Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:37


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 06 lis 2016 12:45 

Registrován: 20 čer 2015 16:43
Příspěvky: 56
Kraj: ČR - Ústecký
Zdravíčko. Nedávno jsem ze zvědavosti a nudy narazil na BC 21SD115 a docěla mě zarazilo jejich měření, kde narvali tohohlee drobka jen do 130l bedny s docela malým průřezem basreflexu (333 cm2). Co na to říkáte, jestli je to možný ho takhle provozovat, tak bych nad ním začal víc uvažovat než nad 18", kterej s boudou výjde na podobnou hmotnost. Odkaz na produkt http://www.bcspeakers.com/products/lf-d ... /21ds115-8


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 07 lis 2016 02:37 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
No to je spíš omyl takto laděný box pro 21". Ladit 21" na nějakých 40Hz mi moc smysl nedává a takto malý br samozřejmě velmi brzo začne ztrácet účinnost. Nicméně ten reproduktor bude spíš vhodný do horen než-li do bassreflexu.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016 00:25 

Registrován: 20 čer 2015 16:43
Příspěvky: 56
Kraj: ČR - Ústecký
Takže vlastně ta novinka moc použitelná nebude.. Proč teda dělaj měření na takový bedně, kvůli tomu, aby to vypadalo na oko hezky? Zrovna jsem byl tak hezky nadšenej že bych ho mohl pořídit a udělat mu budku podle jejich měření :/ Jaký je teda ideální ladění na 21" repro? Pokouším se něco nasimulovat ve WinlSD u 21" s laděním okolo 36Hz. Sice s jiným 21" ale všechno jsou almary přes 200l.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016 10:28 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Dělaj to proto, abys hned věděl, jak se to chová v nejběžnějším typu ozvučnice. Mají to tak u všech (středo)basáků, takže si člověk může už jen z obrázku udělat dobrou představu, s čím má tu čest.
Nepoužitelné to není, pokud někomu stačí menší rozsah na spodku, tak mi to naopak přijde jako velice zajímavej reprák, ze kterýho jde vytáhnout hodně vysoký SPL v malý budce. A nebo jak píše Martin, pokud si umíš odladit nějakej hornovej projekt.
Ostatní 21" opravdu můžou potřebovat cca. 200l, takovej 21SW115 bych dal klidně ještě do větší a ladil lehce nad 30Hz, aby člověk využil potenciál. To je úděl větších repro (měl jsi tu bestii vůbec v ruce? Víš co je ta 21" za hovado??), taky si přece nestěžuješ, že např. 12" vychází moc velká 40 litrová ozvučnice, že seš zvyklej na 10 litrový z 8"...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016 14:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
To nikdo netvrdí, že reproduktor není použitelný. Jen bych jej primárně viděl spíš jako vhodný do horen. Do bassreflexu osobně raději dávám reproduktory s vyššími Q. Tohle bude mít asi dost tvrdý zvuk a nedostane se z toho takový ten příjemný měkký bas. Ale samozřejmě se můžu mýlit. Ten box co tam mají není měření, ale jen simulace, u většiny reproduktorů ty simulace co tam mají, smysl dávají. Takovýto box pro 21" mi nedává smysl. Dosažení vysoké SPL bude bránit nedostatečná plocha bassreflexu. V takovém boxu se ani zdaleka nevyužije x-max toho reproduktoru, takže jistě nebylo úmyslem vyrobit reproduktor do takové bedny. Ovšem nic nebrání tomu, dát si ten reproduktor do nějaké rozumněji laděné bedny. S naprostou většinou 21" se dá vejít do těch 200l, zvlášť pokud to ladíš takto vysoko na 36Hz.
Každopádně ber v potaz, že většina 21" je méně citlivá než naprostá většina 18", takže je třeba to opravdu nakrmit.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 08 lis 2016 18:29 

Registrován: 20 čer 2015 16:43
Příspěvky: 56
Kraj: ČR - Ústecký
Co jsou koukal u BC, tak bedna pro 21SW115 má nějakejch 266l bez basreflexů a cca 15l objemu repra. Nějak si velikost nedokážu představit, jedině poskládat na tvar nějaký bedny a pak to ani nebude vypadat tak velký jako množství litrů. Jinak bymě zajímalo, jak berou simulátory litráž, mě příjde, že počítaj s čistou ber nátrubků a vloženýho repra..


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 05 led 2017 09:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Samozřejmě. Simulátor přece nemůže vědět, jak to postavíš, jestli bassreflex bude vně bedny, vevnitř bedny, tenkostěnná trubka, nebo tlustá fošna ve stylu přepážky. Všechno musíš přidat a objem si navrhnout a dopočítat podle reality.
Takovýhle reproduktor v malém objemu s malými bassreflexy je vpodstatě jen na ukazování a ohromování laiků. Nebude to pod 70Hz hrát tolik jako dobře odladěné 18" řešení.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 05 led 2017 12:10 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Naopak, tenhle pták v malé ozvučnici (na poměry 21") tlačí už od 40Hz jako kráva a jde to postavit tak, že dřív dojedeš na tepelný limit cívky (jakkoliv velkorysý je, sic!) než na limit xmax ;)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 05 led 2017 12:36 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
To se pořád nevylučuje s tím, co píšu.
Měl jsem namysli účinnost menšího bassreflexu, který tam dole pod 50Hz postupně s frekvencí přebírá funkci reproduktoru. Pokud je malý, tak prostě hrát víc nebude. Ani plocha reproduktoru, ani výchylka reproduktoru, ani příkon, nic z toho to nevyřeší.
Já jsem si to simuloval, a vidím že 21" je v tomto pásmu ve stejně malé budce asi o 0,5-1db citlivější než 18SW115, co mám. To ovšem jen při velmi omezeném příkonu do cca 1000W. Nad to se jeho výhoda úplně rozplyne, pokud ho nedáš do bedny pořádnější. 160-170l, s bassreflexem o průřezu alespoň. 500mm2, lépe 750mm2.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 05 led 2017 14:12 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Výhoda 21" je především v pásmu pod 35Hz, kde se na plno využije potenciál té plochy v kombinaci s velkou výchylkou, citlivost mají kolikrát menší než ty 18", to je hold daň za těžký kmitací systém. 21SW115 nepotřebuje nijak zvlášť velkou almaru, ovšem určitě větší než těch 160-170l.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 05 led 2017 14:49 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ano, tomu všichni rozumíme. Rozebíráme tu spíš ten "exotický přístup".
Když máš prachy, tak se cpaní většího reproduktoru do menší budky může vyplácet. Menší zkreslení (menší výchylka), lepší GD, atd. Optimum toho reproduktoru je samozřejmě jinde, ale když už jsme u toho rvaní velké zvěře do malé klece, tak aby to alespoň smysl mělo - měřitelný nebo viditelný/slyšitelný rozdíl. Tady to ve 130l a titěrném bassreflexu nemá smysl pražádný.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 07 led 2017 01:13 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
No, zkusil jsem si tu 21SD115 nasimulovat ve 150l a to už vypadá vcelku dobře použitelně, je třeba udělat čelní stěnu o co nejmenší ploše, aby se nahnala hloubka a vešel se tam bassreflex. Citlivost je dost slušná. Proudění v BR sice není už zrovna laminární, ale stále snesitelné. K tomu Powersofťácký modul DigiMod 3000PFC a bude z toho hezký kompaktní ultra výkonný sub, nad to pořádné satelity s 12" a bude z toho hezký kompaktní a docela výkoný PA. Jedinou vadou na kompaktnosti je, že ta bedna musí být, kvůli té 21", poměrně široká, takže na nošení v jednom je to furt takové nic moc. A úplně nevím co od té 21SD115 očekávat po zvukové stránce, obvykle si vybírám reproduktory s dost odlišnými parametry.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 07 led 2017 02:37 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
No je to jednoduchý, v tak malý budce to klidně může být laděný klidně pod 35 Hz, sice s velkým poklesem, ale s tím, že to pak dotáhneš processingem, což bude imho OK, páč bude rezerva v xmax díky tý menší budce. Já bych se toho nebál. Každopádně ta 4.5" a zároveň 4.5 mH :) cívka už z principu bude fungovat jako dělička, čímž jsem si odpověděl na moje udivení, že nad 200 Hz už to vlastně nehraje :) :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 07 led 2017 03:00 
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:59
Příspěvky: 3057
Bydliště: Praha-západ
Kraj: ČR - Středočeský
Musí to být laděný spíš blíž ke 40Hz, aby ten BR měl jakou rozumnou plochu. Nicméně 35Hz/-3dB by se z toho s processingem mělo dostat. Samozřejmě řeším PA použití, ty jako hifista si tam můžeš dát BR s menší plochou a níž laděný.

_________________
Martin S. ::::: MS sound
http://ms-sound.cz


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 07 led 2017 10:15 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Objem budky a plocha bassreflexu bude určovat, to se tam dole může dít. 18" reproduktor takovou malou budku umí využít do maxima. Jediné, co se dá nahnat, je citlivost nahoře, a Martin na to jde dobře - kratší bassreflex uvolní víc objemu pro budku, tím ještě stoupne citlivost na basech, a tedy z reproduktoru se vymáčkne víc za ty peníze.

Přenositelnost 21" je opravdu horší. Možností jak řešit přenositelnost je víc. Nicméně jedna stěna co nejtenší - akorát na míru té 21", a madla velmi blízko kraji, aby při chytání nebylo potřeba bednu "obejmout".
Až jste mě namlsali. Já už jsem se Martinovi zmiňoval :-D :-D
Jenže u mě by to opravdu byl jen takový pokojový gadget, a overkill všech overkillů.
Už takhle mi praská sádrokartonový strop, když kolegům ukazuju, co to umí ještě na 12Hz. :twisted:

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 08 led 2017 23:27 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ne, že bych do toho přímo po hlavě šel, ale proč nezkusit nahodit udičku... Trošku mě to hovado láká.
viewtopic.php?f=18&t=6989

//Trošku jsem ten reproduktor zkoumal v detailu, a našel jsem následující:
1) Menší průměr magnetu než má 18SW115, menší díry větrání. Parametr "Flux density" by tomu odpovídal. Prostě menší. Říkám si, zda to tam není víc natěsno (i menší mezera v mag.poli). Reproduktor je to veliký, snad se membrána za roky nepronese u tak přesného řešení, nedejbože aby to začalo drhnout.

2)Menší styčné lepené plochy na kmitacím systému.
Jmenovitě závěs k membráně, ale třeba i něco dalšího. Očividně snaha snížit hmotnost kmitacího systému. Snad to adheziva podrží bezpečně, a nejde tu čistě o katování kostů. No, u hornových systémů už bych začínal mít obavy.

3) Hliníková cívka. Všechno to jistě má smysl v úspoře hmotnosti kmitacího systému a zlepšení účinnosti tak jak píšou v popisu, ale chťa nechťa je to proti SW verzím tak trošku v některých aspektech okleštěné. Pravdou je, že IPAL coby vlajková loď, má také hliníkovou cívku. Asi se to lépe vine podle potřeby impedance vs BL.

Tyhle rozdíly asi na ucho poznat nebudou, a jen těžko se tomu dá říct kvalitativní snížení - Nicméně teď oproti výrobě to můžu vidět z té druhé strany. "pocit kvality a hojnosti" je pro zákazníka občas důležitější než kvalita samotná.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 00:05 

Registrován: 20 led 2009 23:43
Příspěvky: 1745
Jsi blázen, na co chceš víc než tu SW18? :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 09 led 2017 00:18 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
...Mi neříkáš nic nového... :lol:
No víc asi z toho principu a titulu, že prostě může víc. Zatižitelnost je sic stejná, ale výchylka při stejném SPL menší. Menší zkreslení, lepší GD, větší citlivost. Půjde to bezeškod dotáhnout o pár Hz níž, a ten zjev, který vystraší kohokoli z okolí konzumní společnosti, k nezaplacení.
Definitivní řešení basové otázky univerzálního charakteru, príma pokojovej gadget. Za tu cenu už je mi asi jedno, jestli toto nebo 21SW152. Ale neumřu s pocitem, že jsem si něco upřel kvůli ušetření pár korun. Ještě si pohraju se simulacema...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 15 led 2017 18:44 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jen jsem si tak v Eagle hrál...

620x640x750mm (ŠxVxH), bassreflex 165l, 180mm trojúhelníky.
Ladění na surovo 35Hz, po zatlumení by mohlo spadnout kolem 32Hz.
Vnější objem 297l (MT18SUB má 288l). Jeden magor to do auta naložit zvládne.
Samo, nejsou tam zakreslená madla, všechny výztuže atd...

Obrázek

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: B&C Speakers 21SD115
PříspěvekNapsal: 30 led 2017 22:38 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
This is not a toy, Neodymium magnet alloy! :lol:

Vzal jsem ho tak spěšně nepřesně před spaním:

Obrázek

Už ve free air bylo jasně cítit, že si se 30Hz poradí velice dobře. Podstatný bude charakter zvuku nad 60Hz...
Také velké díky Martinovi za svižné opatření.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group