Poslední návštěva: Právě je 04 kvě 2024 18:20


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 13:39 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
Ahoj všem,
chtěl bych poradit, kdysi před deseti lety jsem si postavil reprobedny. Potřeboval bych poradit vhodné zapojení reproduktorů v této bedně, jelikož, už jsem s nimi již spalíl dva zesilovače, důvodem si myslím je malá impedance.

reprobedna je osazena:
TVM ARN 312/ 8ohm 100/300 w 1 ks - bass
TVM ARN 6618 výkon 70/140, 8 ohm - 2 ks - bass
TVM ARP150-00 50 w - střed
a místo výškového reproduktoru je tam Piezzo, není na něm nic napsáno.

vyhybka je použita z této reprobedny.
ARS 1058
momentálně zapojeny ARN 312 paralerně s vyhybkou, na které jsou zapojeny ostatní repro. ARN 6618 seriově dva kusy na vyhybku, střed a piezo.



je to asi málo info, pro získání nějaké rady, ale třeba ne.
nechci řešit ozvučnici, určitě nebude tak jak má být, reprobedny, hrajou pěkně, ARN 312 je oddělen příčkou od ostatních.
Zesilovač momentálně žádný nemá... chci ho koupit až bude vše ok
Jaký výkon by jste mi doporučili?

děkuji za rady


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 17:02 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 30 črc 2009 20:28
Příspěvky: 5320
Bydliště: Čerčany - Vesnice u Železniční Křižovatky nad Sázavou
Kraj: ČR - Středočeský
Já bych řek, že jediné vhodné doporučení je: Na nic nešahej a dej si to udělat někomu jinému.

_________________
NOBLE BRICKS


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 20:40 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Ahoj. Tohle je uplně šílené. Buď rád, že ti to nevystřelilo voko :-)
Ne, tohle nijak k sobě nezapojuj, vůbec to k sobě totiž nepatří. Takhle se to zkrátka nedělá, a máš tam plno konstrukčních chyb, aniž bych viděl provedení.
Celé to jedním šmahem zbourej, a stav podle ověřených projektů.

~ Nezapojuj dva reproduktory sériově. I když to hraje...
~ nezapojuj dva různé typy reproduktorů zastávajících stejnou funkci (basy 6618+312)
~ Použij na svou sestavu správnou vyhybku (odladěnou, ne vybrakovanou z nějaké budky)
~ A v neposlední řadě - vykašli se na pieza.....

Nijak rozumněji se zatím snad poradit nedá. Kdybych to viděl naživo, tak si ho asi uříznu, a hodím krocanům přes plot :-) Myslím že proto se taky laminat na lepší přízpěvek nezmohl...
Ten prozměnu běžel pro izolačku a kladivo, aby si ho mohl v té zoufalosti ovázat, a rozmlátit kladivem :lol:

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 20:49 
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 zář 2008 23:01
Příspěvky: 2775
Bydliště: Brandýs nad Orlicí
Kraj: ČR - Pardubický
Pokusil si se o 4-pásmovou soustavu, ale velice osobitým stylem :P

Já bych navrhoval něco z toho použít a udělat rozumné třípásmo, rozhodně to bude znamenat přikoupit alespoň výškáče a hlavně navrhnout a vyrobit výhybku. Bude potřeba se rozhodnout, co vlastně mít na basech za reproduktory.

Dát dokupy dobrou, hrající sestavu, za kterou se nemusíš stydět dá dost práce a hlavně i financí. Alespoň tu zůstává možnost něco z této bedny prodat.

Ještě jeden dost důležitý dotaz, z čeho a jak vypadá ozvučnice? Nejlépe foto.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 20:52 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Jindy bych Tě Lukáši prosil na kolenou, ať za živýho boha nikdo odsud nedoporučujeme stavby za použití reproduktorů ARP, ale v téhle situaci je to skvost, grál grálů, mercedes mezi trabanty, pokud se použije správně :-)
Podstatné je, jestli bude ochoten dokoupit ty reproduktory do párů....

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 21:07 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
A čo tak spraviť 2 stĺpové bedničky ARN6618 + ARP150 + nejaky normalny vyškač (trebalo by prikúpiť 2 výškače + jeden arp a dorobiť serozne výhybky) a ten ARN 312 použiť v samostatnej ozvučnici ako subwofer napajany zo samostatného kanálu zosilňovača z predradeným aktívnym LP filtrom cca 100Hz/12dB. Myslím že lepiť to všetko dokopy nema veľký zmysel.
Zosily by k tomu trebalo na tie stĺpy 2*50-70W/8ohm a na subbas monoblok aspoň 80W/8ohm. Najrozumnejšie asi kúpiť nejaký reciver čo ma v sebe už zosil určený pre subbas.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 12 črc 2010 21:17 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
Už jsem chtěl napsat pedrosovi "Teď mluvíš jako chlap!"
Bohužel to je příspěvek od "někoho jiného". Ale jinak dobrý nápad, také se k němu přikloním...

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 07:30 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
:( děkuji za informace, nějak jsem počítal, že je to vše špatně.

ozvučnice je ze 30 mm DTD skolíkovaná a slepená, uvnitř je rozdělená na dvě části o objemu cca 95 l.
Rozměr cca v.80 cm š.60 cm, h.50 cm
Nechtěl jsem udělat 4 pásmovou reprobednu, ale jakoby dvě reprobedny v jedné, spodní část ARN 312 "subwoofer" a vrchní část třípásmo s dvěmi ARN6618. V té době jsem měl 4 kanálový zesilovač, tak proto takto.
Piezzo jsem volil protože bylo levné...
Vím, že nejrozumější by bylo ozvučnice spálit a postavit jiné, ale to se mi nechce.
foto momentálně žádné nemám, to by asi půlka z Vás omdlela :-)
a když bych zapojil všechny tři basy paralerně, tak to bude mít kolik Ohm?


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 08:53 
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 11:46
Příspěvky: 4330
Bydliště: Slaný
NEEXISTUJE! Žádné propojování paralelně nebude. Hlavně ne propojování dvou rozdílných reproduktorů ne. Už na mě jdou zas mdloby :roll:

Vyfoť hlavně přední stěnu, ať je vidět, jestli se s tím ještě dá něco dělat. V nouzi by to cos říkal sice nějak šlo, ale i tak by se to muselo dělat poněkud jinak a slušněji, stačilo by jen našroubovat novou čelní stěnu. Nechci tě k tomu ale lanařit, protože je to i tak "špatné řešení" které se prostě nedělá. Není to slušné :)

Ano, Piezo je jistě levné, stejně jako párky z Tesca za 50Kč/kg, to je dobrota sama!
S takovou se na to vykašli. Piezo "není reproduktor", a ač by se sice dalo porovnávat s použitou Teslou ve stejné cenové relaci, a vítězství by bylo jasné, rád připomenu, že pokud chceš stavět audiosoustavu s reproduktory v ceně 40Kč(To piezo - nedejbože jestli jsi kupoval dražší), tak ty peníze radši ušetři na dobrou večeři, nebo nafukovací pannu :lol: Obě věci jistě udělají mnohem víc radosti než ten šílený prznič zvuku.

_________________
We are not here because we're free, we are here because we're not free.

Líbí se Vám Web a fórum? Podpořte nás!


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 09:33 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
To mě také napadlo namontovat novou přední stěnu, konstrukčně by to šlo dobře a nechat tam pouze ARN 312. střed co mám a koupit výšku. ARN6618 bych tam nedával.
A nebo použít ozvučnici a dát větší basový 15" + střed a výšku, když už bych to předělával a vyhybku.

Do těchto variant se zatím nechci pouštět, vím že by byli nejlepší.
foto momentálně nemám, vyfotím až budu na chalupě, kde je mám.
Jediné řešení v tuto chvíli je asi odpojit ARN 6618 a hrát pouze na třípásmo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 10:15 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
djmayo píše:
A čo tak spraviť 2 stĺpové bedničky ARN6618 + ARP150 + nejaky normalny vyškač (trebalo by prikúpiť 2 výškače + jeden arp a dorobiť serozne výhybky) a ten ARN 312 použiť v samostatnej ozvučnici ako subwofer napajany zo samostatného kanálu zosilňovača z predradeným aktívnym LP filtrom cca 100Hz/12dB. Myslím že lepiť to všetko dokopy nema veľký zmysel.
Zosily by k tomu trebalo na tie stĺpy 2*50-70W/8ohm a na subbas monoblok aspoň 80W/8ohm. Najrozumnejšie asi kúpiť nejaký reciver čo ma v sebe už zosil určený pre subbas.


mám ty reprobedny dvě :-)


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 13:28 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Nejrozumnější je to co píše Mayo.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 13 črc 2010 18:23 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
pedrosxxx píše:
mám ty reprobedny dvě :-)

To si mal napisat rovno že máš 4ks 6618, 2ks ARP150 a 2ks 312...
Normálne výšky kúpiť a výhybky spraviť bude treba tak či tak.
V tom prípade mi pridu 2 riesenia pri oboch by som to riešil 2 samostatnými zosilňovačmi.

1) V každej bedni bude mať ARN312 oddelený vlastný objem a bude napájaný zo samostatného zosilňovača. V druhej časti budu v samostatnom objeme tzv. subkomore dve 6618, arp150+normalny výškač by nemuseli mať subkomoru, lebo arp ma "vedierko" a výškový sa da kúpiť uzatvorený to by bolo delené pasívnou výhybkou naopajané z ďalšieho zosilňovača.
ďalšia možnosť by bola
2) Súčasne bedne prerobiť prednu stenu nech tam len ARN 312 používať ako subbasy. Podľa mňa ten repro dokáže ísť na basoch pekne nízko a aj 15" repra maju čo robiť aby ho dohnali a podľa mňa produkujú príjemný Hifi bas.
Spraviť ďalšie 2 stĺpy s 2*ARN6618+ARP150+HF (potom by to bolo 4 ohmové). Samozrejme napajane z 2 zosilou resp. reciveru každa bedňazo samostatného kamálu.
Mam na mysli ničo podobné ako toto ale s tými reprami čo máš
http://www.audioweb.cz/vase-jofi3.htm

A este jedno:
Nepoužiť tie ARN6618 a spraviť s toho klasicku 3 pasmovku niečo také:
http://repromania.net/projekty-hifi/slo ... 4-03-8.php


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 14 črc 2010 10:33 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
1) V každej bedni bude mať ARN312 oddelený vlastný objem a bude napájaný zo samostatného zosilňovača. V druhej časti budu v samostatnom objeme tzv. subkomore dve 6618, arp150+normalny výškač by nemuseli mať subkomoru, lebo arp ma "vedierko" a výškový sa da kúpiť uzatvorený to by bolo delené pasívnou výhybkou naopajané z ďalšieho zosilňovača.
ďalšia možnosť by bola


tak takhle nějak jsem to myslel a v podstatě to tak je, jen tam není ta výška, nevím jestli by se tam nějaká schopná vešla, je tam tak na průměr 8 cm místo, když vyndám piezzo.
Bedna je již teď rozdělená na dvě části, kde spodní je zvlášť ARN 312 s natrubkem průměr asi 10 cm.
Problém bude asi ta vyhybka, nevím jestli se dá taková koupit, nebo ji musim někde nechat udělat.(nebo nechat původní)
Zesilovačem jsem to vždy napájel jedním a byl na 4 reproduktory, ale asi to byli rozdvojené dva kanály, tudíž asi jak paralerní zapojení, tudíž špatně.
Je pravda že ARN 312 má super hluboké toný, nemohu posoudit jestli lepší než 15", takový jsem nikdy neměl :-(
Mám doma věž panasonic SA AK 40, která má oddělená pásma na výstupu, (zvlášť subbassy na dva kanály a zvlášť zbytek 2 kanály) přes kterou teď hraji, možná by to stačilo ji použít jako zesilovač na sub 312 a koupit zesilovač na vrchní část bedny?...

Musím to promyslet.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 14 črc 2010 10:35 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
Oprava Panasonic SA AK 44


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 14 črc 2010 11:29 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
Ja mam doma podobnu. Šlo by to napájať aj všetko z tej Hifiveže pokiaľ postačí výkon. Aspoň v mojej su použite dva kvalitné integráče STK na basy to dava 2*70W a na stredovýšky 2*40W (myslým že na tých reproduktoroch to bude hrať celkom slušne), akurát by tie ARN6618 nebasovali lebo ten vystup pre mid+hi ma už orezané basy ale to by nemalo vadiť. Skús ešte zmerať vnútorné rozmery resp objem komory kde bude ARN312 aby som dopočítal dĺžku toho basreflexu aká má byť.
Na ARN312 nebudeš výhybku potrebovať, lebo v tej veži je subbwofrový filter.

Použituie dvoch ARN6618 znemožní použiť univerzálnu výhybku tak ako je, lebo bas bude mať 4 ohm(2 6618 paralelne) a stred a výšky 8 ohm. Bude k tomu treba miečo navrhnúť, alebo upraviť uviverzálnu 3pasmovú výhybku- bude treba odvinuť z cievky a dať väčšáí kondenzátor na basovej časti, aby frekvencia ostala zachovaná. Výškový reproduktor by sa do tej diery dal použiť TVM ARV 104-** /8 či Visation SC10 či silnejší G 25 FFL/8, DSM 25 R 8 ... samozrejme že by sa našlo aj od seasu napr 27TBFC/G, ale tam je cena vyššia...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 14 črc 2010 12:40 

Registrován: 10 čer 2010 10:28
Příspěvky: 32
Kraj: ČR - Jihočeský
Tak to mám zrovna teď napojené, přesně jak píšeš Arn 6618 bez basů, hraje to pěkně( přes zesilovač to hraje lépe..), při vyšších hlasitostech věž sama redukuje basy. Výkon věže je podobný jako máš ty..
Objem ozvučnice ARN 312 je cca 95 litru a rozměrcca šxvxh 60x40x50.
Takže asi bych měl nejdříve vyměnit výšku + vyhybku a pak zvolit napájení, aspoň jeden zesilovač...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 15 črc 2010 15:22 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Hlavně nikdy to nebude hrát tak jak má dokud tam nebude pořádná výhybka odladěná na míru - ne tzv. univerzálka která univerzální v podstatě vůbec není.

27TBFC/G je do reprosoustavy tohoto typu zbytečný protože to je spíš taková trochu lenivější potvora do dvoupásmovek s nízkým dělením. Zvolil bych nějaký textilní z řady 25 bez ferofluidu. Výběr kvalitních výškáčů od Seasu mi přijde trochu zbytečný k těmto reproduktorům ale pokud je tam chceš a si ochotný si připlatit nevidím v tom problém, určitě to neuškodí.

Škoda že tam jsou ARN6618 a ne 5618. Bylo by to svižnější na vyšších basech a spodek by neutrpěl pokud ho hraje ARN312. Doporučoval bych ty basáčky (6618) potunit magnetem, poněkud jim to vylepší projev. Už se to tu řešilo. A určitě do uzavřenky.

Zesilovač z žádné věže ani AV blbosti není natolik kvalitní aby pevnou rukou pořádně ukočíroval takové obludy. To chce pořádný zesilovač. Teprve pak si to pořádně užiješ.

Na vývoj a realizaci kvalitních výhybek do těch beden si připrav hezkých pár tisícovek. Ale když to uděláš věřím že to bude hrát velmi slušně a opravdu si to užiješ.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 15 črc 2010 22:34 
Uživatelský avatar

Registrován: 20 lis 2008 10:59
Příspěvky: 899
Kraj: SR - Košický
Dĺžka nátrubku pri priemere 10cm by mala byť 9-14cm podľa toho ako nízko to chceš ladiť. Dlhší nátrubok = nižšia rezonančná frekvencia. Pre začiatok na tej výhybke predpokladám že je pre 8 ohmové reproduktory, identifikuj ktorá časť je pre basak. Nejaým spôsobom zmeraj indukčnosť cievky a odviň ju tak, aby mala polovičnú indukčnosť, podobne kondenzátor aj dvojnásobnej kapacity (alebo paralelne k nemu taký istý). Keď požívaš piezo napojené na normálnu výhybku daj s ním paralelne 8 (8,2) ohmový odpor aby sa to pre výhybku tvárilo ako normálny repro (tak to je robené aj v boxocvh omnitronic, dap a pod.). Každopádne odporúčam vymeniť piezo za normálny výškový repro ja som tak urobil vo svojích bývalých PA bedniach aj keď mi predajca povedal, že k tomu basaku čo som maj to je zbytočne, tak rozdiel bol nenormálny hralo to o triedu lepšie... Ver že aj keby si dal taky šmejd ako Dibeisi E 126 za necelých 5€, ci trocha lepší monacor DT 105 ci HT-95 za 10€ oproti piezu za cca 1-2€ by bol rozdiel počuť. Seas je samozrejme už niekde inde aj zvukovo cenovo...
Každopádne odladenie výhybky bude niečo stáť, ale podľa mňa sa to k tým reproduktorom aj oplatí,. je to celkom slušne na domáce počúvanie...


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: prosím o radu jak zapojit reproduktory TVM
PříspěvekNapsal: 16 črc 2010 03:08 
Řádný člen
Uživatelský avatar

Registrován: 24 zář 2008 13:55
Příspěvky: 6248
Bydliště: White Hill - Prague
Kraj:
Ty levné výškáče bych raději moc nezmiňoval. Chytne se to nejsnáze. Když už investuje do takového ne zrovně ojeb projektu měl by si připlatit na tom výškáči. neříkám aby kupoval něco luxusního ale on se ten slušný výškáč projeví. Určitě to bude poslouchat řadu let a pak by ho těch pár ušetřených stovek mohlo mrzet. Dodatečně to bez překopání výhybky nelze.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group