Poslední návštěva: Právě je 19 dub 2024 22:48


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 3-pásmo "SMD3100"
PříspěvekNapsal: 25 zář 2017 14:39 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Rozhodl jsem se udělat další zbytečnou bednu...nebo jsem i zareagoval na několik dřívějších i současných požadavků. URS3100 je docela úspěšná konstrukce, ale samozřejmě nikdy nelze vyhovět všem. Často jsem byl dotazován na o něco méně hlubokou a objemnou bednu, nebo uzavřenku s možností umístění blíže ke stěně (třeba na závěsnou poličku), soustavu podobnou URS3100, s moderníma měničema podobné ceny jako u URS3100, ale bez nutnosti kupovat to venku...no co říct, protichůdné požadavky.
Rozhodl jsem se tedy vytvořit středně velkou až větší, ne moc hlubokou regálovku, uzavřenku s levnými měniči dostupnými v ČSSR. Nebyl to lehký úkol, protože je docela problém sehnat vhodný basák. Aby to skutečně vypadalo jako URS3100, chtěl jsem 10". Co ale bude rozumně fungovat v cca 30L closed, trochu i zabasuje, nebude stát "majlant" a nebude se to muset tahat zvenku? Volba nakonec padla na SAL SBX2530, o němž jsem měl zezačátku pochybnosti, ale dá se říct zbytečně. Za 25€ je to OK. K němu jako střeďák jsem vybral Monacor SPP-110/8 s přidaným prstencem a nad tím bude nejspíš Dayton ND25FW. Měniče jsem vybíral i z hlediska jednoduché montáže s jednoduchým zapouštěním - bez uší a různě jinak tvarovaných košů (SPP-110 se zapouštět nemusí). Uvidím, co přinese měření. Dle toho bude pokračování...

Edit 02.11.2017
Tak jsem se rozhodl zveřejnit výsledky těchto beden, který poslouchám už asi 2 týdny, jak s Luxmanem L-410, tak s Teslou B73. Při návrhu výhybky se to pochopitelně neobešlo bez některých kompromisů, jelikož koncepce beden je taková, jaká je. Není to žádný TOP hájend, ani se to na něj nesnaží hrát. Přesto si myslím, že hrajou velice obstojně a rozhodně poslouží jako velmi slušná náhrada za různý starý Tesly apod. Cílem bylo udělat skladný regálovky uzavřeného typu s alespoň 10" dole, co možná nejjednodušší a za přijatelné peníze. A to se myslím celkem povedlo. Už dopředu říkám, že tohle nebylo myšleno jako konkureční bedna pro URS3100 nebo LSM.
Než přejdu k samotným obrázkům s grafy a výkresům, tak několik poznámek ke konstrukci:
1. Ozvučnici lze řešit jako regál, nebo sloup, uzavřenku i bassreflex od minimálního pracovního objemu pro basák od 30L (closed) až po cca 70L (bassreflex). Dodržet samozřejmě rozmístění měničů od horní hrany bedny, středové osi a celkovou šířku. Jinak může být klidně vyšší, hlubší,... Kdo by měl zájem stavět jako větší bassreflex od objemu 50L, hoďte mi SZ a napíšu vám optimální ladicí frekvenci, případně rozměry roury. Co se tlumení týče, tak tlumit krom předku všechny stěny cca 4-5cm tlustým rounem, případně možno i lehce naskládat tlumicí materiál v celém objemu (jen u uzavřenky). Jinak nemá ozvučnice žádné záludnosti.
2. Basák: SAL SBX2530(BK), není o čem psát, už se v tomhle vlákně probíral dost.
3. Střeďák: Monacor SPP-110/8 posílený magnetem. Pracuje v uzavřené komoře objemu cca 0,8L tlumené vatou v celým objemu. Samotný reproduktor, kastlík Visaton i přídavný feritový prstenec lze koupit u Lukysse v Reproobchodě.
http://www.reproobchod.cz/monacorspp1108-p2043
http://www.reproobchod.cz/magnet-kompen ... 17mm-p3407
http://www.reproobchod.cz/visaton-ak-10-13-p3143
4. Výškáč: Dayton ND25FW-4, velmi dobrý a levný tweeter v horničce, osvědčil se již u tuningu 1PF06708. Opět má Lukyss v Reproobchodě.
http://www.reproobchod.cz/dayton-audio-nd25fw-4-p3932
5. Výhybka: Je jednoduchá, bez zvláštností, krom přepínače úrovně výšek, který si tam můžete a nemusíte dávat. Ovlivňuje výšky nad 10kHz o cca +-2dB a tím mění brilanci. Standardně lze místo přepínače prostě jen dát paralelní kondenzátor do hodnoty 3,3uF podle vkusu každýho soudruha. Kdo chce maximum výšek, může kondenzátor vypustit.
Cívky doporučuju vzduchový, nejsou tam nijak brutální hodnoty, že by to muselo být na železe, krom cívky před basákem. Tam je vhodný to mít na trafoplechách kvůli menšímu odporu.
Kondenzátory svitkový, krom 33uF v basový sekci - ten klidně bipolár. Opět tam krom tohohle jednoho kondu nejsou žádný katastrofální hodnoty, aby mělo význam tam strkat něco jinýho, než svitek.
Odpory: Drátový, 2R7 v basový sekci na 10W, ostatní postačí 5W.

Poslechová os: Bedny jsou laděny pro poslech 30° od osi soustavy s tím, středový a výškový měnič je blíže k posluchači. V praxi jsou tedy otočeny asi tak, že zadní stěna soustavy je rovnoběžně se zadní stěnou místnosti.

Neodpovídám za zvukový výsledek, pokud stavitel pozmění konstrukci, či už jiným tvarem nebo objemem ozvučnice, rozmístěním měničů na čelní stěně, použitím jiných typů měničů, nedodržením hodnot součástek ve výhbce atd.!

Diskuze k projektu navazuje zde: http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 03&start=0

A teď obrázky ze simulace a měření.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 13 pro 2020 13:45, celkově upraveno 6

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "SMD3100" - zatím koncept
PříspěvekNapsal: 08 říj 2017 12:34 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Jen pro představu, jak to asi vypadá. Moje bedna je hranatá a se síťkou, aby to vypadalo jako vintage. A sice bassreflex, ale dost podladěnej a utlumenej.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Naposledy upravil TheLastUnicorn dne 03 lis 2017 16:38, celkově upraveno 1

Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "SMD3100" - zatím koncept
PříspěvekNapsal: 11 říj 2017 11:44 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
Pokud by měl někdo vážné obavy o použitelnosti čínskýho reproduktoru SAL (Kenford) SBX2530. Měření v hotové bedně, tlumeno po stěnách cca 5cm vrstvou rouna, bassreflex na 32Hz (není připojen nearfield, takže komplet spodek tu není vidět). 0-90° po 15°.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3-pásmo "SMD3100"
PříspěvekNapsal: 15 dub 2021 10:42 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 31 říj 2011 19:11
Příspěvky: 5956
Kraj: SR - Trenčianský
A dovoluji si přidat fotky hotových soustav SMD3100 zdejších členů. Přikládám i výkres bedny a schéma.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 4 ]  Moderátor: TheLastUnicorn

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group