Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 21:44


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 02 dub 2017 23:03 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Začal jsem s tím v jiném vlákně, trochu nesystematicky. Tak znova zde -

Klasické čtyřpásmo v osazení:

Harwood Acoustics AM 20
HiVi Research TM1A (samotná 2" kalota)
Dayton Audio DSA175-8
Dayton Audio DCS385-4

Můžete si to zkusit posčítat, mně to vychází za repráky se vším všudy tak okolo 17 - 18 tisíc na pár beden. Výhybky těžko říct dopředu, může to být tak okolo 6 tisíc/pár. Plus nějaká nutná bižuterie, bez ozvučnic tak celkem okolo 26 tisíc. Za pořádný bedny.

Rozměry zhruba 42 x 45 x 80 cm. Počítá se s tím, že to bude stát na nějakém podstavci, kvůli optickému odlehčení, a že část čela, kam přijdou střeďáky a výškáč, bude připravená na CNC, mj. z montážních důvodů. Zbytek obyčejný kvádr. Budu to stavět tak jako tak, tak jen oznamuji, že je možnost se přidat. Sám tam budu mít starou 6" Vifu na místě dolního střeďáku, což byly výborný repráky, ale ty se dnes už opravdu špatně shání, i když občas se někde objeví. Ten Dayton bude ale víc než slušnej. S tou středovou kalotou HiVi mám taky výborný zkušenosti, ta je mimořádně dobrá, jen dostupnost by se asi musela ověřit (případně i verze DMN-A) - mám je doma, takže osobně mě to netrápí. Ten AMT výškáč je čistě z rozmaru a protože to bude hezky vypadat, a krom toho lze dát tyhle repráky blízko k sobě. Spodek bude s tím 15" v uzavřený ozvučnici naprosto dokonalej. Pro mě to je víceméně zužitkování věcí, který mi tu už delší dobu leží ladem, nicméně výsledek očekávám vynikající - tohle je taková oddechovka, žádná velká věda ;)


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 03 dub 2017 05:09 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Tak oproti Bartoliho B2-kám (myslím, že tak se jmenují) je asi všechno malý. Mám něco podobně velkého doma (čelo 450x710 mm) a můžu říct, že to vůbec není nějaká hrozná obluda. A tohle vypadá slušně, osazení myslím v dané ceně hodně dobrý. Kdo chce velkou, plnokrevnou klasiku, tak si myslím ani nemá o čem přemejšlet.
Si se pro tentokrát rozhod pro bedny se širokým vyzařováním? :)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 03 dub 2017 08:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
TheLastUnicorn píše:
A tohle vypadá slušně, osazení myslím v dané ceně hodně dobrý.

Píšeš to tak, jako kdybys věděl o lepších, bez ohledu na cenu :)
Jsem přesvědčený, že takovéhle osazení už je přesně v místě, kde se ta křivka závislosti kvalita/cena ohýbá. Dokážu si tam samozřejmě představit repráky ještě několikrát dražší, ale se skutečným zvukovým přínosem už jen zcela marginálním, pokud vůbec. Je to 4-pásmo, nároky na měniče se snižují s rostoucím počtem pásem, a tyhle jsou opravdu povedený - všude tam, kde budou hrát.

Citace:
Si se pro tentokrát rozhod pro bedny se širokým vyzařováním? :)

Musím sdělat přebytky a taky se trochu odreagovat od těch šíleností, které mám mimo to rozdělané. Tohle je krásně předvídatelné. Myslel jsem, že zatím vydržím s nějakým malým šustítkem, ale velká bedna je velká bedna.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 03 dub 2017 20:50 

Registrován: 22 dub 2012 10:39
Příspěvky: 42
Kraj: ČR - Plzeňský
Marceli, Ty to snad budeš stavet s klasickou výhybkou? Tentokrát zadne DSP?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 03 dub 2017 21:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Tentokrát žádné DSP. Kdo dělal pasivní výhybky, ví, že to má svoje kouzlo dobrodružství. Práce s DSP je až trapně jednoduchá. A hlavně, nejsem blázen, abych něco provozoval s osmi koncákama. A dělat to napůl se mi nelíbí, ta výsledná jednoduchost pasivu mi vyhovuje víc a víc. Já už tu elektroniku tak nežeru. Dělám i na konstrukcích, který se bez DSP neobejdou, ale to není tenhle případ.

Pasivní výhybka je takový srdce bedny. Bez ní to nějak není ono, čistě pocitově, i kdyby to mělo hrát sebelíp ;)
A především tam chci kondenzátory s nápisem MADE IN BRITAIN :D

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 04 dub 2017 19:50 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Dayton DSA175 - BL(x) a SPL(f)
Zamýšlené pásmo zhruba 200 Hz - 1 kHz. Aneb co se taky dá koupit za dvanáct stovek.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 04 dub 2017 21:45 
Uživatelský avatar

Registrován: 14 zář 2012 22:23
Příspěvky: 40
Kraj: ČR - Ústecký
To vypadá hodně dobře!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 05 dub 2017 10:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Nějaké měření k výškáči je tady:

Hobby HIFI 03-2013
Klang&Ton 03-2014
Datasheet

Je to pořád ještě relativně malé, takže bez problémů (horizontálně bych řekl v pohodě, vertikálně tak na hraně).
Klidně by tam mohla být nějaká příhodná 1" kalota s malou přírubou, takových ale moc není. Až do 10 kHz to směruje jen velmi málo, což je samozřejmě dobré. Taky to nemá žádný zvukovůdek, který to nahoře jinak trochu kazí, jen díry a hned pod tím membránu. Mám je delší dobu doma, ale ještě se mi nepodařilo je víc testovat. Jsou ale hezký, je to kovový, takže to ani nevypadá jako úplná cetka :)

Za tohle se mi už teď utrácet nechtělo, byť je to horizontálně mimořádně dobrý, asi nejlepší, co jsem kde viděl - samozřejmě protože je to uzounký. Měřil to nedávno Dickason ve Voice Coil. Nevím ale, jak by to vypadalo se zkreslením, a vertikálně už to trochu ztrácí.

S AM 20 a tou 2" kalotou se dostanu na rozteč 75 mm, což je docela dobré. Nevím, kolik to je u Vividů :)

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 08:21 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Jo a abych nezapomněl - samozřejmě, že takovou konstrukcí se sleduje i pokud možno konstantní směrovost! :)

Jakmile to má být široce vyzařující (přímovyzařující), tj. tak, aby si to udrželo nějaký přiměřeně nízký index směrovosti pokud možno přes celé akustické pásmo, nezbývá, než to takhle poskládat z většího množství postupně se zmenšujících repráků. Ten počet čtyři už bývá dostatečný pro plnorozsahové bedny bez větších omezení, občas se to povede i u třípásma, ale pak nároky na jednotlivé měniče dost narůstají a může to klidně vyjít i dráž, než to čtyřpásmo (taková 3" kalota od ATC, která to opravdu dokáže, stojí jedna asi 15 tisíc).

Bastlíři se zájmem o věc ale tohle většinou dobře ví, to jen různí hifiexperti a garážoví výrobci beden s noblesními názvy, vysokým leskem a cenou, v tom typicky trochu tápou :)

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 09:16 

Registrován: 04 dub 2017 21:48
Příspěvky: 3
Kraj: ČR - hl. m. Praha
Jj, na tu konstantnu smerovost su urcite zvedavi viaceri sledujuci...

Z nacrtku hranatej skatule sa na prvy pohlad zda, ze ozvucnicu zaoblovat neplanujes. Nebude to vadit? Resp. mas v plane ju umiestnit do steny?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 09:26 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Upřímně řečeno, neplánuju a asi to trochu vadit bude. Ne, normálně volně stojící bedny.

U takhle velký desky se mi to zaoblovat vůbec nechce, spokojím se jen s rozmístěním repráků tak, aby to pokud možno nedělalo vyložené brikule. To se tím dá trochu ovlivnit. To zaoblení by muselo být poměrně masivní, aby mělo vliv, a navíc se mi hranatý bedny líbí.

_________________
https://at-horns.eu


Naposledy upravil mabat dne 06 dub 2017 09:34, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 09:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5318
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Zase na druhé straně hranatá bedna je hezčí a ke konzervativnímu čtyřpásmu se hodí, já bych ty difrakce přijmul jako daň z dobové stylovosti. Tenhle projekt se mi hodně líbí.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 09:35 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Přesně.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 11:58 
Uživatelský avatar

Registrován: 14 zář 2012 22:23
Příspěvky: 40
Kraj: ČR - Ústecký
mabat píše:
... To zaoblení by muselo být poměrně masivní, aby mělo vliv, a navíc se mi hranatý bedny líbí.

Kdyby sis to rozmyslel, tak mám k dispozici frézy R25, R32 a nějakou s proměnným rádiusem.
Tuším že R10 + 32.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 14:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Asi ne, bude to stát na podstavci z jeklů, tzn. všechno bude hranaté, pravoúhlé. To zaoblení tam zkrátka nezapadá, vypadalo by to blbě.
Kdybych chtěl nekompromisní bednu, postavím něco úplně jiného :)

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 15:00 

Registrován: 22 dub 2012 10:39
Příspěvky: 42
Kraj: ČR - Plzeňský
A provedení - dost čast jsi zmiňoval, že se Ti líbi preklizka. Onehdy tu byly i fotky hodně povedenyCh beden s černým celem, za boha si nevzpomenu na znacku. Taky ani nepatrný zaobleni.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 15:05 
Uživatelský avatar

Registrován: 19 srp 2011 09:39
Příspěvky: 1032
Kraj: ČR - Středočeský
Překližka je jistě možnost, a nejspíš na ni i dojde - odýhovat to sám asi nezvládnu, stříkat takovou plochu se mi moc nechce (ale nemuselo by to vypadat vůbec zle), takže asi to tak dopadne, spoje na pokos a zepředu zapuštěný rámeček s nějakou tmavší látkou. Ale až tak jsem tohle ještě nepromýšlel, zatím řeším základní akustiku a těším se na tu výhybku.

- I když, rámeček, ono to tak snadné taky nebude. Ten kalotovej střeďák nejspíš nebudu utápět tolik, aby nepřečníval rovinu čelní desky.

_________________
https://at-horns.eu


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 15:42 
Uživatelský avatar

Registrován: 12 dub 2014 16:06
Příspěvky: 363
Kraj: ČR - Jihomoravský
Rotr, asi to bylo ATC.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 15:45 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Taky jsem teď zvolil pro změnu bukovou překližku. Právě kvůli tomu, že jí už stačí jen obrousit, namořit a nalakovat.
Klasika je fajn, třeba bedny od ATC vyloženě žeru.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřpásmová klasika
PříspěvekNapsal: 06 dub 2017 18:08 

Registrován: 22 dub 2012 10:39
Příspěvky: 42
Kraj: ČR - Plzeňský
Kocour: dik, to je přesně ono, moc pekne


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 107 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group