro SD kartu pomocou programu Win32 Disk Imager, kartu vložíš do RPi a nabootuješ. Monitor pripájať nepotrebuješ, stačí pripojiť RPi k lokálnej sieti cez LAN. Všetko nastavíš cez webové rozhranie z počítača cez webový prehliadač.
Ak nepoznáš pridelenú IP adresu, stačí zadať do príkazového riadka v prehliadači "volumio", alebo "moode"... Ako prvé sa Ti zobrazí úvodná obrazovka so sprievodcom nastavenia.
Cez webové rozhranie sa potom systém aj obsluhuje.

Cez Win32 Disk Imager si vieš urobiť aj zálohu svojho nastaveného systému. Môžeš si následne vyskúšať iný systém, a ak Ti nebude vyhovovať, ľahko sa vrátiš k predchádzajúcemu.

Zisti si vopred, aký máš DAC. Budeš to potrebovať pri nastavení.


Naposledy upravil emge dne 09 úno 2022 19:03, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 09 úno 2022 19:02 
Řádný člen

Registrován: 07 srp 2016 22:10
Příspěvky: 244
Bydliště: Dúbravka, Bratislava
Kraj: SR - Bratislavský
Diaľkové ovládanie k tomu nemám. Ale tá možnosť tam je. Používam soft Volumio a cez nastavenia sú tam na výber rôzne pluginy, aj IR remote plugin. Ja na ovládanie používam väčšinou mobil - ovláda sa to cez webové rozhranie - buď sa pripojíš k prístupovému bodu volumio, alebo volumio pripojíš do spoločnej siete so zariadením, cez ktoré chceš prehrávač ovládať. Používam druhú možnosť. Myslím, že na ovládanie je pohodlnejšie web rozhranie ako ovládač, ale to je vec vkusu.
Čo sa týka zdrojov hudby, podporuje prehrávanie z usb a sieťových diskov, internetové rádio a v platenej verzii aj bluetooth, tidal, cd.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 10 úno 2022 00:33 

Registrován: 12 bře 2016 21:13
Příspěvky: 1805
Kraj: ČR - Jihomoravský
to Emge: dík za podrobnej popis, ale při instalaci asi problém nevznikne, IT mě kdysi živilo, hlavní je tip na správnej SW. Vyzkouším a poreferuju.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 10 úno 2022 15:45 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
emge,holmarc-dík za detailné a zrozumiteľné vysvetlenie.Raspberry ma zaujíma čím ďalej tým viac. Ja som s IT nikdy nemal nič spoločné, ale snáď to nejako zvládnem.Dnes som dokončil UMD 365,takže nejaký čas sa budem venovať len počúvaniu.Zatiaľ ešte niečo poštudujem a nateraz som rozhodnutý,že si Raspberry zaobstarám.Ak niečo nebudem vedieť tak sa budem pýtať.


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 06 dub 2022 17:31 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Trochu doplním tému o Raspberry Pi.
Používam už starší typ 2B s 1 GB RAM. S "interným" DAC pripojeným priamo cez I2S (Allo Piano 2.1 zapojený cez Allo Kali recklocker) výkonovo s rezervou postačoval. Nebol problém nastaviť v ňom SoX k prevzorkovaniu na 32 bit./768 kHz. Ale nevyužíval som maximálne prevzorkovanie, nemalo žiadny prínos.

Po určitých testoch (s pozitívnym výsledkom) som sa rozhodol vyradiť (analógový) predzosilňovač a nahradiť ho DA prevodníkom s "funkciou" predzosilňovača. Kúpil som si Topping DX3 Pro+ (inšpiroval ma k tomu martin11), ktorý má niekoľko digitálnych vstupov a reguláciu hlasitosti. Ten pripájam priamo do koncového stupňa (zatiaľ) integrovaného zosilňovača.

Raspberry teraz pripájam k DAC cez USB a tu som už zistil limity výkonu. Pri nastavení maximálneho prevzorkovania sa objavilo vo zvuku občasné praskanie. Maximum, ktoré RPi 2B cez USB zvládne bez praskania, je 32 bit./192 kHz. A je tiež potrebné nastaviť CPU na "performance", teda bez variabilného taktovania.
Čítal som o tom nejaké diskusie a podobné problémy má aj verzia 3B. Súvisí s krátkymi výpadkami pri vysokom dátovom toku. Až verzia 4B tento "malý" problém odstránila. Má inak riešené USB (pribudla verzia 3.0) a oddelené LAN.

Nie je to žiadne zásadné obmedzenie, ja používam prevzorkovanie na 24 bit. a násobky frekvencií 44,1 kHz mám prevzorkované na 176,41 kHz, a násobky frekvencií 48 kHz na 192 kHz. SoX v moOde audio umožňuje nastavenie pre automatické prevzorkovanie podľa pôvodnej frekvencie s maximálnym limitom prevzorkovania.
Pri tomto nastavení som so zvukom veľmi spokojný a (zatiaľ) nevidím dôvod na výmenu RPi.
Chcel som však doplniť svoju predchádzajúcu informáciu o "dostatočnom výkone" starších verzií RPi. Výkon síce postačuje, ale má svoje limity.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 06 dub 2022 18:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 03 čer 2012 08:49
Příspěvky: 32
Bydliště: Považská Bystrica
Kraj: SR - Trenčianský
Ja používam taktiež Raspberry Pi 3B+ s nejakou tou zvukovou kartou, ale názov si už vážne nepamätám.
K spokojnosti mi to hrá s KODI asi 4 roky a ovládanie mám cez takéto niečo https://de.aliexpress.com/item/40000540 ... mainSearch


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 dub 2022 11:04 

Registrován: 16 črc 2021 22:06
Příspěvky: 128
Bydliště: Puste Čemerne
Kraj: SR - Košický
Emge vidím, že máš s RPi bohaté skúsenosti a rozumieš sa tomu.Ja som ešte RPi nemal v ruke, tak si myslím, že na začiatok môžem skúsiť Volumio. Až sa v tom trochu zorientujem,tak môžem začať experimentovať. Zaujíma ma Tvoj názor či je lepšie kvôli kvalite výstupného signálu použiť k RPi externý DAC (Topping), alebo interný (Allo Piano 2.1 zapojený cez Allo Kali recklocker) . Ak som správne pochopil, tak do budúcna to chceš poskladať takto -RPi-Topping(ako predzosilňovač)-koncový zosilňovač-repro(v tvojom prípade Totem 100 B). Takto predpokladáš, že z toho dostaneš maximum?


Nahoru
Online Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prehrávanie hudby z USB
PříspěvekNapsal: 07 dub 2022 17:53 

Registrován: 08 srp 2018 20:36
Příspěvky: 243
Kraj: SR - Košický
Netvrdil by som, že bohaté, ale RPi používam už niekoľko rokov. Najskôr to bol len doplnok k CD prehrávaču, dnes je to už hlavný zdroj audio signálu.
Hlavne sa mi páči tento systém. Na rozdiel od (HT)PC je to jednoduchý systém bez nepotrebných aplikácií a zbytočných procesov (ako vo Windows) a vystačí si aj s jednoduchým hardvérom bez výkonného zdroja, "robustného" hardvéru s potrebou aktívneho chladenia..., ktoré sú zdrojom rôznych rušení. A nepotrebuje ani monitor.
Na rozdiel od špeciálnych "stremerov" je to zasa variabilné riešenie s možnosťou výberu softvéru, s rôznymi možnosťami nastavenia, s veľmi dobrou softvérou podporou a jeho neustálym vývojom.

Pri DAC záleží hlavne na jeho kvalite. Pri Toppingu a Allo Piano sa dajú nájsť drobné rozdiely, ktoré však nie sú kvalitatívne. Obidve riešenia sú kvalitné.
I2S je však je však jednoduchšie rozhranie, cez ktoré je DAC pripojený priamo k procesoru. Sú 2 typy DAC - slave a master. Slave preberajú časovanie priamo z RPi (sú synchrónne). RPi má však nepresné "hodiny", čo znižuje výslednú kvalitu. Tento problém rieši práve ten reclocker, ktorý má vlastné "hodiny" a opravuje časovanie. Zároveň slúži ako "izolátor", je k nemu pripojený zdroj a cez neho je napájaný DAC aj RPi.
Master DAC má vlastné "hodiny", takže nepotrebuje "reclocker".

Cez USB je asynchrónny prenos dát a DAC má vlastné "hodiny". Kvalitatívne to nie o nič horšie, ani lepšie. Výsledok záleží len na DAC a nastavení zdroja signálu (prevzorkovanie...). USB však môže byť aj zdrojom rušenia, to treba často riešiť. Je lepšie použiť oddelené napájanie DAC, prípadne použiť nejaký "izolátor". Klasické PC však bude (väčšinou) viacej zarušené, ako RPi.

Pokiaľ ide o ďalšiu časť otázky, ja to už tak používam. Integrovaný zosilňovač som rozdelil a Topping som zapojil priamo do koncového stupňa cez "main in" vstup. A je to tak jednoznačne lepšie. Zvuk je detailnejší a dynamickejší.
Aj RPi s Allo DAC som to už mal tak zapojené. Len som potreboval vyriešiť, ako pripojiť aj CD prehrávač a ako pohodlnejšie ovládať hlasitosť. Už som uvažoval nad pasívnou reguláciu cez relátka a prepínačom vstupov. Keď som sa však pozrel na Tvoj DAC, zistil som, že to je práve jednoduché riešenie môjho problému.

Volumio je dobrý systém, tiež som s ním začínal. Postupne sa však jeho autori začali viacej zameriavať na on-line platené streamovacie služby, ktoré ja nevyužívam. A z nastavení ubudli niektoré nastavenia pre môj DAC (dual mono), takže som ho už prestal aj aktualizovať.
Vyskúšal som moOde audio, ktorý ma práve v minulosti nezaujal, a zistil som, že "prešli veľký kus cesty". Je to presne to, čo mne vyhovuje.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group