Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 18:13


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo "TM3110"
PříspěvekNapsal: 03 úno 2015 10:13 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Po velkým úspěchu menšího 3-pásma s až překvapivě dobrým zvukem (na to, z čeho to je a jak to vzniklo) přemýšlím nad využitím ARN738 s osvědčenou středovýškovou konfigurací - ARE5808 + VIFA 5DR51441. Tenhle nápad samozřejmě není nový, probíralo se to tady už před nějakým časem. ARN738 je zajímavý starý reproduktor (imo zajímavější, než jeho 12" novější bráškové), mezi lidma relativně rozšířený...naneštěstí totálně zabitý v bednách jako 1PF06708, kde zdaleka neukáže, co umí.

Diskuze k projektu navazuje zde: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 99&start=0


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 10 čer 2015 20:44, celkově upraveno 2

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: TM3110
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2015 09:58 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Předkládám výsledky simulace pro soustavu TM3110. Co k tomu celýmu říct?
V první řadě asi to, že ARN738 není na práci popravdě nic příjemnýho. Hezky hraje naspodu, nad 500Hz ale dělá děsný bordel, na jednoduchou výhybku se strmostí 12dB/okt můžem rovnou zapomenout. Navázání na ARE5808 je s odřenýma ušima (i když samotné uši na ARN738 odřené nebývají). Je to pro ten elipťák už docela nářez...no s výhybkou 3.řádu to zase tak špatné nebude. Na 1,5kHz je v charce vidět propad - difrakce vlivem umístění střeďáku, mimo os to zanikne, takže se nad tím netřeba nijak vzrušovat. Celá charakteristika je jinak dosti zubatá, což jsou opět difrakce, protože bedna byla hranatá. Kdo si srazí hrany, nebo zaoblí, bude to mít hladší. Kdo si střeďák umístí tak, aby nebyl ze tří stran ve stejný vzdálenosti od hrany bedny, bude to mít bez propadu na 1,5kHz v ose. Finálně by to mohlo hrát dosti dobře. Určitě tomu nebudou chybět basy (pokud bude objem bedny těch 50-60L)...v rámci možností se tedy očekává plnokrevní, dospělý zvuk.
Výhybku jsem se snažil zachovat co možná nejjedodušší, bez dodatečných kompenzací, no jak už jsem psal, kvůli nízké děličce a sfázování jsem musel sáhnout po vyšší strmosti dělení...obnáší to zhruba jednu cívku a jeden kondík...hodnoty součástek basové a středové větve jsou už dosti vysoké a proto je potřeba počítat s poměrně vysokou sumou za součástky...Holt, kdo chce větší bednu, musí si ve všech směrech připlatit.
P.S.1: Poprosím, aby jste se vyhli otázkám typu: "Jak to hraje ve srovnání s Totem 100 apod. " Poslechněte si, uvidíte...k tomuhle já se odmítám veřejně vyjádřovat.
P.S.2: Slíbené obrázky ze simulace a schéma zapojení:
Pozn. 17.12.2015: U basáku a střeďáku je polarita uvedena tak, jak je skutečný + pól reproduktoru. U výšky jsem jako + pól bral výlisek na faceplatu, ne skutečný + pól. Kdo se orientuje dle červený tečky, ať polaritu výškáče oproti schématu prohodí.
Edit 01.11.2016: Úplně jsem zapoměl, že jsem před časem vytvořil upravenou verzi výhybky. Změny nejsou nijak fatální, zapojení se nemění. Jen se zvýšila hodnota první cívky před basákem, čím se víc kompenzuje baffle-step, následně se upravilo zatlumení středů a mírně se snížila i dělička střed-výška.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 13 pro 2020 13:43, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 2 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group