Poslední návštěva: Právě je 27 čer 2026 00:28


Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 28 kvě 2026 16:19 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 71
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Příloha:
IMG_20260528_160301.jpg
Příloha:
IMG_20260528_160049.jpg
Příloha:
IMG_20260528_160330.jpg

Dostaly se mi do ruky reprobedny od Maranze možná z roku 1998. Mají odpravené výškové reproduktory. Našel jsem tam malý nápis SILVER 5. Pravděpodobně mají 4Ohmy, ale potřeboval bych vědět, jakou měly citlivost. Ani na Basácích není nic napsáno a na vebu jsem to nenašel. Přikládám fotky.
Moc děkuji za odpověď.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 29 kvě 2026 10:06 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 71
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Podařilo se mi to najít. Není tedy už třebba.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 25 čer 2026 13:33 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 71
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Takze to nebyl Maranz ale Monitor Audio. Repraky jsem dal do poradku a hraji super. Jenom mam takovy dotaz. Na internetu pisi, ze to ma 8 ohmu a ja nameril 3,5. Vim ze odpor a impedance jsou ruzne hodnoty, ale, ze by se to tak moc lisilo?
Mohl by mi to nekdo vysvetlit? Dekuji.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 25 čer 2026 15:21 
Řádný člen

Registrován: 18 úno 2016 00:03
Příspěvky: 2837
Bydliště: Slovakistan
Kraj: SR - Trenčianský
Křemíkový mozek:

"Ano, může se to lišit překvapivě hodně.

Pokud mluvíš o reproduktoru, pak:

8 Ω uvedených výrobcem je jmenovitá impedance (AC veličina, měřená při střídavém signálu a závislá na frekvenci).
3,5 Ω, které jsi naměřil multimetrem, je stejnosměrný odpor cívky (DC resistance, Re).

U reproduktorů bývá DC odpor výrazně nižší než jmenovitá impedance. Typické hodnoty:

Jmenovitá impedance DC odpor cívky
4 Ω cca 3–3,6 Ω
8 Ω cca 5,5–7 Ω
16 Ω cca 11–13 Ω

Pokud tedy reproduktor skutečně má mít 8 Ω, naměřených 3,5 Ω je dost nízko a spíše odpovídá 4Ω reproduktoru.

Je ale potřeba zkontrolovat několik věcí:

Měříš samotný reproduktor odpojený od výhybky?
Není připojený paralelně s dalšími součástkami?"


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 25 čer 2026 16:43 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 71
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Dekuji za vycerpavajici odpoved. Merim na svorkach beden. Ted si uvedomuji,ze tam jsou kondy a ty to moje mereni nutne zkresli.
Moc diky. Ted jsem mimo. Pak zmerim jen repraky.
Jsou to Monitor audio silver 5 i. Vsude pisou 8 ohm
Jo a vyskac jsem menil, ten ma 6 ohmu.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 25 čer 2026 18:43 
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 03 říj 2010 12:04
Příspěvky: 11311
Bydliště: Náchod
Kraj: ČR - Královéhradecký
Takto se impedance reprosoustav neměří. Měří se její průběh v závislosti na frekvenci, přičemž nejnižší hodnoty by neměly být menší než asi 75% jmenovité impedance. Přesto se občas najdou tovární soustavy, kterým místy klesá impedance až na polovinu i míň.
Nevím taky čím měříš odpor, ale běžný multimetr se na to rovněž úplně nehodí.
Kondenzátory měření odporu nijak nezkreslí. Leda by byly proražené.
Typický průběh impedance osmiohmové soustavy vypadá třeba takhle (černá křivka).


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory (obrázky, fotky, dokumenty). Pro zobrazení je vyžadována registrace. / You haven´t authorisation for browsing photos and attachment, please check in and sign on. / Du hast nicht Legitimation für ansehen Foto und Anlage, bitte registriere dich.


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výškový reproduktor pro Maranz.
PříspěvekNapsal: 25 čer 2026 20:01 

Registrován: 17 úno 2021 22:48
Příspěvky: 71
Kraj: ČR - Moravskoslezský
Moc dekuji


Nahoru
Offline Profil E-mail  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

© LuKyss 2005-2012 | ReproMania.NET & ReproObchod.cz



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group